To ojciec jest tym, kto pomaga dziecku odkrywać świat. Pomaga stawiać pierwsze kroki, podsuwa pierwsze lektury… Choć to Dzień Matki jest popularniejszym świętem, nie powinniśmy zapominać też o tym rodzicu. A znakomitym pomysłem na prezent niezmiennie pozostaje dobra książka. Warto poświęcić chwilę na wybór, aby 23 czerwca na twarzy ojca nie widzieć nic poza radością.
Naval – Ostatnich gryzą psy
OSTATNICH GRYZĄ PSY to pierwsza z cyklu książka NAVALA przedstawiająca jego wspomnienia o życiowym szczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces.
Autor, unikając fałszywej skromności, opowiada o fizycznym wysiłku aż do bólu i krwi, ale bez cienia wątpliwości w sens wyznaczonego zadania. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, NAVAL często powtarza, że każdy dociera inaczej do celu, ale skoro on dał radę, to czemu innym ma się nie udać!
Autor, zanim został operatorem GROM‑u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie.
Pokazuje czytelnikowi swoją drogę i udowadnia, że aby przetrwać w warunkach bojowych w dżungli i na pustyni, musiał najpierw przetrwać… starsze siostry ;), szkołę zawodową, zasadniczą służbę wojskową w Lublińcu, pracę robotnika w fabryce, czy usunięcie z kursu w GROM-ie. Jak mówi: „To żadne bohaterstwo, to życie. I wcale nie musi być nudne, wystarczy mieć cel i do niego dobry plan”, i właśnie dlatego warto przeczytać tę książkę!
Maxime Chattam – Sen śmiertelników
Pierre to pewien cyniczny młodzieniec, który pracuje w zoo w Vincennes. W pracy robi, co mu się żywnie podoba, podobnie jak i w swoim nieuporządkowanym życiu. Czas wypełniają mu miłostki na jedną noc, których nie potrafi, a być może i nie chce przekształcać w trwałe relacje. Jest jednak obok niego niezwykła kobieta, Ophélie – zwariowana blondynka, która określa się sama „kolekcjonerką samobójstw”. Pewnego wieczoru zaciąga Pierre’a na cmentarz Pere-Lachaise…
Wkrótce po tym wydarzeniu zaczynają ginąć ludzie z kręgu zawodowego i prywatnego mężczyzny.
Simon Toyne – Salomon Creed
Jak można ocalić kogoś, kto jest martwy?
„Thriller z wartką akcją, który okazuje się świetną lekturą. Idealny dla fanów powieści Lee Childa”
The Sun
Na pustyni w Arizonie rozbija się samolot. Kiedy Solomon Creed wydostaje się z wraku, w głowie ma tylko jedno: musi uratować mężczyznę, który znajduje się w niebezpieczeństwie.
W miejscowości znajdującej się w pobliżu miasta o nazwie Redemption Holly Coronado uczestniczy w pogrzebie swojego męża, mężczyzny młodego i silnego. Czy jego śmierć rzeczywiście była nieszczęśliwym wypadkiem czy może czymś o wiele straszniejszym?
Tylko jeden człowiek może odkryć prawdę i jest nim Solomon Creed. Po spotkaniu z Holly, Creed wie, że musi zrobić wszystko, by ujawnić mroczne, skrywane przez dziesięciolecia tajemnice, które na zawsze mogą zmienić życie mieszkańców miasteczka.
