Jednym z powodów, dla których książki elektroniczne nie cieszyły się taką popularnością, jakby się można było spodziewać jest ich cena. Ebook kosztuje niewiele mniej niż jego normalna papierowa wersja. Winny jest tu wysoki podatek VAT wynikający z rozpatrywania ebooka w kategorii elektronicznej usługi, a nie książki. Sytuacja może się teraz zmienić. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zgodzili się na obniżenie VAT‑u na publikacje elektroniczne.
Zgodnie z decyzją europejskich finansistów każdy kraj członkowski będzie mógł teraz obniżyć VAT na ebooki (również elektroniczne wydania prasy) nawet do zera. Propozycja takich zmiana pojawiła się już ponad dwa lata temu z inicjatywy Komisji Europejskiej. W czerwcu zeszłego roku poparł sprawę Parlament Europejski. Wszystko zależeć miało ostatecznie od decyzji ministrów finansów.
Ta propozycja jest częścią naszych starań dostosowania VAT‑u do współczesnej gospodarki cyfrowej. Ponadto pozwoli nam nadążyć za technologicznym postępem, powiedział przewodniczący obrad, austriacki minister finansów, Hartwig Loeger.
Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać, aż polski rząd podejmie kroki, żeby nowe przepisy wprowadzić w naszym kraju do życia. A to kwestia czasu. Wstępny projekt był już nawet w Sejmie i spotkał się z ogólną aprobatą.
Rada #ECOFIN przyjęła dyrektywę umożliwiającą stosowanie obniżonych stawek #VAT na książki, gazety i czasopisma w wersji elektron. Wpisuje się to w prowadzone w PL prace dot. wspierania rozwoju rynku cyfrowego przez dostosowanie przepisów prawa do zmieniającej się rzeczywistości, napisali rzecznicy polskiego Ministerstwa Finansów na Twitterze.
Jest duża szansa, że zmiany dotyczące obniżenia podatku VAT na publikacje elektroniczne mogłyby wejść w życie w Polsce na początku 2019 roku. Zrównanie stawki podatkowej ebooków z książkami papierowymi znacznie obniżyłoby ceny tych pierwszych. Być może zwiększyłoby to poziom zainteresowania społeczeństwa książką elektroniczną. Liczne głosy wskazują również, że mogłoby się to przyczynić do zmniejszenia nasilenia zjawiska piractwa. Wkrótce się o tym przekonamy.
źródło: uk.reuters.com/swiatczytnikow.pl
Przygotował Oskar Grzelak