Nagroda Bookera przyznawana jest od pięćdziesięciu lat. Ostatnio z tej okazji fundacja postanowiła przyznać jubileuszową statuetkę autorowi najlepszej książki minionych pięciu dekad. Wygrał Michael Ondaatje z powieścią Angielski pacjent z 1992 roku. W październiku ogłoszony zostanie natomiast laureat głównej Nagrody Bookera. Znamy już autorów, którzy trafili na długą listę nominowanych do wyróżnienia.
Pięciu sędziów wybrało trzynaście tytułów spośród stu siedemdziesięciu jeden zgłoszeń. Według informacji podanej na stronie themanbookerprize.com była to rekordowa liczba zgłoszeń w historii nagrody. Przed 2014 rokiem w konkursie startować mogli jedynie autorzy z krajów Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii. Aktualnie nagroda jest w zasięgu właściwie każdego. Związane z tym było trochę kontrowersji, ponieważ ostatnie dwie statuetki zgarnęli Amerykanie, co nie do końca spodobało się brytyjskiemu środowisku literackiemu. Tym razem Brytyjczycy i Irlandczycy mogą się zrewanżować – jest ich aż ośmioro wśród trzynastu nominowanych.
Wybrana w tym roku trzynastka jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o formę, ale wszystkie utwory w taki czy inny sposób dotykają dystopijnych tropów.
Być może nikogo nie zdziwi, biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, że na naszej półce znalazło się wiele książek dystopijnych – powieści, które uznaliśmy za inspirujące i niepokojące. Niektóre z tych, które wybraliśmy na tę długą listę są naglące i bardzo aktualne, inne mogą być podziwiane i czytane z przyjemnością w każdym roku. Wszystkie te książki – poruszające tematykę niewoli, ekologii, osób zaginionych, przemocy w mieście, młodocianej miłość, więzień, traum, ras – zdołały uchwycić jakiś fragment świata na krawędzi. Wśród ich wielu niezwykłych cech jest chęć podejmowania ryzyka w formie, napisał w uzasadnieniu Kwame Anthony Appiah, przewodniczący składu sędziowskiego.
Tak więc wśród nominowanych znalazło się miejsce zarówno dla starych wyjadaczy, którzy już pojawiali się na listach w poprzednich edycjach (Michael Ondaatje, Esi Edugyan, Donal Ryan, Richard Powers), jak i czterech debiutantów, wśród których wymienić warto na pewno szkockiego poetę Robina Robertsona z dziełem miksującym prozę z poezją. Bardzo rzadko szansę dostają powieści kryminalne i thrillery. W tym roku jury zdecydowało się dołączyć do długiej listy Belindę Bauer, brytyjską pisarkę kryminałów. Również po raz pierwszy w historii nominację uzyskał komiks. Gatunek powieści graficznych reprezentuje Amerykanin Nick Drnaso.
20 września sędziowie ogłoszą sześciu finalistów. Każdy z nich otrzyma 2,5 tys. funtów. Laureat Nagrody Bookera zostanie wskazany 16 października. Wyróżnienie wiąże się z pieniężna gratyfikacją o wartości 50 tys. funtów.
Poniżej przedstawiamy nominowaną trzynastkę:
Belinda Bauer, Snap
Anna Burns, Milkman
Nick Drnaso, Sabrina
Esi Edugyan, Washington Black
Guy Gunaratne, In Our Mad And Furious City
Daisy Johnson, Everything Under
Rachel Kushner, The Mars Room
Sophie Mackintosh, The Water Cure
Michael Ondaatje, Warlight
Richard Powers, The Overstory
Robin Robertson, The Long Take
Sally Rooney, Normal People
Donal Ryan, From A Low And Quiet Sea