Marcin Mortka – Miecz i kwiat
Pełna barwnych opisów i zaskakujących zwrotów opowieść o przygodach niepokornego młodzieńca…
Gaston de Baideaux przybył właśnie do Ziemi Świętej. Wyprawa miała być jego pokutą. Słyszał o tym miejscu same wspaniałości i szczerze wierzył w unoszące się nad głowami chrześcijan anioły, w uzdrowienia i w kościoły pełne boskich relikwii. To, co zastał, to istne zło, a Ziemia Święta okazała się miejscem gniewu, walki i sodomii. Czy młody de Baideaux to zaakceptuje? Czy odnajdzie się w świecie, gdzie wszelkie granice zostały przekroczone? I czy zdobędzie się na odwagę, by poskromić własne demony przeszłości…
Rafał Cichowski – Pył Ziemi
W XXIV wieku Ziemia umiera. W przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony Yggdrasil, statek pokoleniowy, który ma zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. Ponad siedemset lat później para nieśmiertelnych istot, technologicznie pod?rasowanych Ziemian, wraca na błękitną planetę. Od powodzenia ich misji zależy ocalenie statku i wszystkich osób znajdujących się na pokładzie. Muszą odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów, w której zapisano ogół wspomnień ludzkości.
Lilo i Rez podczas swej wędrówki zetrą się z prymitywnym plemieniem, którego członkowie dawno zapomnieli o dobrodziejstwach techniki. Będą się układać z samozwańczym lordem władającym wiernie odtworzoną kopią wiktoriańskiego Londynu, którego największą bolączką są morderstwa prostytutek oraz zbyt wysoki poziom edukacji wśród plebsu. Zawędrują też do Aurory, miasta, gdzie barwy następnego zachodu słońca wybiera się w drodze głosowania.
Gdzieś na końcu drogi Lilo i Reza ukryta jest prawda. Ale czy warto dla niej poświęcić wszystko? Może pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć?
Sławomir Koper – Jagiellonowie
Wsłuchaj się w szczęk oręża na grunwaldzkich polach. Obejrzyj zamek w Trokach, poczuj piękno renesansowej architektury wawelskiego wzgórza. Wędruj renesansowymi śladami po polskich Kresach,a w Krzemieńcu wraz z królową Boną zaangażuj się w poszukiwania żony dla jej syna, Zygmunta Augusta.
Najpopularniejszy polski historyk wyrusza z synem w podróż do najważniejszych miejsc wspólnego polsko-litewskiego państwa.Efektem tych rodzinnych wędrówek jest unikalne połączenie osobistego przewodnika oraz literatury podróżniczej z barwną historyczną narracją.
Ta książka to zachęta do wyruszenia w jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Możesz w nią wyruszyć sam albo z bliskimi. Możesz też po prostu zamknąć oczy i przenieść się we wspaniały świat Polski Jagiellonów.
Thomas Engström – Na północ od raju
Rok 2014. Przed legendarną restauracją Versailles w latynoskiej dzielnicy Miami wybuchają bomby podłożone pod dwa samochody. Ofiarami są czołowi działacze ruchu przeciwników Castro na wygnaniu. Angażując się w śledztwo mające wyjaśnić tę zbrodnię, Ludwig Licht wpada w mroczny labirynt zdarzeń.
Zadanie komplikuje dodatkowo fakt, że Licht nie ma pewności, dla kogo właściwie pracuje, a kto jest prawdziwym wrogiem. Żeby wykonać zlecenie musi stosować coraz bardziej drastyczne metody. W końcu dokonuje odkrycia, które może mieć katastrofalne skutki dla relacji USA z Hawaną i z Moskwą.
Zaczyna się prawdziwa walka o władzę na Kubie.
„Napisany ciętym językiem porywający thriller, od którego nie sposób się oderwać. Interesująca historia, której korzenie sięgają okresu zimnej wojny, zmusza do refleksji”. Skaraborgs Allehanda
„Nuta cynizmu, brak iluzji oraz odpowiednia dawka ciętego humoru sprawiają, że trzecia powieść z serii jest jeszcze ostrzejsza, bardziej brawurowa i zapadająca w pamięć”. Boras Tidning
James Rollins, Grant Blackwood – Wyłącznik awaryjny. Cykl Tucker Wayne. Tom 1
Pierwsza część ekscytującej serii opartej na powieściach Rollinsa z cyklu „Sigma Force”. W rolach głównych znani z „Linii krwi”: były żołnierz armii amerykańskiej, Ranger Tucker Wayne, i jego czworonożny partner, Kane, służący w armii owczarek belgijski.
