Za trochę ponad dwa miesiące odbędzie się ósma edycja Narodowego Czytania. 7 września polscy entuzjaści spędzania czasu z książką w ręce zjednoczą się, by wspólnie przeczytać zbiór ośmiu nowel wchodzących w skład kanonu narodowej literatury.
Zeszłoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego czytane było w blisko 3000 miejsc rozlokowanych na wszystkich kontynentach. Andrzej Duda w liście do obywateli wyraził nadzieję, że i tym razem uda się zebrać w tak licznym gronie by wspólnie oddać się lekturze polskich klasyków.
W tym roku czytać będziemy nowele. Jako że jest to ósma edycja akcji, Para Prezydencka z nadesłanych ponad stu propozycji wybrała właśnie osiem utworów Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.
Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów, argumentował wybór Andrzej Duda.
Aktualnie trwa rejestracja wydarzeń towarzyszących akcji. Polskie firmy i instytucje mogą za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie prezydenckiej zgłosić chęć dołączenia do Narodowego Czytania. Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować akcję w swoich miejscowościach.
Na chwilę obecną zgłosił się szereg instytucji z około pięćdziesięciu różnych miast, w tym ukraińskich i litewskich. A to dopiero początek.
Przygotował Oskar Grzelak