Za nami jest już 10. edycja Narodowego Czytania. Jubileusz akcji społecznej świętowaliśmy lekturą słynnego dzieła Gabrieli Zapolskiej, zatytułowanego Moralność pani Dulskiej. Uroczyste czytanie dramatu z udziałem pary prezydenckiej odbyło się 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Na zakończenie Andrzej Duda ogłosił, że za rok lekturą będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza.
Czytaniu Moralności pani Dulskiej towarzyszyła wyjątkowa oprawa. W każdym z trzech aktów dramatu w główną postać wcielała się inna aktorka: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska, Anna Dereszowska. W projekt zaangażowane były oczywiście również inne osobistości polskiej sceny, a wśród nich między innymi: Andrzej Pankowski (Felicjan Dulski), Krzysztof Szczepaniak (Zbyszko), Joanna Pach (Hesia), Angelika Kurowska (Mela), Anna Cieślak (Juliasiewiczowa), Lucyna Malec (Lokatorka) i Lidia Sadowa (Hanka).
Podczas 11. edycji akcji będziemy wspólnie czytać Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Dzieło narodowego wieszcza nie zostało wybrane przypadkowo. W 2022 obchodzić będziemy dwusetną rocznicę opublikowania tomu. Ukazanie się na rynku Ballad i romansów uznawane jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz swoisty manifest polskiego romantyzmu.
Narodowe Czytanie to organizowana od 2012 roku przez prezydenta Polski cykliczna akcja, której najważniejszym punktem jest publiczna lektura wybranego dzieła. Wydarzenie nie ogranicza się tylko do Warszawy. Do publicznego czytania rok rocznie przyłączają się rzesze czytelników w tysiącach różnych miejsc na całym świecie.
źródło instytut książki