Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego według pomysłu dyrektor Biura Kultura Agnieszki Celedy w 2012 roku, której celem jest propagowanie poświęcania czasu na lekturę klasyki polskiej literatury. W ramach pierwszej edycji, która zbiegła się z dwusetną rocznicą drugiej wojny polskiej, czytany był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Do 11 marca można zgłaszać propozycje tegorocznej lektury.
Propozycje należy wysyłać mailem na adres narodoweczytanie@prezydent.pl, w temacie wiadomości podając tytuł wskazywanego utworu. Warunkiem koniecznym jest to, żeby proponowany tytuł zaliczał się do klasyki polskiej literatury. Przez siedem dotychczasowych edycji akcji czytane były następujące teksty: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Dbanie o język to także wzbogacanie go przy pomocy sięgania do naszej literatury. Być może jeden z Waszych ulubionych tytułów stanie się lekturą Narodowego Czytania, zachęcała do zgłaszania propozycji Agata Kornhauser-Duda.
Zeszłoroczna edycja Narodowego Czytania była wyjątkowa, ponieważ połączona została z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Z inicjatywy pary prezydenckiej przygotowana została specjalna antologia, w której zebrano teksty zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej, a podczas wielkiego finału czytano wspólnie Przedwiośnie. Według informacji podanych na oficjalnej prezydenckiej stronie powieść Stefana Żeromskiego czytana była w 3 tysiącach różnych miejsc rozsianych po 33 krajach na całym świecie.
Który klasyk według was powinien w tym roku zostać wyróżniony? Zgłoszenia przyjmowane są do 11 marca, a werdykt zostanie ogłoszony 13 marca.
Źródłó: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/