22 maja 1859 roku w Edynburgu urodził się Arthur Conan Doyle, jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich pisarzy, twórca najsłynniejszego detektywa w historii literatury. Lekarz, mason, spirytysta, niedoszły polityk, miłośnik sportu, członek zespołu Allahakbarries – niewątpliwie Conan Doyle był człowiekiem o wielu twarzach. Z okazji 159 rocznicy jego urodzin warto poznać kilka ciekawostek na jego temat.
Człowiek wielu ścieżek
Arthur Conan Doyle, mimo że dziś na całym świecie znany jest przede wszystkim jako twórca postaci Sherlocka Holmesa, w życiu nie zajmował się tylko i wyłącznie pisarstwem. A powieści o detektywie z 221B Baker Street w Londynie to też tylko ułamek jego dorobku literackiego. Doyle zaczynał swoją karierę jako lekarz, później zajmował się okulistyką, startował w wyborach do parlamentu (bezskutecznie), pracował jako prawnik oraz korespondent wojenny.
Medycyna
Arthur Conan Doyle studiował medycynę na uniwersytecie w rodzinnym Edynburgu. Wtedy też zaczął pisać swoje pierwsze teksty. W 1880 roku pracował jako lekarz na statku wielorybniczym Hope of Peterhead pływającym w okolicach Grenlandii. Po ukończeniu uniwersytetu w 1881 roku zaczął pracę jako chirurg na statku SS Mayumba płynącym do Afryki. W 1885 zdobył tytuł doktora nauk medycznych za badania nad wiądem rdzeniowym będącym następstwem kiły. Rok później otworzył swój gabinet, jednak nie miał zbyt wielu pacjentów, więc w przerwach między wizytami bardzo dużo pisał. W 1891 roku mieszkał przez jakiś czas w Wiedniu, gdzie poszerzał swoją wiedzę z zakresu optyki. Dzięki silnemu zapleczu teoretyczno-praktycznemu książki Doyle’a są bardzo rzetelne pod względem terminologii medycznej.
Spirytyzm
Conan Doyle interesował się mistyką i spirytyzmem. Uczestniczył w wielu seansach, podczas których wywoływano duchy. Doyle twierdził, że w trakcie kilku z nich rozmawiał z duchem zmarłego syna oraz matki. Pisarz wydawał dużo pieniędzy na badanie spirytyzmu, który uważał za jeden z najważniejszych nurtów od czasu nauk Chrystusa. Jeździł po świecie z wykładami, podczas których propagował metody leczenia zaburzeń psychicznych seansami spirytystycznymi. W jego bibliografii znalazła się cała seria książek poświęconych duchom i kontaktom z zaświatami.
Mason
26 stycznia 1887 roku Arthur Conan Doyle został masonem – przeszedł inicjację i dołączył do Phoenix Lodge nr 257 w Southsea. Jego pierwsza przygoda z masonerią nie trwała długo, zaledwie dwa lata. Jednak tęsknota za stowarzyszeniem sprawiła, że Doyle wrócił do loży w 1902 roku i związał się z nią na 9 lat. W tamtych czasach seanse spirytystyczne i fascynacja wolnomularstwem były bardzo popularne – masonami było kilku znajomych Doyle’a po fachu – z najpopularniejszych wymienić można Rudyarda Kiplinga, Henry’ego Ridera Haggarda czy Jerome’a K. Jerome’a.
Sport
Doyle znany był ze swojego zamiłowania do sportu. Mimo że nie osiągnął żadnego znaczącego sukcesu, to warto wyróżnić kilka dziedzin, które uprawiał na szczeblu amatorskim i profesjonalnym. Gdy mieszkał w Southsea, grał na pozycji bramkarza w amatorskiej drużynie Portsmouth Association Football Club, w klubie, na którego fundamentach powstała później drużyna Portsmouth FC. Pisarz był także zapalonym golfistą i krykiecistą. Po wizycie w Szwajcarii zakochał się w narciarstwie i później bardzo gorąco promował ten sport – podobno był jednym z pierwszych Brytyjczyków piszących o nartach.
Allahakbarries
Wracając jednak do krykieta… Przygoda z tym sportem wiąże się z niezwykle ciekawą historią. Doyle był członkiem amatorskiej drużyny o nazwie… Allahakbarries. Nie, to nie żart. Tak nazywał się zespół założony przez autora „Piotrusia Pana”, J.M. Barriego. W drużynie występowało wiele sław brytyjskiej literatury i polityki. Oprócz Barriego i Doyle’a w zespole grali między innymi A.A. Milne, Herbert George Wells, Augustine Birrel, Rudyard Kipling czy Jerome K. Jerome. Założyciel drużyny był przekonany, że Allah akbar po angielsku oznacza „Heaven help us”, a nie „God (Allah) is great”. O losach tej arcyciekawej drużyny powstała nawet książka wydrukowana po latach w niewielkiej liczbie egzemplarzy, dziś jest białym krukiem.
