Alternatywny Nobel powstał by wypełnić lukę po tym jak Akademia Szwedzka postanowiła w tym roku nie przyznawać najważniejszej literackiej nagrody. Cała sprawa ma źródło w skandalu, który naraził na szwank zaufanie społeczeństwa do instytucji. Zaniepokojeni wolnością kultury twórcy utworzyli tymczasową Nową Akademię. To właśnie ona wybierze laureata Alternatywnego Nobla. W finale znalazło się czworo pisarzy.
Procedura wyłaniania laureata w przypadku tej nagrody wygląda zupełnie inaczej niż ta wypracowana przy Noblach. Tam cały proces, a zwłaszcza listę nominowanych, utrzymywano zawsze w ścisłej tajemnicy, a o wszystkim decydował autorytarnie skład sędziowski Akademii Szwedzkiej. W tym roku do Alternatywnego Nobla autorów nominowali szwedzcy bibliotekarze. W ten sposób została utworzona długa lista składająca się z 47 nazwisk. Następnie głos oddano samym czytelnikom. To właśnie oni zadecydowali o finałowej czwórce. Obierając taki a nie inny sposób głosowania, Nowa Akademia chciała pokazać, że o ważnych nagrodach da się również decydować w sposób otwarty, bardziej demokratyczny.
Pierwszym kandydatem do Alternatywnego Nobla jest Neil Gaiman, który został przez Akademię nazwany supergwiazdą społeczeństwa fantastycznego. Szansę na nagrodę ma również Haruki Murakami, który wielokrotnie przedstawiany był jako prawdopodobny noblista. Dotychczas nie udało mu się zdobyć tej nagrody, być może pocieszeniem będzie dla niego alternatywna statuetka. W finałowej czwórce znalazło się miejsce dla dwóch kobiet. Pochodząca z Gwadelupy Maryse Condé uznawana jest za jedną z najwybitniejszych karaibskich autorek. Często porusza tematykę wpływu kolonializmu na dziedzictwo kulturowe i społeczne. Ostatnią finalistką jest Kim Thúy, Wietnamka wychowująca się w Kanadzie. Jej utwory żywo portretują ojczyznę pisarki oraz poruszają motyw poszukiwania własnej tożsamości.
O tym, kto ostatecznie sięgnie po Alternatywnego Nobla, dowiemy się 12 października, kiedy zostanie wyłoniony laureat. Tym razem decyzję podejmie jury złożone z profesjonalnych znawców literatury. Po wręczeniu nagrody Nowa Akademia ma zostać rozwiązana. Według pierwotnych ustaleń w przyszłym roku Literacki Nobel ma powrócić. Mówiło się nawet o uhonorowaniu nagrodą dwóch pisarzy.
Źródło: The Guardian
Przygotował Oskar Grzelak