Ranger Tucker Wayne i jego pies zostają zatrudnieni przez jednostkę Sigma Force do sprowadzenia z Syberii rosyjskiego magnata farmaceutycznego.
Mężczyzna jest nie tylko potentatem na rynku farmaceutycznym, ale i prawdziwym geniuszem, który wie, jak uruchomić zupełnie nieznaną broń. Wiadomo, że skonstruowano ją wieki temu, by sterroryzować współczesny świat.
Tucker i Kane będą musieli przemierzyć mroźne stepy Rosji i wypalone sawanny Czarnego Lądu, cofając się do początków życia na Ziemi, by rozwikłać niezwykłą zagadkę, zanim ta potężna broń doszczętnie zniszczy Amerykę.
Rafał Jackiewicz – Życie na ostrzu noża
Najbardziej hardkorowa biografia w historii polskiego sportu!
Włamania, pobicia, kradzieże. Ściąganie długów, wymuszanie odszkodowań, porwania i bójki, z których jedna skończyła się nożem wbitym w serce. To nie opis gangsterskiego filmu – to życie Rafała Jackiewicza, zanim został zawodowym bokserem.
Każda z historii, które znalazły się w tej książce, jest jak nokaut: bułgarskie prostytutki, wkurzony gangster „Krakowiak” i zakład ze Szpilką, Wawrzykiem i Kołodziejem o 55 tysięcy złotych. A między tym wszystkim kariera w kick-boxingu oraz ponad 430 rund przewalczonych na bokserskich ringach w drodze po tytuły mistrza świata i Europy.
Niewielu ludzi przeszło tyle co on. Nikt nie zdecydował się opowiedzieć o swoim życiu tak szczerze, barwnie i z humorem.
Marcin Wroński – Czas Herkulesów
Marcin Wroński, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru, tworzy wspaniały i porywający obraz wielokulturowego Chełma u progu rozwoju. Miłośnicy II Rzeczpospolitej i kryminałów retro będą wniebowzięci.
Nie każdy awans cieszy. Jako oficer inspekcyjny komisarz Maciejewski czuje się niczym carski rewizor i grzęźnie w papierkowej robocie. Gdy w czasie jego kontroli w Chełmie dochodzi do zabójstwa młodego zapaśnika, komisarz angażuje się w sprawę. Okazuje się bowiem, że w wielokulturowym, gwałtownie rozwijającym się mieście osiadło kilku dawnych zawodników, którzy kiedyś w oczach małego Zygi równi byli Herkulesowi. Maciejewski musi oddzielić dawne sympatie od faktów.
Albert Lulushi – Diabły Donovana
Diabły Donovana to opowieść o prekursorach dzisiejszych amerykańskich sił specjalnych i ich „ojcu duchowym”, Williamie Donovanie. Powstałe w 1941 roku Biuro Służb Strategicznych było pierwszą w dziejach Stanów Zjednoczonych agencją wywiadowczą, poprzednikiem CIA. Organizacja ta miała swoje zbrojne ramię, zwane grupami operacyjnymi, przeznaczone do działań specjalnych na tyłach wroga. Żołnierze grup operacyjnych, na podobieństwo komandosów, przeprowadzili w latach 1943–1945 na terenach okupowanych w Europie (Włochy, Francja, Bałkany) wiele akcji dywersyjnych, organizowali i wspierali lokalną partyzantkę, nieśli pomoc zbiegłym z niewoli jeńcom wojennym i zestrzelonym lotnikom alianckim.
Walczyli w cieniu. Dla bezpieczeństwa własnego i innych. Na rozkaz szefów mieli pozostać w cieniu na zawsze. Zbyt dużo widzieli, zbyt wiele wiedzieli. To komandosi-wywiadowcy. Zobaczyli kawał Europy, od płaskowyżów Masywu Centralnego po bezdroża Bałkanów. Ale gdy śmierć na co dzień zagląda w oczy, nie mieli głowy do podziwiania jej uroków. Zaciekle ścigani, musieli wtopić się w środowisko. Wysłani, by porwać miejscowych do walki. Bez ich pomocy nie zdołaliby przetrwać..
