Ciekawostki

10 ciekawostek o Johnie Greenie

Nasi ulubieni pisarze towarzyszą nam na co dzień – dzięki swojej twórczości. Jednocześnie jednak jest naprawdę wiele rzeczy, których o nich nie wiemy – choć te bywają równie interesujące jak elementy ich fikcji. Dziś chciałbym przedstawić Wam 10 faktów o Johnie Greenie, mistrzu powieści young adult i vlogowej edukacji!

1) John Green urodził w Indianapolis w stanie Indiana. W trakcie nauczania wczesnoszkolnego był gnębiony przez starszych, przez co później miał problemy psychiczne. W Kenyon College w Ohio studiował angielski i religię, zaś potem został wyznaczony na „świeckiego kapłana” episkopalnego.

2) Niemniej jednak najwięcej czasu spędzał w szpitalu dziecięcym, gdzie pomagał chorym na raka dzieciom oraz ich rodzicom. Taka studencka praca natchnęła go inspiracją do napisania książki.

3) Jego ulubionym filmem jest Rashomon Akiry Kurosawy, utwór o opowiadaniu historii z różnych perspektyw.

4) Napisanie Gwiazd naszych wina zajęło Greenowi przeszło dwanaście lat, natomiast sama historia wielokrotnie ewoluowała. Na początku miała to być opowieść o dzieciach z nowotworami, które w pobliskiej grocie założyły Stowarzyszenie Umarłych. Jednak pisarz w ostatecznym rozrachunku uznał to za absurdalny pomysł.

5) Uwielbia nazywanie rzeczy. Swój pierwszy samochód – „stare, rdzewiejące” Volvo 240 – ochrzcił mianem „Avlo”, po folkowym piosenkarzu Avlo Guthrie.

6) Posiada konto na Twitterze o nazwie @sportswithjohn, skierowanego do fanów piłki nożnej i footballu amerykańskiego. Sam zresztą jest wielkim kibicem Liverpoolu.

7) Tytuł Gwiazd naszych wina tak naprawdę nie jest jego autorskim pomysłem, pochodzi ze sztuki Williama Szekspira, Juliusz Cezar, a zostało dokładnie wyciągnięte ze sceny drugiej pierwszego aktu, gdzie Kasjusz wypowiada:

Są w życiu tym chwile,
W których przeznaczeń swych panem jest człowiek.
Jeśliśmy zeszli do nędznej sług roli,
To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina.

8) Jego mentorką jest Ilene Cooper, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Ponadto była również jego redaktorką, kiedy jeszcze mieszkał w Chicago i pracował dla magazynu Booklist. Na łamach tego właśnie periodyku pisał recenzje i asystował redaktorowi, po godzinach zaś dopracowywał „Szukając Alaski”. Ilene Cooper wówczas bardzo mu pomogła, wprowadzając poprawki i udowadniając, że kreatywne pisanie w dużej mierze polega na ciągłym przepisywaniu, ulepszaniu swoich tekstów.

9) Razem z bratem Hankiem posiadają kanał na You Tube, VlogBrothers, na którym prowadzą serie edukacyjne, związane m.in. z chemią, fizyką, historią czy literaturą (mają ponad 2 mln subskrybentów)

10) Pisząc swoje książki sięga pamięcią – poszukując inspiracji – do przeszłości, lat szklonych i nastoletnich, ale też stara się łączyć te wątki z obserwacjami otaczającej go rzeczywistości. Dlatego tworząc fikcyjne opowieści raz korzysta z daru kreowania nowego świata, lecz nie unika komponowania swych bohaterów na kanwie kolegów z własnego liceum.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy