Czytanie książek jest super! Pewnie nie trzeba wam tego powtarzać i sami tę prawdę głosicie innym. Wszak książki pozwalają uciec od szarej rzeczywistości, działają stymulująco na naszą wyobraźnię, poszerzają wiedzę, wzbogacają zasób słownictwa, wpływają na sposób postrzegania świata – same pozytywy. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jednak znaleźć czas by w ciszy i spokoju cieszyć się lekturą. Ciągły pośpiech nie sprzyja nurzaniu się w fantazyjnych światach. Książki z różnych powodów lądują w kącie. Ale przecież nawet w zabieganej rzeczywistości, jeśli się postarać, można czytać. BBC prezentuje kilka wskazówek, jak to zrobić, żeby z książką ponownie się zaprzyjaźnić, jeśli gdzieś nam ta relacja po drodze uciekła.
Niniejsze porady do odkrywczych raczej nie należą, ale najczęściej jest właśnie tak, że o tych najbanalniejszych sprawach zapominamy, nie poświęcamy im dłuższej myśli. Jeśli z waszego życia książki zaczęły się wymakać, sprawdźcie, może któraś z tych wskazówek pozwoli wrócić wam na właściwe tory.
Zawsze miej przy sobie książkę
Nieważne jak bardzo jesteś zajętym człowiekiem i jak bardzo napięty masz harmonogram, zawsze są momenty, w których jeśli tylko chcesz, mógłbyś po książkę sięgnąć. Dlatego zawsze miej przy sobie aktualnie czytany egzemplarz. Każda okazja jest dobra, nawet jeśli to tylko 10 czy 15 minut. Czytać możesz w komunikacji miejskiej, jadąc do pracy czy na spotkanie z klientem, w poczekalni do lekarza, w przerwie między zajęciami oraz oczywiście w toalecie. Pamiętaj przy tym, że nie musisz ze sobą targać zbiorczego wydania powieści Ursuli Le Guin czy opasłego zbioru opowiadań Lovecrafta. Czytaj na czytniku, a jeśli nie masz takiego, to smartfon też w zupełności wystarczy. Zamiast bezmyślnie przesuwać palcem po Facebooku, czytaj książkę.
Wywołaj w sobie nawyk
Dobrym pomysłem może być wyznaczenie sobie codziennego czasu, który poświęcisz na lekturę. Pół godziny rano przed śniadaniem, a może godzina przed położeniem się spać? Zrób z czytania przyjemną rutynę, a szybko się okaże, że z nawyku nie będziesz już mógł wyjść. Taka jest potęga książek. BBC radzi również, żeby spróbować czytać z włączonym czasomierzem. Siadasz do lektury, odpalasz odliczanie na określony czas i kończysz, kiedy zegar daje ci znać. Jest duża szansa, że dzięki temu z większym powodzeniem skupić się na lekturze, żeby jak najwięcej z niej wycisnąć w narzuconym czasie.
Przygotuj czytelniczą listę
Podejrzewam, że każdy z nas miał choć raz tak, że skończył książkę, a później przez kilka godzin a może i dni zastanawiał się, co teraz przeczytać, bo wybór był zbyt duży. A to może zakłócić czytelniczą rutynę. Dlatego właśnie warto planować, co chcemy przeczytać na kilka tytułów do przodu. Najlepiej następną w kolejce książkę trzymać blisko siebie, żeby w momencie, kiedy skończysz aktualnie czytaną, można było od razu sięgnąć po następną.
Słuchaj audiobooków
By utrzymać odpowiednie tempo pochłaniania książek i nie dopuścić do niechcianych przerw można troszkę oszukać i zamiast czytać, słuchać audiobooków. Te są idealne w przypadku czynności, których wykonywanie utrudniałoby czytanie, a jednocześnie niepochłaniających całej uwagi. Weźmy na przykład codzienny jogging albo sesję treningową na siłowni. Zamiast słuchać muzyki, posłuchaj książki. Audiobooków możesz również słuchać w samochodzie, kiedy prowadzisz. Przy okazji może i swoich współpasażerów zarazisz książkowym bakcylem. BBC podaje, że słuchanie audiobooków może wzbudzić w tobie nawyk podążania za historią. Jeśli nie czytasz, a chciałbyś, przesłuchaj sobie pierwszy tom serii, a po następną część sięgnij już w formie tradycyjnej.
