Wczoraj wieczorem, tj. 6 lutego, w Warszawie odbyła się gala Bestsellerów Empiku, podczas której nagrodzono najlepiej sprzedające się książki, płyty muzyczne, filmy i gry z zeszłego roku. Wydarzenie uświetniała przygotowana z pompą oprawa. Wśród licznych atrakcji – poza spotkaniami z popularnymi gwiazdami – najwięcej emocji wzbudzały muzyczne występy zagranicznych osobistości jak: Sting, Shaggy, Jessie Ware, a z polskiego podwórka: Mrozu, Miuosh i Katarzyna Nosowska. To co jednak nas najbardziej interesuje to książki. Tu było raczej bez niespodzianek.
W kategorii literatura zagraniczna królował Dan Brown z powieścią Początek, w której po raz kolejny zwrócił oczy czytelnika na profesora Roberta Langdona – formalnie specjalistę w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, nieformalnie pogromcę spisków wszelakich.
Najlepiej sprzedającą się powieścią polską była próba Zygmunta Miłoszewskiego – autora bestsellerowych kryminałów z Teodorem Szackim w roli głównej – zmierzenia się z nowym gatunkiem określonym przez wydawcę komedią ironiczno-romantyczną. Mowa oczywiście o Jak zawsze.
Czytelnicy swoimi zeszłorocznymi zakupami zadecydowali, że najpopularniejszą książką w kategorii literatura faktu jest Macierewicz i jego tajemnice Tomasza Piątka. Można się było tego spodziewać, biorąc pod uwagę kontrowersyjność byłego ministra obrony narodowej oraz atrakcyjność tematu jego domniemanych powiązań z rosyjskim wywiadem.
Wśród młodzieżówek prym wiodła powieść Jaya Ashera Światło. Po depresyjnych 13 powodach autor postanowił skierować się w stronę poruszającego love story dla nastolatków. Razem z głównymi bohaterami czytelnicy odkryją, że prawdziwa miłość jest w stanie przezwyciężyć wszelkie nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć.
Bestseller Empiku w kategorii literatura dla dzieci po raz trzeci zgarnęła Nela, mała reporterka, którą emocje związane z wyróżnieniem przytłoczyły w takim stopniu, że na scenie aż zaniemówiła. Nagrodę otrzymała za swoją dziewiątą książkę: Nela i polarne zwierzęta.
Autor: Oskar Grzelak