Antoine Bello – Fałszerze
Nie ma nic łatwiejszego od zafałszowania rzeczywistości. I nic bardziej ekscytującego…
Pierwszy tom intrygującej trylogii w klimacie Matrixa. Niesamowity thriller łączący obsesje Borgesa, Dicka i le Carrégo!
To historia tajnej międzynarodowej organizacji znanej pod nazwą KFR (Konsorcjum Fałszowania Rzeczywistości), która z tajemniczych powodów zaciemnia prawdziwy obraz świata.
To historia paru największych oszustw naszej epoki: tego z Łajką – pierwszym psem w kosmosie, który nigdy nie istniał; tego z Krzysztofem Kolumbem, który wcale nie odkrył Ameryki; i tego z podrobionymi archiwami Stasi.
To historia młodego człowieka, który zostaje zatrudniony przez KFR i pewnego dnia odkrywa, że właściwie nie wie, dla kogo i w jakim celu pracuje…
To w pewien sposób historia naszego wieku…
Ian Rankin – Nawet zdziczałe psy
Niektórzy w edynburskiej policji pewnie odetchnęli z ulgą, kiedy John Rebus przeszedł na emeryturę. Ale prowadzone przez Sioban Clarke śledztwo w sprawie zabójstwa lorda Mintona, najwyższego oskarżyciela publicznego w Szkocji, utyka w martwym punkcie i bez pomocy Rebusa nie ruszyłoby naprzód. Po raz kolejny jego powiązania ze światem przestępczym okazują się nieocenione. Okazuje się bowiem, że taką samą wiadomość, jaką znaleziono przy Mintonie – ZABIJĘ CIĘ ZA TO, CO ZROBIŁEŚ – otrzymał były gangster, którego ktoś próbował zastrzelić. Tylko policyjna robota w starym stylu – a Rebus jest w niej mistrzem – pozwoli odkryć, że nie chodzi o bieżące porachunki gangsterskie, lecz o sprawę z przeszłości.
„Pełna napięcia, mroczna i znakomicie opowiedziana historia zadowoli najbardziej wymagających fanów Rebusa”.
The Guardian
Jacek Inglot – Polska 2.0
Żyjemy doprawdy w dziwnych czasach, a to, co się obecnie dzieje na świecie, przekracza granice naszej wyobraźni. Czy na pewno?
Jacek Inglot kreśli dwie nie tak znowu nieprawdopodobne wizje przyszłości. W jakim kierunku zmierzamy? Jaka będzie Polska za 20 lat? W opowiedzianej barwnym, soczystym i sugestywnym językiem historii możemy przenieść się w czasie, by sprawdzić, czy czeka nas świetlana przyszłość, czy raczej apokalipsa. A może nic się nie zmieni?
Jakub Ćwiek – Grimm City. Bestie
Czasami jedynym wyjściem jest opowieść…
Nagła śmierć głowy jednej z rodzin mafijnych oznacza zerwanie paktu. Grimm City grozi wojna totalna. W obliczu tych wydarzeń i bodaj najważniejszego procesu sądowego w historii miasta nawet pojmanie krążącego po ulicach psychopaty zwanego Drwalem wydaje się kwestią drugorzędną. Pech chce, że to właśnie ta sprawa przypada inspektorowi Evansowi… i że przyjdzie mu ją dzielić z samozwańczym stróżem prawa z ubogiej dzielnicy po drugiej stronie mostu – Emethem Braddockiem, byłym bokserem, Bestią.
Druga wizyta w Grimm City to wciąż smoliście czarny kryminał, tym razem doprawiony elementami sądowego dramatu, gdzie zło osiada na człowieku wbrew jego woli, niczym tłuste krople deszczu. To opowieść o mieście innym niż wszystkie. A może takim samym?
