Ciekawostki

Kim jest Joy Fielding?

Urodzona w Kanadzie Joy Fielding to tak naprawdę Joy Tepperman, a nazwisko „Fielding” przejęła po brytyjskim osiemnastowiecznym pisarzu Henrym Fieldingu. Chociaż ukończyła studia literaturoznawcze, uwielbiała literaturę, a pisanie stanowiło jej hobby od najmłodszych lat, to jedynie przypadek sprawił, że zajęła się profesjonalnym pisarstwem. Wyobraźcie sobie, że ta bestsellerowa twórczyni docenianych na całym świecie thrillerów najpewniej do dzisiaj grałaby pomniejsze role filmowe i teatralne, uzupełniane pojawianiem się w reklamach! Aktorstwo było jej drugą ukochaną pasją, ale na szczęście porzuciła marzenia o srebrnym ekranie i powróciła do tego, co kocha najbardziej na świecie – do literatury. Do tej pory wydała dwadzieścia cztery powieści.

Lęki i obsesje
Powieści Joy Fielding to thrillery psychologiczne, które kładą nacisk na kobiecą psychikę, traumy i najgorsze z możliwych doświadczeń. W jej powieściach budzą się do życia kobiece lęki, obsesje, koszmary, których nikt nie chciałby przeżyć w rzeczywistości. Gwałty, morderstwa, przemoc, porwania, relacje rodzinne z doświadczeniami macierzyństwa, a to jedynie czubek góry lodowej, który odnajdziemy w jej książkach.

Ciekawostka
Joy Fielding wielokrotnie powtarza, że tworzy fabuły nie dla samej opowieści, ale dla jej bohaterów, do kreowania których podchodzi raczej jak aktorka stosując aktorskie metody, niż jak typowa pisarka. Podobno wszystkie bohaterki jej powieści to wytwory, na które składają się elementy jej własnej osobowości, a ich działania, to odpowiedź samej autorki na pytanie: „Co ja bym zrobiła na jej miejscu?”.

Od czego zacząć?
Jako że powieści Joy Fielding stanowią integralne, samodzielne historie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć od końca, od środka, od początku, czyli jak się komu żywnie podoba. Jeśli jednak szukacie inspiracji, pomysłów, czy podpowiedzi, to przygodę z kanadyjską autorką można rozpocząć od:

Zawsze ktoś patrzy” – ułożone życie Bailey runęło w gruzach po brutalnym gwałcie, z którego nie potrafi się otrząsnąć. Targana koszmarami, halucynacjami, widzi swojego napastnika w każdej obcej twarzy, ale nie podejrzewa, że może on ukrywać się bliżej niż myśli. I obserwować każdy jej ruch.

Zabójcze piękno – ktoś zabija najładniejsze dziewczyny w okolicy małego, spokojnego amerykańskiego miasteczka na Florydzie i wkrótce okazuje się, że jego mieszkańcy, za fasadą pozornej szczerości, ukrywają nie tylko swoje kompleksy, ale i niepokojące tajemnice.

Morderstwa nad Shadow Creek” – w wyniku nagłej zmiany planów niezbyt dobrana grupa znajomych wybiera się na wycieczkę w góry. Valerie, wkrótce rozwódka, jej nastoletnia zbuntowana córka Brianne, dwoje ekscentrycznych przyjaciół Melissa i James oraz Jennifer… nowa narzeczona męża. A w tle brutalne morderstwa w górskich ostępach.

Teraz ją widzisz” – rozwód, utrata ukochanej córki… Życie Marcy zdaje się pasmem nieszczęść. Aż do dnia, gdy widzi swoją córkę zza szyby pubu. Lecz czy to na pewno ona? Sugestywny portret zdeterminowanej kobiety, opuszczonej przez męża i rozpaczliwie potrzebującej miłości i wsparcia, która staje się celem niebezpiecznej intrygi. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże jej przetrwać?

Laleczka” – powieść sensacyjna z miłosnym wątkiem. Dla Amandy powrót do domu po latach to rodzinne tajemnice i szokująca prawda, która nie może ujrzeć światła dziennego. A do tego mężczyzna, który już raz skradł jej serce…


Do sprzedaży trafił własnie drugi tom z nowej kolekcji Mistrzynie Kryminału Obyczajowego. Jest nim "Zawsze ktoś patrzy" autorstwa Joy Fielding. Jest to idealna okazja by zapoznać się z twórczością autorki. Cała seria Mistrzynie Kryminału Obyczajowego łączy kryminalno-sensacyjną intrygę z wątkami obyczajowymi. To książki trzymające w napięciu, z atmosferą tajemnicy i zagrożenia, pełne zwrotów akcji, z zaskakującym zakończeniem. Wiele z nich to światowe bestsellery.

Autorkami jest pięć popularnych pisarek: opisywana przez nas Mari Jungstedt (Szwecja), Joy Fielding (Kanada), Karin Wahlberg (Szwecja), Sandra Brown (USA) oraz Rosamund Lupton (Wielka Brytania). To pierwsza kolekcja łącząca twórczość tych autorek w eleganckim, spójnym wydaniu. Więcej o serii znajdziecie TUTAJ.


Olga Kowalska - twórczyni i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Z wykształcenia filolog i specjalistka od literatury francuskiej XVIII wieku. Pożeracz książek, filmów, gier i kultury w każdej postaci. Koneserka horroru, grozy i science fiction wiecznie na tropie idealnej opowieści.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy