Biblioteka Narodowa pełni tę szczególną funkcję, że gromadzi i udostępnia czytelnikom całość polskiego piśmiennictwa. Cel jest jak najbardziej godny wychwalania, niemniej jego realizacja nie należy do zadań łatwych. O ile z literaturą współczesną nie ma problemu, gdyż każde wydawnictwo zobowiązane jest przesyłać Bibliotece Narodowej po egzemplarzu swoich publikacji, to problem pojawia się ze słowem pisanym pochodzącym sprzed 1945 roku.
To w dużej mierze efekt strat wojennych, których wstrząsającym symbolem jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek celowo spalonych w czasie drugiej wojny światowej. Braki sięgać mogą aż 30% pozycji z XIX i pierwszej połowy XX wieku, czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.
Historia instytucji sięga połowy XVIII wieku. W 1747 roku została ufundowana przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich biblioteka nazwana ich nazwiskiem. Po śmierci fundatorów placówka stała się instytucją państwową i już od 1780 roku istniał obowiązek przekazywania bibliotece każdej wydrukowanej w ówczesnej Polsce książki. Niestety wraz z trzecim zaborem, w 1795 roku nadszedł kres instytucji. Imponujący zbiór został przeniesiony do Petersburga, gdzie zasilił Bibliotekę Carską. Polska Biblioteka Narodowa została utworzona w 1928 roku. Wtedy też rozpoczął się żmudny proces odzyskiwania całości polskiego piśmiennictwa, co zostało ponownie zniweczone w czasie II wojny światowej. W akcie bezsensownej destrukcji zniszczeniu uległo nawet 70% zbiorów polskich bibliotek, z czego straty Biblioteki Narodowej były najdotkliwsze.
W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości pragniemy zaprosić wszystkich Polaków do wielkiej akcji kompletowania księgozbioru Biblioteki Narodowej. W każdym domu mogą znajdować się stare, pochodzące sprzed 1945 roku książki, czasopisma, ulotki, nuty czy mapy, zapomniane, niepotrzebne, a mogące okazać się bardzo ważnym uzupełnieniem zbiorów Biblioteki Narodowej, apeluje instytucja.
Według informacji zamieszczonych na stronie braki dotyczą zarówno klasyków polskiej literatury pięknej, rozpraw naukowych, ale także prozy gatunkowej: czy to na przykład kryminałów, czy romansów. Poszukiwane są również książki dla dzieci pochodzące sprzed 1945 roku. Biblioteka Narodowa przyjmuje także wszelkiego rodzaju czasopisma, plakaty i ulotki – słowem wszystko, co kiedykolwiek zostało wydrukowane na ziemiach polskich.
W tym roku również zostały zakończone prace nad kompletnym skatalogowaniem zbiorów Biblioteki Narodowej. Dlatego każdy może teraz wejść na stronę instytucji i w katalogu sprawdzić, czy stare książki, magazyny i druki ulotne przechowywane u niego w domu, kurzące się w piwnicy lub na strychu znajdują się w zbiorach bibliotecznych. Jeśli nie, to można je przekazać Bibliotece Narodowej, a ta zatroszczy się o ich odpowiednie zabezpieczenie, zdigitalizowanie i udostępnienie czytelnikom z całej Polski.
Dodatkowych informacji Biblioteka Narodowa udziela pod numerem telefonu 22 608 25 98 i adresem mailowym dary@bn.org.pl
https://www.bn.org.pl/
Przygotował Oskar Grzelak