Jest powszechnie wiadome, że król horroru, delikatnie mówiąc, za lataniem nie przepada. Otwarcie przyznaje, że go to po prostu przeraża. Dlatego też nie powinno dziwić, że jeśli już miała powstać książka o strachu przed lataniem, to musiał w nią być zaangażowany Stephen King. Jeszcze w tym roku na amerykańskim rynku (a później miejmy nadzieję również w Polsce) ukaże się zbiór osiemnastu opowiadań mierzących się z tematem wszystkiego tego, co mogłoby pójść nie tak hen wysoko w przestworzach.
Pieczę nad antologią sprawują Stephen King (tego pana nikomu już przedstawiać nie trzeba) oraz Bev Vincent – pisarz i redaktor, który najbardziej znany jest z tworzenia książek towarzyszących kingowskiej serii Mroczna wieża. Pomysł na zbiór, jak to zwykle bywa z pomysłami, pojawił się nagle w zgoła niespecjalnych okolicznościach.
Cóż, siedzieliśmy przy kolacji przed seansem Mrocznej wieży w Bangor i było tam wielu ludzi, którzy na tę wielką noc przylecieli samolotami. Wspomniałem, że nienawidzę latać i rozmowa przerodziła się w serię różnych samolotowych opowieści, z których część była straszna, część śmieszna. Zauważyłem, że nigdy nie powstała kolekcja horrorów dotyczących latania, mimo że mogłem przywołać kilka tekstów (włączając w to Mathesona i Conana Doyle’a, które znalazły się w zbiorze) o strachu związanym właśnie z lataniem. Powiedziałem, że ktoś powinien zrobić taką książkę. (Właściciel wydawnictwa Cemetery Dance) Rich Chizmar zapewnił: „ja bym zrobił, w mgnieniu oka”. Zajęło to trochę dłużej niż mrugniecie oka, ale Flight or Fright jest teraz książką. Bev i ja uważamy, że to będzie idealna lektura do samolotu, zwłaszcza podczas sztormowych turbulencji, napisał w oświadczeniu prasowym Stephen King.
King poza doborem tekstów i opatrzeniem każdego z nich autorskim komentarzem popełnił wstęp do antologii. Bardziej jednak fanów jego twórczości ucieszy to, że między okładkami Flight or Fright znajdą specjalnie na tę okazję napisane przez niego opowiadanie The Turbulence Expert. Udało mu się również nakłonić swojego syna – Joe Hilla – do stworzenia świeżej historii zatytułowanej You Are Released. Poza tym czytelnicy w antologii zetkną się z tekstami, zarówno nowymi, jak i dotąd niepublikowanymi, przeróżnych autorów, wśród których na pewno warto wymienić takie osobistości jak: Sir Arthur Conan Doyle, Richard Matheson, Ambrose Bierce, Dan Simmons, Cody Goodfellow, David J. Schow czy Ray Bradbury.
Amerykańska premiera Flight or Fright odbędzie się 4 września.
Przygotował Oskar Grzelak