Dołącz do klubu książki
Podtrzymywaniu fascynacji książkami przysłużyć się może wymiana doświadczeń z innymi czytelnikami. Nic bardziej stymulująco nie działa nad dyskusję o książce z podobnymi sobie. Wspólne zachwyty, zażarte dyskusje przeradzające się nawet w sporadyczne kłótnie – wszystko to napędza do sięgania po kolejne książki. Do tego zawsze możesz liczyć na to, że ktoś poleci ci wartościową książkę albo odciągnie od czegoś, co raczej by ci się nie spodobało. Warto dołączyć do społeczności książkoholików. W Stanach Zjednoczonych popularne są kluby książki, w Polsce ich niedoskonałym, ale wystarczającym substytutem są na przykład grupy na Facebooku.
Nie bój się porzucić słabej książki
To czy książka jest dobra, czy nie, to zazwyczaj bardzo subiektywna opinia. Jeśli ktoś polecił ci książkę, a tobie niezbyt się ona podoba, to nie czuj się zobligowany do jej skończenia. Nie ma sensu się męczyć i tracić czas na coś, co nie przynosi ci przyjemności. Lepiej odłożyć rozpoczętą książkę i wziąć się za następną. Być może właśnie ta stanie się twoją ulubioną. A jest szansa, że za jakiś czas wrócisz do porzuconej książki i tym razem może będzie lepiej. Pamiętaj, że nikt cię do czytania danego tytułu nie zmusza, a lektura ma przede wszystkim być satysfakcjonująca.
Stwórz przyjazne czytaniu środowisko
Owocnej lekturze sprzyjają odpowiednie warunki otoczenia. Głośne pomieszczenia, włączony komputer z Facebookiem bombardującym cię powiadomieniami, rozpraszający program w telewizji sprawiają, że ciężko jest się skupić na książce. Zbuduj wokół siebie odpowiednie warunki. Latem możesz wziąć książkę na spacer, rozłożyć się na kocu nad wodą albo na ławce w parku. Zimą czytaj w łóżku zaraz przed snem. Świetnym pomysłem jest spokojna melodyjna muzyka bez wokalu na słuchawkach – idealna metoda na czytanie w komunikacji miejskiej.
Wyznacz sobie cel
Skoro całe nasze życie podlega ciągłej gonitwie i spełnianiu wyznaczonych celów, przenieśmy to również na książki. Załóż sobie, że następną powieść skończysz w przeciągu tygodnia albo że w roku przeczytasz dwadzieścia różnych tytułów. Możesz też dołączyć do jednego z tak popularnych dziś wyzwań czytelniczych typu 52 książki. Pamiętaj jednak by wyznaczać sobie realne cele. Nie ma nic gorszego niż niemoc w ich wypełnieniu. To nie ma cię zmusić do wytężonej pracy i odbierać przyjemność, a zapobiec przekładaniu lektury z dnia na dzień.
Odłóż książkę, kiedy robi się dobra
Przerwij lekturę książki w ekscytującym momencie, kiedy na przykład zaraz ma się wyjaśnić jedna z tajemnic albo ma dojść do starcia, do którego bohaterowie tak długo się przygotowywali, a z całą pewnością do niej wrócisz następnego dnia. Wymaga to mnóstwo samozaparcia i dyscypliny, ale skuteczność jest stuprocentowa.
Wybieraj tematy, które cię interesują
Jeśli masz problemy z regularnym czytaniem, wybieranie tytułów o tematyce tobie zupełnie obcej, nawet jeśli zostały polecone przez najlepszego kumpla, może być błędem. Sięgaj po książki, które cię interesują, odkrywaj autorów, którzy piszą o rzeczach, które wiesz, że ci się spodobają. W ten sposób wyrobisz w sobie nawyk czytania. W pewnym momencie i tak będziesz chciał poszerzyć krąg zainteresowań i nim się obejrzysz będziesz pochłaniać książki, których lektura nigdy nawet ci się nie śniła.
źródło BBC
Przygotował Oskar Grzelak