Christopher Macht – Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem
Książka ociekająca seksem i alkoholem. Szczera rozmowa z człowiekiem, z którego rozkazu zginęło najwięcej ludzi na świecie w minionym stuleciu. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, do tego Człowiek Roku według tygodnika „Time”. Znany nie tylko z brutalności, ale i również z miłości do dzieci. Nieznana twarz tyrana przedstawiona w całkiem nowy sposób. Rozmowa wciąga od pierwszych stron. Józef Stalin zdradza swoje największe sekrety. Zabiera nas do swojej sypialni, zdradza pikantne szczegóły swoich stosunków z kobietami, daje nam posmakować swojego ulubionego wina i pokazuje, jaki jest naprawdę. Książka zgodnie z poleceniem Wielkiego Językoznawcy ukazuje się dopiero przeszło 60 lat po jego śmierci.
Tak mocnej pozycji jeszcze nie było!
Michael Connelly – Czarne Echo
Los Angeles. W rurze kanalizacyjnej znaleziono ciało mężczyzny. Okazuje się, że detektyw Wydziału Zabójstw, Harry Bosch, zna denata. Służyli razem podczas wojny w Wietnamie jako „tunelowe szczury”, oczyszczając je z lokalnych partyzantów. Bosch orientuje się, że były żołnierz miał związek z niedawnym napadem na bank. Sprawcy dostali się do środka, wykonując podkop. Policjant kontaktuje się z FBI, które wszczęło śledztwo w tej sprawie, jednak okoliczności zmuszają detektywa do prywatnego dochodzenia, które prowadzi go do zaskakującego odkrycia…
„Czarne Echo to jeden z najbardziej wiarygodnych kryminałów, jakie czytałem. Akcja wciąga czytelnika od pierwszej strony i nie zwalnia. Zakończenie czyta się z zapartym tchem. Autor zabiera czytelnika do podziemnych tuneli, czy to w Los Angeles czy w Wietnamie, których mroczny i smętny klimat mógłby oddać jedynie Joseph Conrad”. James Lee Burke
„Dobra i trzymająca w napięciu powieść kryminalna, którą czytasz z zaciśniętymi w pieści dłońmi, nie mogąc doczekać się rozwiązania sprawy”. New York Times Book Review
Tomasz Bułhak – Tata w budowie. Felieton o tym, jak być ojcem i zwariować (ze szczęścia)
“Tata w budowie. Felietony o tym, jak być ojcem i zwariować (ze szczęścia)” to książka dla wszystkich zainteresowanych tematem nieopierzonego tacierzyństwa.
Pierwsza książka, którą zilustrowała Maria Apoleika z kultowego bloga Psie Sucharki!
Pełne emocji zmagania świeżo upieczonego taty z atrakcjami, jakich dostarcza obcowanie z niemowlakiem.
Już chwilę po urodzeniu się Zu pojawił się pomysł: może zacząć pisać bloga…
Po co? Jak coś mnie zachwyca, muszę się tym podzielić. Ale spokojnie – to nie będzie cukierek o tym, jakim cudem jest ojcostwo. Będzie o nieustannym odkrywaniu nowych perspektyw i punktów widzenia na sytuacje, które trzeba redefiniować, bo pojawił się nowy aktor.
Dla kogo? Dla tych, którzy walczą na podobnym froncie albo taką walkę w najbliższym czasie przewidują. Dla tych, których ciekawi subiektywny męski punkt widzenia w temacie nieopierzonego rodzicielstwa.
