Działający w kanale księgarskim od lipca 2018 panel BookScan analizuje dane sprzedażowe otrzymywane od około 250 księgarń stacjonarnych i dwóch sklepów internetowych. Dzięki temu dostajemy cykliczne raporty, które w przybliżeniu pokazują nam, jak przedstawia się sytuacja na rynku książki. Firma Nielsen, odpowiedzialna za prowadzenie panelu, podzieliła się informacjami o najlepiej sprzedających się w Polsce książkach minionego roku.
Patrząc na ranking bestsellerów bez podziału na kategorie gatunkowe, uwagę zwraca to, że całe podium zajmują książki Blanki Lipińskiej: na pierwszym miejscu znajduje się Ten dzień, na drugim – 365 dni, a na trzecim – Kolejne 365 dni. Zaraz za nimi uplasowała się najnowsza publikacja Katarzyny Nosowskiej, Powrót z Bambuko. Tworząc listę najlepiej sprzedających się książek, Nielsen brał również pod uwagę podręczniki szkolne. I tak na miejscu piątym znalazła się geografia, na szóstym – biologia. Miejsca siódme i ósme należą do literatury dziecięcej, reprezentowanej tu przez lektury szkolne, kolejno: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek i Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika. Dalej mamy kolejny podręcznik, tym razem do historii, a pierwszą dziesiątkę zamyka Cham niezbuntowany, budzącego kontrowersje Rafała A. Ziemkiewicza.
Nielsen zaprezentował również cztery tabele z najlepiej sprzedającymi się książkami z podziałem na następujące kategorie: Fiction, Non-fiction, Dla dzieci i młodzieży oraz Podręczniki szkolne i książki okołoszkolne. Zestawienia prezentujemy na końcu artykułu.
Dziwić może raczej niska lokata ostatniej publikacji polskiej noblistki. Czuły narrator Olgi Tokarczuk zajął dopiero czwarte miejsce w kategorii non-fiction, a jeśli chodzi o ogólną klasyfikację, uplasował się na trzynastym miejscu.
Analizując zestawienie, można też wysnuć wniosek, że przemija moda na literaturę obozową. Położna z Auschwitz Magdy Knedler znalazła się na piątym miejscu w kategorii beletrystycznej i piętnastym w klasyfikacji ogólnej. Kolejną popularną książką poruszającą tę tematykę jest Podróż Cilki. Ta publikacja nie znalazła się jednak nawet w pierwszej dwudziestce bestsellerów.
Zaskoczeniem jest również pozornie słabo zaznaczona obecność Remigiusza Mroza w zestawieniach. Mimo że pochodzący z Opola autor wydaje książki w tempie ekspresowym, to tylko jedna powieść znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedającej się beletrystyki – jest nią Ekstradycja, czyli jedenasty tom serii o Joannie Chyłce. Nielsen raportuje, że za to łączna sprzedaż powieści Mroza jest tak naprawdę bardzo wysoka i zdecydowanie bije na głowę wszystkich pozostałych autorów.
źródło rynek książki/nielsenbookscan