Biblioteki i księgarnie pełnią pewną określoną podstawową funkcję – zapewniają dostęp do książek. Nikt jednak nigdy nie powiedział, że nie mogą przy okazji cieszyć oczu walorami estetycznymi, śmiałym projektem, ciekawą aranżacją przestrzeni. Co jakiś czas architekci z różnych rejonów świata stawiają sobie za cel stworzenie raju dla książkomaniaków, który zapierałby jednocześnie dech w piersiach doznaniami wizualnymi. Pięknym tego przykładem jest księgarnia wybudowana w chińskim mieście Harbin.
To tam w zeszłym roku stanął ogromny gmach zajmujący powierzchnię 2 tysięcy metrów kwadratowych, łączący w sobie elementy nawiązujące do pobliskich tworów natury ze współczesnym designem. Projekt księgarni wykonali architekci ze studia HMA Architects & Designers.
Tworząc plany, zespół pod kierownictwem Saunaama Yipa inspirował się wyglądem gór pasma Wielkiego Chingan z zaokrąglonymi szczytami i rozległymi dolinami. Wspomniane pasmo znajduje się przy północno zachodniej granicy prowincji Heilongjiang, której stolicą jest Harbin.
W księgarni jest mnóstwo wolnej przestrzeni, a uwaga wchodzącego od razu kieruje się w stronę wysokiej na siedem pięter konstrukcji – gigantycznego regału sięgającego sufitu ze schodami prowadzącymi dookoła niego.
Równie wspaniale prezentują się platformy przeznaczone do spokojnego kontemplowania lektury – te zostały ukształtowane ma wzór gniazd wyniesionych ponad poziom gruntu, gdzie czytelnik dzięki ażurowej konstrukcji i zasadzonej roślinności ma poczucie odseparowania od reszty świata.
Fototapeta przedstawiająca regały wypełnione książkami buduje iluzję miejsca wypełnionego aż po sam sufit literaturą. Jest to na pewno bardziej praktyczne niż ustawianie rzeczywistych tomów tam, gdzie czytelnik nie mógłby po nie sięgnąć.
W księgarni znalazło się miejsce na kawiarnię, nieopodal której można cieszyć się lekturą przy kawie na pufach lub wygodnych kanapach.
Przygotował Oskar Grzelak