Znani znajomi
Doyle poznał wielu wybitnych ludzi, z częścią z nich spotkał się w drużynie Allahakbarries. Z niektórymi miał zażyłe stosunki, z innymi się kłócił. W Londynie poznał m.in. Brama Stokera, twórcę „Drakuli”, i Roberta Louisa Stevensona, autora „Wyspy Skarbów”. Z oboma Doyle często konsultował się w sprawie swoich książek. Krótka, ale intensywna była także jego znajomość z Houdinim, amerykańskim iluzjonistą pochodzenia austro-węgierskiego.
Słynne konflikty
Conan Doyle był zafascynowany magicznymi sztuczkami Houdiniego. Mimo że obaj mieli podobne zainteresowania, to ich podejście do spirytyzmu było zgoła inne. Doyle twierdził, że Houdini jest medium, zaaranżował nawet seans, podczas którego żona Doyle’a rzekomo rozmawiała z duchem matki Houdiniego. Amerykanin podważył wiarygodność relacji z seansu i odciął się od Doyle’ów i innych spirytystów, nazywając ich „ludzkimi pijawkami”. Ze słynnych konfliktów warto wyróżnić też ten z 1912 roku, gdy twórca Sherlocka Holmesa publicznie pokłócił się z Georgem Bernardem Shaw na temat przyczyn zatonięcia Titanica.
Arthur Conan Doyle był wielokrotnie odznaczany zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Najważniejsze z wyróżnień to otrzymanie tytułu szlacheckiego – co prawda nie dostał go za książki o Sherlocku Holmesie, a za pamflet na temat wojny burskiej, jednak już za życia był autorem o światowej renomie. Król nadał mu tytuł w 1902 roku. W ciągu kolejnych pięciu lat otrzymał także Order Świętego Jana Jerozolimskiego, Queen’s South Africa Medal, Order Korony Włoch oraz Order Medżydów drugiej klasy – jedno z najwyższych odznaczeń Imperium Osmańskiego.
Odznaczenia
Arthur Conan Doyle był wielokrotnie odznaczany zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Najważniejsze z wyróżnień to otrzymanie tytułu szlacheckiego – co prawda nie dostał go za książki o Sherlocku Holmesie, a za pamflet na temat wojny burskiej, jednak już za życia był autorem o światowej renomie. Król nadał mu tytuł w 1902 roku. W ciągu kolejnych pięciu lat otrzymał także Order Świętego Jana Jerozolimskiego, Queen’s South Africa Medal, Order Korony Włoch oraz Order Medżydów drugiej klasy – jedno z najwyższych odznaczeń Imperium Osmańskiego.
Adaptacje
Książki o przygodach Sherlocka Holmesa są najczęściej adaptowanymi powieściami w historii kina, a główna postać należy do najczęściej pojawiających się w popkulturze fikcyjnych bohaterów. Pierwsza ekranizacja, choć z racji możliwości technicznych bardzo krótka, pojawiła się już w 1900 roku. Oprócz adaptacji filmowych twórczość Doyle’a doczekała się również sztuk teatralnych, gier komputerowych, seriali, gier planszowych czy komiksów. Co ciekawe Sherlock Holmes jest także bohaterem wielu fanficków, które osiągnęły sukces, oraz pastiszy. Tworzyli je między innymi tacy pisarze i pisarki jak Anthony Burgess, Neil Gaiman, Stephen King czy A.A. Milne.
To zaledwie garść ciekawostek o Arthurze Conanie Doyle’u. Nawet gdyby obdzielić jego życiorysem kilka osób, to wciąż byłoby o czym pisać! Doyle miał ogromny wpływ na rozwój i popularyzowanie kultury brytyjskiej, a o jego geniuszu świadczy chociażby liczba miejsc, w których został upamiętniony i wspomniany. Postać Holmesa jest na tyle uniwersalna, że mimo powstałych już setek adaptacji, kreacji filmowych, teatralnych i komiksowych każda kolejna może nie zaskakuje, ale jest na pewno warta poznania.
Na zdjęciu wyróżniającym wykorzystano grafikę znajdującą się w domenie publicznej (wikipedia.org)
O autorze
Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali. Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.
Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.
Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.