TATA W BUDOWIE – blog i książka, pokazujące rodzicielstwo z nietypowej, męskiej perspektywy – idealnie wpisuje się w modny i szalenie aktualny trend poszukiwania definicji dla współczesnego modelu ojcostwa. Nie da się już dłużej ukrywać, że tradycyjny model rodziny odchodzi w przeszłość. Na naszych oczach kształtuje się nowy, odmienny wzorzec taty i jego funkcji. Dzisiejsi mężczyźni o wiele chętniej niż ich ojcowie zajmują się dziećmi, angażują nie tylko we wspólne zabawy, ale we wszystkie aktywności związane z wychowywaniem dziecka i to niezależnie od etapu jego rozwoju. Poszukiwanie nowego modelu ojcostwa zbiega się z poszukiwaniem nowego modelu męskości. Bycie dobrym ojcem, i jednocześnie mężczyzną pożądanym, zaczyna być równoznaczne z byciem obecnym i uczuciowo zaangażowanym. Tradycyjna rola ojca – dbanie o dyscyplinę i bezpieczeństwo materialne rodziny – schodzi na dalszy plan. Korzyści płynące z bycia pełnoetatowym tatą odczuwają też sami ojcowie. Wszystko to fakt, choć jeszcze słabo udokumentowany. Oto pierwszorzędny przyczynek do tej dokumentacji.
Andrzej Dziurawiec – Festiwal
Makabryczne zbrodnie i gorączkowe śledztwo – Andrzej Dziurawiec zabiera czytelników w szaleńczy pościg ulicami Warszawy. Mroczna i krwawa kontynuacja Bastarda!
W starej destylarni, gdzie dwa lata temu zakończyło się śledztwo Szuberta i Szumana w sprawie seryjnego mordercy, ponownie znaleziono zwłoki. Okoliczności zbrodni wzbudzają w Szumanie niepokój, że w stolicy grasuje kolejny groźny przestępca. Tymczasem Szubert odkrywa, że ofiara była matką jego przyjaciółki i kochanki Havy. Emerytowany glina musi znaleźć mordercę, zanim ten dopadnie Havę. Na drodze stoi mu jednak Szuman.
Ken Liu – Królowie Dary
Definicja sprawiedliwości zmienia się w trakcie trwania rewolucji!
Długo wyczekiwana seria Kena Liu nareszcie w Polsce!
Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne.
Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.
“Królowie Dary”, pierwsza część cyklu “Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu” autorstwa uhonorowanego prestiżowymi nagrodami Kena Liu, to lektura obowiązkowa dla wielbicieli fantastyki z najwyższej półki.
Jarosław Grzędowicz – Hel 3
Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii.
Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok.
Jest tylko jeden problem… Złoża znajdują się na Księżycu.
Rok 2058. Zdehumanizowany świat, gdzie omnifony zastąpiły więzi społeczne, filmiki z MegaNetu wyparły media i kulturę, a iwenciarze stali się bogami informacji.
Świat, gdzie koncerny i rządy podzieliły się władzą w hodowaniu miliardów bezrefleksyjnych konsumentów, staje na krawędzi konfliktu.
Norbert, iwenciarz z zasadami, wierzy, że mocna i odpowiednio podana informacja może wstrząsnąć i obudzić społeczeństwo. Tylko czy jednostka rzucona między stalowe walce systemów jest w stanie przeżyć dostatecznie długo, by coś zmienić?
Jakub Żulczyk – Wzgórze psów
Zimna, ciemna warmińsko-mazurska prowincja. Na jej tle doskonale skonstruowany mroczny thriller: zaskakujący, niepokojący, wciągający od pierwszej strony.
Ale to tylko najprostsze odczytanie nowej powieści Żulczyka. Tajemnicze zaginięcia ludzi, makabryczne odkrycia związane z ich odnalezieniem, dramat rodzinny głównego bohatera to pretekst do mistrzowsko nakreślonego portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w miejscowe układy rodziny. Żulczyk pokazuje, jak ojcowie niszczą swoich synów, mężowie – żony, przyjaciele – przyjaciół. Zajmuje go pamięć o krzywdzie i wybiórczość tej pamięci.
Prowincja Polski jako miejsce, w którym widać metafizyczną prawdę o „polskim losie” i Warszawa jako miejsce, gdzie przyjezdny z prowincji może wygrać albo przegrać, ale nie może spokojnie żyć. Czy karą za zło może być inne zło? Gdzie jest granica w wymierzaniu sprawiedliwości? Jak zwykle Żulczyka interesuje to, co kryje się pod powierzchnią.
