Od dwóch lat panel Nielsen BookScan zbiera informacje o rynku księgarskim w Polsce i generuje na ich podstawie raporty świadczące o sytuacji w kraju. Co prawda danych do analiz dostarcza zaledwie 250 księgarń stacjonarnych i tylko dwie internetowe, ale to i tak wystarczy do zbudowania całkiem wiarygodnego obrazu stanu rynku książki w Polsce. Według ostatnich badań czytelnicy robią coraz więcej zakupów w księgarniach, wyniki sprzedażowe tego lata są nawet lepsze niż w tym samym okresie rok wcześniej.
Pandemia koronowariusa ciężko doświadczyła praktycznie wszystkie segmenty gospodarki. Rynek księgarski również bardzo ucierpiał, najgorzej miały te podmioty, które nie mogły ratować się sprzedażą internetową. Analiza panelu Nielsen BookScan pozwala jednak zauważyć, że najgorsze już za nami, księgarnie powoli stają na nogi, a przedwakacyjny okres pod względem sprzedaży wypadł zdecydowanie ponadprzeciętnie.
W drugiej połowie czerwca (tygodnie 25 i 26) zanotowaliśmy niezwykły wzrost wartości i wielkości panelu BookScan przypominający najlepsze tygodnie z 2019 roku ze szczytu sprzedaży podręczników szkolnych i Gwiazdki. Do początku wakacji wyglądało to tak, jakby sprzedaż książek odbiła się od dna pandemii z tygodnia 12 i nieustannie szła do góry, a jedyne wyraźnie słabsze sprzedażowo tygodnie obejmowały Wielkanoc, długi weekend majowy i Boże Ciało, informował Renek Mendruń, konsultant Nielsen BookScan.
Rosnące zainteresowanie książkowymi zakupami pozwoliło też w końcu księgarzom na zwiększenie średniej ceny jednostkowej z 21 do 25 złotych.
[Obecna średnia] jest po pierwsze wyższa od średniej dla roku 2019, ale po drugie dużo niższa od ceny ze szczytu podręcznikowego i Gwiazdki 2019 roku. Rok 2020 jest zupełnie szalony, podsumował Renek Mendruń.
Przy okazji analitycy z firmy Nielsen podzielili się listą dwudziestu najczęściej kupowanych książek w okresie 14 czerwca – 11 lipca. Prym wiedzie literatura faktu, szczególnie zaś książki poruszające tematykę polityczną i żywieniową. Bardzo dobrze radzą sobie także tytuły dla dzieci i młodzieży. Na liście znalazło się również miejsce dla książek kierowanych do dorosłego czytelnika. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza kryminały i thrillery: W głębi lasu Harlana Cobena, Wyrwa Wojciecha Chmielarza, Lot 202 Remigiusza Mroza czy Przekręt Pauliny Świst.
Poniżej prezentujemy grafikę z listą dwudziestu najchętniej kupowanych w ostatnich tygodniach książek.
źródło: rynekksiążki/wirtualnywydawca
Przygotował Oskar Grzelak