Dzisiaj, 11 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego głównym celem jest ukazanie społeczeństwu szeregu wyzwań, przed jakimi stoją współcześnie dziewczyny na całym świecie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek przygotowaliśmy dla was subiektywną listę 10 inspirujących książek dla dziewczyn, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Znalazły się tutaj opowieści o znanych kobietach, które zawojowały świat, oraz literackie perełki z dziewczynami w roli głównej.
Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat, Caroline Paul
W kolorowej, zakręconej i żywiołowej książce „Girl Power” autorka opisuje swoje odważne, ryzykowne, szalone oraz zawsze bardzo kreatywne przygody. Zachęca wszystkie czytelniczki do prowadzenia dzienników przygód, a także do rozwijania i realizowania własnych oryginalnych pomysłów. Caroline Paul przedstawia w książce swoje zwariowane projekty, jak na przykład budowa pirackiego statku z kartonów po mleku. „Girl Power” pełna jest niezwykle ekscytujących opowieści, sylwetek fascynujących kobiet, ciekawych zadań do zrobienia oraz przydatnych trików. Caroline Paul jako mała dziewczynka bała się bardzo wielu rzeczy, ale jako dorosła kobieta pokonała swoje lęki – obecnie lata na paralotni, wspina się na szczyty, nurkuje i pilotuje samoloty. W książce zachęca dziewczyny do pokonania strachu i życia po swojemu.
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Anna Dziewit-Meller
„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller to świetna i warta uwagi książka o (mniej lub bardziej) znanych Polkach. Do tego grona należą na przykład takie postaci jak królowa Jadwiga, Izabela Czartoryska, Zofia Stryjeńska, Maria Skłodowska-Curie czy Irena Sendlerowa. Autorka przedstawiła tu także nieco zapomniane kobiece postacie, jak na przykład agentka Krystyna Skarbek. Książka jest idealna dla dziewczyn i chłopców – pozwala na przyswojenie historycznej wiedzy w łatwy oraz przyjemny sposób.
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy, Anna Dziewit-Meller
To druga książka Anny Dziewit-Meller poświęcona w całości ważnym i odważnym kobietom, tym razem przede wszystkim podróżniczkom, które zdobywały najodleglejsze i najbardziej niebezpieczne zakątki świata. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać tu między innymi Nellie Bly, reporterkę, której udało się pobić rekord „W 80 dni dookoła świata”, Marię Czaplicką, badaczkę dzikiej Syberii, Junko Tabei, będącą pierwszą zdobywczynią Mount Everest, Sacagawei, tłumaczkę oraz przewodniczkę po nieobliczalnym Dzikim Zachodzie, oraz Walentynę Tierieszkową, która była pierwszą kobietą w kosmosie. Książka „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” to przede wszystkim opowieść o pełnych odwagi i wiary w siebie kobietach, których największą pasją były podróże. Każda z bohaterek, nie bacząc na żadne ograniczenia, pokonywała trudności i przeciwności losu, zdobywając lądy, oceany i przestrzeń kosmiczną.
Dziewczynka, która wypiła księżyc, Kelly Barnhill
„Dziewczynka, która wypiła księżyc” jest jedną z najpiękniejszych i najgłośniejszych książek z dziedziny literatury dziecięcej ostatnich lat. Powieść osiągnęła status bestsellera „New York Timesa”, a także została nagrodzona Medalem Johna Newbery’ego za wkład wniesiony w rozwój amerykańskiej literatury dziecięcej. Powieść Kelly Barnhill jest opowieścią o mieszkańcach Protektoratu wierzących w to, że pobliski las jest zamieszkany przez okrutną wiedźmę. Jedynym sposobem na jej obłaskawienie jest ofiara złożona z najmłodszego mieszkańca wioski. Co roku członkowie lokalnej społeczności podrzucają do lasu niemowlę, licząc na to, że ofiara okiełzna gniew wiedźmy. Mieszkańcy wioski nie są jednak świadomi tego, że czarownica Xan nie jest tak naprawdę zła i ratuje porzucane przez nich dzieci, karmi je blaskiem gwiazd, a następnie oddaje pod opiekę rodzinom zamieszkującym drugą stronę lasu.
Pewnego razu Xan przez przypadek poi jedno z dzieci blaskiem księżyca, przez co zostaje ono napełnione bardzo silną magią. Dziewczynka zostaje pod opieką wiedźmy, która uczy ją władać coraz silniejszą mocą. Co wydarzy się, gdy jeden z zaślepionych strachem mieszkańców będzie chciał zabić czarownicę?
