3 sierpnia 1924 zmarł jeden z najważniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku, autor „Jądra ciemności” i „Lorda Jima” − Joseph Conrad Korzeniowski. W jego twórczości można doszukać się motywów charakterystycznych dla kilku nurtów literackich, dlatego jest to twórca, który nie daje się łatwo zaszufladkować.
Polskie korzenie
Józef Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, mieście znajdującym się obecnie w obwodzie żytomierskim na terenie Ukrainy. Jego ojciec, Apollo, za swoją działalność artystyczną i polityczną zostaje zesłany na Syberię. Matka postanawia pojechać tam razem z mężem, dlatego malutki Józef musi udać się na zesłanie razem z rodzicami.
W wieku ośmiu lat chłopiec traci matkę. Trafia wtedy pod opiekę wuja, Tadeusza Bobrowskiego. Dzięki zachowanym listom, które wymieniali ze sobą, dziś wiele wiemy na temat przeszłości Józefa. Niestety tylko z korespondencji wujka, bowiem listy Korzeniowskiego spłonęły. Cztery lata po śmierci matki umiera także ojciec, który od momentu zwolnienia z zesłania był na granicy śmierci.
Józef Korzeniowski uczęszcza do szkół we Lwowie i w Krakowie, jednak bez żadnych sukcesów. Bez wykształcenia jego kariera w Austro-Węgrzech jest praktycznie niemożliwa. Przez powstańczą przeszłość ojca młody Korzeniowski nie ma wstępu do Rosji. Chyba że chce natychmiast trafić do wojska lub niewoli.
Pasja? Morskie podróże
Nie chcąc blokować marzeń chłopaka o podróżowaniu po świecie, wuj pozwala mu na wyjazd do Francji. W Marsylii Józef Korzeniowski zaciąga się jako marynarz na statek handlowy. Po czterech latach służby jego kariera staje w miejscu. Korzeniowski dostaje odmowę przedłużenia paszportu. Wówczas wpada na pomysł wyjazdu do Wielkiej Brytanii, gdzie marynarka potrzebowała świeżej krwi. Ostatecznie pisarz spędza 17 lat na statkach handlowych i wojennych. Podróżuje i służy podczas rejsów m.in. do Australii, Singapuru i Afryki.
Późny, ale bardzo dobrze przyjęty
Mimo że wychował się w Polsce, a nastoletnie lata spędził we Francji i biegle posługiwał się zarówno polskim, jak i francuskim, to jednak angielski wybiera do pisania. Zaczyna bardzo późno, pierwsza powieść Korzeniowskiego ukazuje się w 1895 roku, gdy pisarz ma 38 lat! „Szaleństwo Almayera” – powieść, w której połączył motywy romansowo-przygodowe z wątkami egzystencjalnymi – zbiera bardzo dobre recenzje, co napędza Conrada do tworzenia kolejnych dzieł. Po sukcesie pierwszej książki Korzeniowski postanawia na stałe zamieszkać w Londynie i utrzymywać się tylko z pisania.
„Jądro ciemności” – jedno z najważniejszych współczesnych dzieł literackich
W 1902 roku ukazuje się jego najważniejsza powieść/opowiadanie pod tytułem „Jądro ciemności”. Książka uznawana jest za niezwykle cenne dzieło kultury brytyjskiej. Jest to historia oparta o przeżycia Conrada związane z obserwowaniem niewolnictwa i okrucieństwa białych ludzi w Afryce. Conrad bezpośrednio nawiązuje w niej do Wolnego Państwa Kongo rządzonego przez niezwykle brutalnego króla Belgii, Leopolda II. Wielu czytelników doszukiwało się w głównym bohaterze „Jądra ciemności” Charlesie Marlowie, alter ego Conrada. Bohater bowiem, podobnie jak Conrad, pod wpływem swoich obserwacji przestaje wierzyć w iluzje kolonializmu.
Adaptacje
Już na samym początku historii kina twórczość Conrada stała się inspiracją dla producentów filmowych. Do tej pory sięgnęli po nią najwięksi reżyserzy, a postacie wymyślone przez Conrada odgrywali światowej sławy aktorzy.
W 1919 roku, jeszcze za życia Conrada, powstał niemy film „Victory”, którego fabuła oparta była na wydanej 4 lata wcześniej książce pod tym samym tytułem. Następnej ekranizacji Korzeniowski nie dożył. W 1925 roku ukazał się film „Lord Jim” w reżyserii Victora Fleminga, twórcy takich filmów jak „Bohaterowie morza” (1937), „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (1939) czy „Przeminęło z wiatrem” (1939), za którego otrzymał Oscara. Kolejnym wielkim reżyserem, który wziął na warsztat prozę Conrada, był Alfred Hitchcock, który sfilmował „Tajnego agenta”. Do dziś najgłośniejszą interpretacją filmową prozy Conrada jest „Czas apokalipsy”, oparty na powieści „Jądro ciemności”. Film wyreżyserował wielokrotny laureat Oscara, Francis Ford Coppola. W filmie wystąpili między innymi Martin Sheen i Marlon Brando.
Pisarz trzech kultur
Wychowany w Polsce, dojrzewający we Francji, resztę życia spędza w Wielkiej Brytanii, pisząc po angielsku. Joseph Conrad był pisarzem międzynarodowym, jednym z najwybitniejszych europejskich pisarzy przełomu wieków. W wielu krajach świata „Jądro ciemności” czy „Lord Jim” to powieści, które obowiązkowo czyta się w szkole i o których dyskutuje się na uczelniach.
Festiwal i Nagroda Conrada
W tym roku po raz dziesiąty w Krakowie odbędzie się festiwal literacki, którego patronem jest właśnie Józef Korzeniowski. Conrad Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich, nie tylko w Polsce. Festiwal posiada renomę międzynarodową, o czym świadczą pojawiający się na nim goście. W ciągu ostatnich lat gościli w Krakowie laureaci Nagrody Nobla (Orhan Pamuk, Swietłana Aleksijewicz) oraz wyróżnieni Nagrodą Bookera (Richard Flanagan, Eleanor Catton, Marlon James). Przy okazji Festiwalu od kilku lat przyznawana jest też Nagroda Conrada dla debiutujących polskich autorów, która ma na celu pomóc im w rozpoczęciu literackiej kariery.
Rok Conrada
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2017 będzie rokiem Josepha Conrada. Z tej okazji w całej Polsce odbyły się różnego rodzaju uroczystości i wspomnienia jego twórczości. W mieście, z którym pisarz był związany, w Krakowie, oprócz festiwalu Conrada odbyło się również odsłonięcie poświęconego Conradowi muralu. Ponadto jeden z przystanków komunikacji miejskiej wystylizowany został według inspiracji „Jądrem ciemności”.
Jakub Krasny
Zdjęcie wyróżniające fot. wikipedia.org / fot. Alvin Langdon Coburn / domena publiczna
O autorze
Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.
Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.
Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.