Biblioteka ma służyć przede wszystkim jako dom dla tysięcy książek, ma być również przyjaznym miejscem dla wszystkich czytelników. Funkcjonalność jest nader istotna, ale czy przy okazji nie warto pomyśleć o względach estetycznych? Przecież to co ładne może być również użyteczne. Co więcej przyjemniej spędza się czas w miejscach, które nie straszą koszmarnym projektem, niezdarnym wykonaniem czy postępującym zaniedbaniem. Przyjrzyjmy się dziesięciu bibliotekom w Stanach Zjednoczonych, które potrafią zrobić na czytelnikach niemałe wrażenie.
Biblioteka publiczna w Seattle
Biblioteka w Seattle przeniosła się w 2004 roku do nowego obiektu zaprojektowanego przez uznanego holenderskiego architekta (zdobywcę Nagrody Pritzkera), Rema Koolhaasa. Fasada budynku została wykonana ze szkła i metalu by przypominać wielofasetowy diament. Na bibliotekę składa się jedenaście pięter pełnych oczywiście książek.
The Fisher Fine Arts Library w Filadelfii
Należący do Uniwersytetu Pensylwanii gmach biblioteki został zaprojektowany i zbudowany pod nadzorem Franka Furnessa w 1888 roku. Podczas gdy w tamtym okresie w architekturze królowały marmur i granit, budynek został wykonany z tradycyjnej czerwonej cegły. Urocza budowla składa się z licznych wież, kominów i pomieszczeń z naturalnym oświetleniem zapewnionym przez gustowne świetliki. Wszystko to miało imitować styl fabryk z centrum Filadelfii.
Biblioteka Kongresu w Washingtonie
Zajmująca trzy budynki biblioteka jest największą tego typu instytucją na całym świecie. Najbardziej charakterystycznym jej punktem jest Czytelnia Główna znajdująca się w Budynku im. Thomasa Jeffersona powstałym w 1897 roku. Co ciekawe w zbiorach biblioteki znajduje się najliczniejsza w Stanach Zjednoczonych kolekcja polskojęzycznych tekstów.
Nowojorska Biblioteka Publiczna
Znajdująca się przy słynnej 5. Alei biblioteka jest jednym z charakterystycznych punktów Nowego Jorku. Wejścia do placówki strzegą spoczywające na cokołach dwa lwy. Budowa biblioteki rozpoczęła się w 1902 roku; do użytku została oddana dziewięć lat później. Ostatnimi czasy w bibliotece trwały prace renowacyjne, ale już ponownie otwarta jest dla wszystkich odwiedzających. Ci nieodmiennie zachwycają się bogato zdobionym w płaskorzeźby i malowidła przedstawiające zachmurzone niebo sklepieniem zawieszonym na wysokości niemal szesnastu metrów.
Biblioteka Stanowa Iowa w Des Moines
Zbiory Stanowej Biblioteki Iowa zostały przeniesione w całości w 1886 roku do nowej siedziby w Kapitolu w Des Moines. Do dziś w zachodnim skrzydle znajduje się część zbiorów poświęcona w całości prawu. Zbudowana w wiktoriańskim stylu ze zdobnymi sufitami, alkowami pełnymi książek, krętymi klatkami schodowymi każdego roku jest obiektem zachwytów tysięcy turystów.
Biblioteka im. George’a Peabody’ego w Baltimore
Budynek biblioteki został skonstruowany w 1878 roku przez pochodzącego z Baltimore architekta, Edmunda D. Linda. Najbardziej charakterystyczne jest otwarte atrium w samym centrum budynku, które daje doskonały podgląd na to, co dzieje się na wszystkich piętrach. Z tego powodu bibliotekę często określa się jako Katedrę książek. W budynku często organizowane są śluby przez wzgląd na wspaniałe naturalne oświetlenie, piękne marmurowe posadzki i pokryte zapierającymi dech w piersiach ornamentami balkony.
Biblioteka im. Harolda Washingtona w Chicago
To główny oddział Publicznej Biblioteki w Chicago. Budowa gmachu rozpoczęła się w późnych latach osiemdziesiątych. Ostatecznie podwoje otwarto w 1991 roku. Projekt budynku został wybrany przez radę miejską, której uwagę zwróciła klasycystyczna fasada z ornamentowym dachem. Mimo że budynek budził kontrowersje, to jednak uważa się, że jego postmodernistyczna struktura znakomicie wpasowuje się dziewiętnastowieczną architekturę dzielnicy.
Geisel Library w San Diego
Zdumiewająca biblioteka należy do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Projekt budynku utrzymany w stylistyce brutalizmu sprawia wrażenie, jakby celem Williama Pereiry było stworzenie budowli, która przetrwałaby atak żywych trupów. Niemniej nie da się odmówić bryle biblioteki charakteru. Gmach jest domem dla siedmiu milionów woluminów, wśród których prawdziwą perłą jest kolekcja prac Theodora Seussa Geisela – rysunki, szkice, notatniki, maszynopisy, książki i zdjęcia tego znanego na całym świecie autora dziecięcej literatury.
Sawyer Library w Williamstown
Williams College wyburzył budynek pochodzący z lat siedemdziesiątych, by zrobić miejsce na nowy gmach biblioteczny. Zatrudnieni architekci postarali się by Sawyer Library łączyła klasyczny styl historycznej Stetson Hall z nowoczesną modą architektoniczną. W efekcie powstał pięciopiętrowy budynek, którego centralne atrium z jednej strony zaopatruje bibliotekę w naturalne światło, z drugiej daje pogląd na kampus uczelni.
Biblioteka Publiczna hrabstwa Los Angeles
Na pierwszy rzut oka widać, że architekt gmachu biblioteki publicznej – Bertram Goodhue – inspirował się sztuką starożytnego Egiptu. Budynek powstał w 1926 roku i od tamtego czasu przyciąga rzesze czytelników i turystów, jako największa biblioteka na Zachodnim Wybrzeżu. Geometryczna fasada to doskonały przykład wczesnego Art Deco. Najbardziej rozpoznawalnym elementem biblioteki jest piramida zwieńczona złotą dłonią dzierżącą pochodnię.