Matylda, Roald Dahl
„Matylda” Roalda Dahla to jedna z najwspanialszych książek z dziewczynką w roli głównej. Matylda nie chodzi do zwyczajnej szkoły, tylko do takiej, w której dyrektorka w każdej wolnej chwili zajmuje się rzucaniem uczniami na odległość. Niestety rodzice dziewczynki także nie są idealni, jedynym zajęciem, do którego przywiązują jakąkolwiek wagę jest oglądanie telewizji. Matylda, najprawdziwszy geniusz, przeczytała wszystkie książki, jakie znalazła w bibliotece i wpadła na świetny pomysł, jak może dać nauczkę złym dorosłym. „Matylda” to niezwykła, cudowna i zapadająca w pamięć opowieść o dzielnej dziewczynce, która postanowiła wziąć los we własne ręce. Roald Dahl podejmuje ważny temat roli rodziców w wychowaniu dziecka. Robi to jednak w charakterystyczny dla siebie zabawny i ironiczny sposób. Świetna książka zarówno dla młodszych, jak i dorosłych już czytelników.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Elena Favilli, Francesca Cavallo
„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to książka ciekawa choćby z tego powodu, jak powstała. Prawdopoobnie nie zostałaby wydana, gdyby nie bardzo udana akcja crowdfundingowa – projekt wystartował na portalu Kickstarter na początku 2016 roku. Autorki liczyły na uzbieranie 40 000 dolarów, a ostatecznie zgromadziły przeszło 700 000. Historię szybko podchwyciły największe media na świecie – w końcu sukces osiągnęła książka przeznaczona przede wszystkim dla dziewczynek. „Opowieści…” to sto sylwetek niezwykle inspirujących kobiet, które mogą stanowić przykład dla dorastających dziewczynek. Co ciekawe, każda minihistoria została ozdobiona ilustracjami innej artystki.
Maria Skłodowska-Curie, Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
Maria Skłodowska-Curie regularnie pojawia się w zestawieniach najważniejszych kobiet w historii. Nic dziwnego, skoro do tej pory to jedyna kobieta, która zdobyła dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach (w 1903 roku w dziedzinie fizyki, a w 1911 roku w dziedzinie chemii). W 2017 roku powstała ilustrowana książka o naszej wielkiej polskiej naukowczyni autorstwa Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak, która w niezykle inspirujący sposób przedstawia życie, ciężką pracę, sukcesy i odkrycia Skłodowskiej-Curie. Książka wchodzi w skład cyklu „Polscy superbohaterowie”.
Frida, Barbara Mujica
Kolejną interesującą pozycją, tym razem dla nieco starszych dziewczyn, jest opowieść o Fridzie autorstwa Barbary Mujicy. To historia dziewczyny, której nie złamały przeciwności losu, choroby, wypadki ani źle życzący ludzie. Frida Kahlo zawsze wiedziała, kim chce być i do jakiego celu dąży. Barbara Mujica opisała drogę, jaką Frida przeszła od narodzin do zostania światowej sławy artystką.
To ja, Malala, Malala Yousafzai, Christina Lamb
Nieco innym rodzajem odwagi i determinacji odznaczyła się kolejna bohaterka polecanej tutaj biografii, Malala Yousafzai. Ta pakistańska dziewczyna nie miała swobodnego dostępu do edukacji. O to oraz o poszerzenie praw kobiet, nie tylko w swoim kraju, ale na całym Bliskim Wschodzie, postanowiła walczyć. „To ja, Malala” to autobiograficzna opowieść (napisana wspólnie z Christiną Lamb) o terroryzmie, jego skutkach, nierówności, walce o swoje prawa i nadziei, że można zdziałać coś dobrego. Byle tylko znalazło się w sobie siłę i wolę walki.
Pippi wchodzi na pokład, Astrid Lindgren
Na koniec prezentujemy bohaterkę z przymrużeniem oka, znaną na całym świecie piegowatą Pippi Langstrumpf, w Polsce – Pippi Pończoszankę. Charakterna ruda dziewczynka z warkoczykami nie boi się żadnych wyzwań. Jest odważna, samodzielna i bardzo silna, bo od śmierci mamy musi radzić sobie sama. Jej tata jest żeglarzem, więc Pippi polega na samej sobie. Nic nie dają próby umieszczenia dziewczynki w ośrodkach dla dzieci – Pippi na każdym kroku obnaża hipokryzję dorosłych i idzie przez życie samodzielnie. Mimo że często coś jej się nie udaje albo robi pewne rzeczy koślawo, to zawsze wychodzi z tarapatów obronną ręką i wyciąga z nich lekcję na przyszłość.
Tematyka równości i praw kobiet jest ostatnio często poruszana, a na rynku pojawia się wiele tytułów opowiadających o ważnych kobietach, które wpłynęły na rozwój świata. Książki te są idealną lekturą zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych czytelników obu płci. To także inspiracja do działania dla wszystkich dziewczyn, która pokazuje, że warto walczyć o swoje i spełniać nawet najskrytsze i pozornie niemożliwe do zrealizowania marzenia.
Martyna Gancarczyk
Jakub Krasny
Czytaj PL