Dotarła do nas smutna wieść o śmierci Gene’a Wolfe’a. Jeden z tych wybitnych, kształtujących przyszłe pokolenia, pisarzy odszedł 14 kwietnia po długiej walce z chorobą serca. O śmierci autora poinformował jego amerykański wydawca, Tor. Gene Wolf zmarł w wieku 87 lat. Pozostawił po sobie ponad 30 powieści, z których wiele zyskało uznanie czytelników na całym świecie.
Gene Wolfe urodził się w Nowym Jorku w 1931 roku. Studiował na Texas A&M University, walczył w wojnie koreańskiej, a później dokończył edukację inżynieryjną na Uniwersytecie w Houston. Pierwsze opowiadanie napisał na studiach, ale musiało jeszcze upłynąć trochę czasu zanim swoją twórczością zdobył większą uwagę. W międzyczasie Gene Wolfe pracował między innymi przy projekcie maszyny używanej do produkcji chipsów marki Pringles.
Dopiero wydana w 1972 roku mikropowieść Piąta Głowa Cerbera, która kilka miesięcy później rozrosła się do zbioru trzech powiązanych ze sobą utworów stała się zwiastunem jego sukcesu. Tekst co prawda nie dostał żadnej nagrody, ale był nominowany do chyba wszystkich najważniejszych wyróżnień, w tym do Nebuli, Hugo i Locusa.
Najbardziej znaną pracą pisarza stała się seria Księga Nowego Słońca składająca się z czterech powieści opowiadających historię Severiana, członka Bractwa Poszukiwaczy Prawdy i Skruchy, innymi słowy kata, w umierającym świecie, w którym Słońce powoli wygasa. Gene Wolfe pisał później kolejne książki osadzone w tym samym uniwersum. Tak powstały cykle Księga Długiego Słońca czy Księga Krótkiego Słońca. Oczywiście jego twórczość to również wiele powieści niepowiązanych ze wspomnianym uniwersum. Był znany z gęstej od nieprzebranych aluzji prozy, w której dało się odczuć silny wpływ wiary katolickiej.
Jego powieści często były nominowane do prestiżowych wyróżnień. Gene Wolfe mógł się również pochwalić licznymi nagrodami m.in. British Science Fiction, World Fantasy, British Fantasy, Locus, Nebula i Campbell Memorial Awards. W 1998 roku czytelnicy magazynu „Locus” wybrali Księgę Nowego Słońca trzecim najważniejszym dziełem fantastycznym napisanym przed 1990. Wyżej znalazł się tylko Władca pierścieni i Hobbit.
Przygotował Oskar Grzelak