Margaret Atwood – Opowieść podręcznej
Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet
Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.
Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…
Na podstawie powieści powstał znakomity serial do obejrzenia na SHOWMAX
Anna Kamińska – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.
Robert Silverberg – Skrzydła nocy
Dziejące się w dalekiej, umownej przyszłości, na zbankrutowanej, siłą przejętej za długi przez obcą rasę Ziemi, „Skrzydła nocy” są piękną, liryczną opowieścią o pielgrzymce starego, beznadziejnie zakochanego, obciążonego poczuciem winy człowieka, przemierzającego ruinę swego świata w poszukiwaniu wiedzy, dającej ukojenie i akceptację, a także zdolnej podnieść ludzkość na nowy poziom rozwoju.
Marcin Mortka – Królewska Talia
Mandylion to królestwo, które istnieje od tysięcy lat. Rządy w nim sprawuje król Duncan III. Służy mu wiernie czternaście rodów oraz zagadkowa kasta Pieśniarzy, dbająca o wewnętrzny porządek kraju. Całość spaja Królewska Talia – pradawny, tajemniczy artefakt, który narzuca posłuszeństwo zarówno rodom, jak i Pieśniarzom. Spokojne życie mieszkańców królestwa przerywa nadejście Czerni. Niezbadana siła zmusza mieszkańców do ucieczki i szukania nowej ojczyzny. Ci, którzy uniknęli starcia z Czernią, przeprawiają się przez Wściekłe Morze do Taliadu, krainy rozbitej na trzy pomniejsze księstwa. Mandyliończycy podbijają ją bez trudu. Ale nowa ojczyzna skrywa więcej tajemnic, niż Mandyliończycy byliby w stanie przypuszczać. Młody Tankred z rodu Hanstarów odkrywa spisek skierowany przeciwko jego rodowi i wyrusza w podróż przez ziemie Taliadu w poszukiwaniu prawdy. Chce zapobiec rozłamom w królestwie. Na jego drodze stają straszliwe widma i śmiertelnie groźni Jastrzębi Rycerze, tajemnicze budowle i przedziwne postacie, które z czasem staną się jego sprzymierzeńcami. A wszystko otacza wszechobecna magia…
Gilles Paris – Nazywam się Cukinia
Poruszająca! Uświadamia nam dorosłym, z jak poważnymi problemami borykają się dzieci i jak bardzo jesteśmy im potrzebni na co dzień.
„Odkąd byłem zupełnie mały, chciałem zabić niebo”. Tak zaczyna swą opowieść główny bohater książki i zarazem jej narrator, dziewięcioletni Ikar zwany Cukinią, który wychowuje się w patologicznej rodzinie. Kiedy w dramatycznych okolicznościach ginie jego matka, chłopiec trafia do domu dziecka. Świat dorosłych i ich problemy –sprawy nie dla kilkulatków –widziane oczyma dzieci głęboko poruszają W nowym miejscu Cukinię otacza gromada dzieciaków, z których każde ma własną niełatwą historię. Odwiedza go policjant, który prowadził sprawę śmierci jego matki i przywiózł go tam. Mężczyzna i chłopiec zaprzyjaźniają się i ta przyjaźń odmieni ich życie.
W powieści łzy wzruszenia przeplatają się ze śmiechem; nie ma w niej najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu. Adresowana do dorosłych nie unika trudnych tematów; pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy –i sporo się nauczyć.
Lars Wilderang – Rozgwieżdżone niebo
Dziwne awarie telefonów, mnożące się usterki samochodów, pociągów, problemy z dostawami prądu i żywności stają się powoli codziennością.
W końcu, po kolejnym zaciemnieniu, świat zmienia się nie do poznania… Wysiada cała elektronika, na co ludzkość nie jest zupełnie przygotowana. Ciemna jesień staje się rozgwieżdżoną zimą, a chaos, który wybucha sprawia, że przeżyją tylko nieliczni…