W wielu krajach na całym świecie wprowadzone zostały specjalne regulacje związane z szalejącą pandemią. Najbardziej znaczące są zakazy zgromadzeń, przymusowe zamknięcia placówek dostarczających rozrywki, a także wszelkiego rodzaju sklepów i punktów oferujących produkty i usługi, które nie są niezbędne do przetrwania w czasach kwarantanny. Dlatego sklepy spożywcze pozostają otwarte, ale księgarnie już nie. Sytuacja może się wkrótce zmienić we Francji.
Według doniesień mediów francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poważnie rozważa włączenie księgarń na listę obiektów mających pozwolenie na działanie w tych trudnych czasach. Impulsem do tego miały być skargi księgarzy na Amazon, który podczas gdy ich sklepy są zamknięte, zarabia krocie na swoich wysyłkowych usługach. Taka sytuacja według słów Le Maire’a bardzo negatywnie wpływa na francuską gospodarkę.
Ludzie muszą mieć dostęp do książek i nie sądzę, żeby Amazon powinien być jedyną siłą na rynku, co w efekcie doprowadziłoby do osłabienia pozycji księgarzy, mówił.
Oczywiście gdyby decyzja w temacie księgarń została podjęta, ich otwarcie podlegałoby restrykcyjnym zasadom. Klienci mogliby wchodzić do obiektów pojedynczo, w środku zaś byliby zobligowani do jak najszybszych zakupów. Nie byłoby mowy o długotrwałym przechadzaniu się między półkami czy czytaniu książek na miejscu.
Z pomysłem otwarcia księgarń nie zgadzają się jednak wszyscy. Również sami księgarze uważają, że byłby to krok cokolwiek nieodpowiedzialny.
W czasach, gdy tak dużo się mówi o tym, jak kwarantanna nie jest właściwie przestrzegana, przedwczesne otwarcie [księgarń] mogłoby być niebezpieczne, ostrzega National Union of Bookshops, organizacja zrzeszająca francuskich księgarzy.
Alternatywnym rozwiązaniem problemu byłoby wsparcie finansowe zagrożonych księgarń. Minister kultury Franck Riester twierdzi, że nie jest to niemożliwe. Według niego księgarze powinni móc liczyć na rządowe dofinansowania i to nie tylko w trakcie trwania kwarantanny, ale również w momencie, gdy podwoje ich obiektów ponownie zostaną otwarte.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło: thecourier