Ciekawostki

5 powodów, dla których można pokochać opowieści o Ani Shirley

Istnieją takie opowieści, które łączą całe pokolenia czytelników. Osadzone w swojej epoce, a mimo to dzielące pewien element uniwersalny i rozpoznawalny bez względu na czas i na miejsce.
Jedną z takich opowieści jest dziewięciotomowy cykl o Ani Shirley kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, który od chwili wydania w 1908 roku oczarował czytelnicze serca. Ania Shirley znana lepiej jako Ania z Zielonego Wzgórza przeszła do historii literatury, stając na piedestale u boku innych dziecięcych legend, jak Alicja z Krainy Czarów, Tom Sawyer czy Polyanna.

Skąd niegasnący fenomen tego cyklu? Urocza, rudowłosa sierota o wielkich oczach i ustach, twarzy usianej piegami, która swój wygląd uznawała za swoje największe przekleństwo. Wrażliwa, o bojowym temperamencie, niewyparzonym języku, potrafiąca zafarbować włosy na zielono, upić przyjaciółkę, czy dodać kropli uspokajających do ciasta – dobrze wiedziała, jak wpaść w nie lada tarapaty, chociaż nigdy nie robiła tego specjalnie. Jej losy to życie samo w sobie, a kolejne tomy opisują miłość, stratę, tęsknotę, macierzyństwo, oddanie, poświęcenie, śmierć, czy żałobę. Ania jawi się niczym bohaterka idealna, w której rozterkach i bolączkach odnaleźć może się niejedna młoda dziewczyna, czy dorosła kobieta.

W obliczu nadciągającej nowej ekranizacji cyklu Lucy Maud Montgomery, warto przypomnieć sobie lekturę dzieciństwa, albo poznać ją zupełnie od nowa – niejedno może Was zaskoczyć. A jeśli wciąż czujecie się nieprzekonani, to specjalnie dla Was mam:

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH MOŻNA POKOCHAĆ OPOWIEŚCI O ANI SHIRLEY:

POWÓD 1:
SIŁA WYOBRAŹNI – jej umiejętność snucia pięknych opowieści, bujania w obłokach w najmniej spodziewanych momentach, czy pogrążania się w nieukojonych wzruszeniach nad tragicznym losem fikcyjnych bohaterów sprawia, że Zielone Wzgórze i okolica rozpromieniają się jej wyjątkowym sposobem bycia. Nie sposób nie uśmiechnąć się nad zaczytaną, rozświergotaną dziewczynką, która marzy o książętach z bajki, a z najprostszej czynności potrafi zrobić zajęcie godne małej księżniczki.

POWÓD 2:
PRZYJAŹŃ PONAD PODZIAŁAMI – przyjaźń Ani i Diany Barry to marzenie każdej dziewczynki. Związek na śmierć i życie, wbrew społecznym podziałom, wbrew plotkom i klasowym klikom. Ania i Diana tworzą swój świat, jedyny w swoim rodzaju i rozumieją się lepiej niż ktokolwiek inny, pomimo że każda z nich marzy o czym innym i w czym innym pokłada nadzieję.

POWÓD 3:


RADOŚĆ ŻYCIA – nie jest to niepoprawny optymizm Kandyda, czy szczęśliwość z nicości Polyanny, ale szczere poczucie, że wszystko ma swoje miejsce, ma swój czas i można cieszyć się nawet najmniejszą chwilą. Chociaż czasami ta radość wydaje się nieco naiwna, łatwo dostrzec, że napędza i dodaje siły wtedy, gdy pojawią się chmury na horyzoncie.

POWÓD 4:
DZIEWCZYNKI MOGĄ WSZYSTKO! (a przynajmniej są tak samo użyteczne jak chłopcy) – Lucy Maud Montgomery wyprzedza swoją epokę i zaklina w Ani małe ziarenko pierwszych wyzwolonych kobiet, które świadome są swoich umiejętności i wartości. Ania jest pomocna, zaradna, podejmuje naukę, zdobywa stypendium, poświęca się dla tych, których kocha, pracuje i spełnia swoje marzenia, także te, które mieszczą się w tych bardziej utartych granicach kobiecych możliwości swojej epoki.

POWÓD 5:


GILBERT BLYTHE – miejscowy przystojniak, chłopak z charakterem, za którym ukrywa się prawdziwy dżentelmen, a który zadurzył się w Ani od pierwszych chwil ich znajomości. W końcu przyjaciel i życiowy partner, ten, na którego zawsze można liczyć, który wspiera ją na każdym etapie życia. Jeśli w kimś się zakochać, to właśnie w Gilbercie i niejedna dziewczynka do dzisiaj szuka go pośród klasowych kolegów. Dla niego można znieść nawet „marchewkowe” przezwiska, odrzucać go w nieskończoność, by w końcu zrozumieć, że jest tym jedynym.

A za co Wy kochacie Anię z Zielonego Wzgórza?


Olga Kowalska – twórczyni i operatorka bloga oraz vloga literackiego Wielki Buk utworzonego w 2012 roku. Z wykształcenia filolog i specjalistka od literatury francuskiej XVIII wieku. Pożeracz książek, filmów, gier i kultury w każdej postaci. Koneserka horroru, grozy i science fiction wiecznie na tropie idealnej opowieści.

 

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy