Profesor Tolkien był człowiekiem wielu talentów: znakomity wykładowca, kultowy pisarz, wybitny językoznawca pracujący przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego i jednocześnie kreujący własne dialekty, w tym quenejski – Wysoką Mowę, czyli narzecze elfów. Poza tym wszystkim był również grafikiem amatorem – sam wykonywał ilustracje do aktualnie tworzonych dzieł.
Sam Tolkien często powtarzał, że nie ma talentu do rysowania. A mimo to jego prace mają w sobie coś urzekającego, coś co przyciąga wzrok, nie pozwala odwrócić się od interesujących w każdym calu wzorów. Przede wszystkim zachwycała kaligrafia Tolkiena, dzięki której pismo elfów prawdziwie ożywało. Wszystkie prace graficzne J.R.R. Tolkiena, w tym trzy dotąd niepublikowane, będzie można zobaczyć tego lata na specjalnej wystawie poświęconej jego twórczości, która odbędzie się w Bibliotece Bodlejańskiej przy Uniwersytecie Oksfordzkim, zatytułowanej Tolkien: twórca Śródziemia.
Nie nawiązują w sposób bezpośredni do jego dzieł fantasy, ale dwa z nich zawierają elfickie teksty, co łączy je z twórczością osadzoną w Śródziemiu – wyimaginowanym świecie, gdzie rozgrywały się wydarzenia znane z Władcy pierścieni i Hobbita, skomentowała nieznane dotąd prace graficzne Tolkiena Catherine McIlwaine, archiwistka biblioteki.
Wystawa poza trzema specjalnymi grafikami zawiera liczne ilustracje z Hobbita, projekt okładki pierwszego wydania tej powieści z 1937 roku, mapy, wstępne szkice i bardziej zaawansowane rysunki. Całość ma pokazać, że Tolkien swoje niezrównane pisarstwo opierał na ponadprzeciętnej wyobraźni wizualnej.
Znaczna część wystawa ma być poświęcona również tematowi mitycznej miłości śmiertelnego człowieka Berena i nieśmiertelnej elfki Lúthien. Tu także miłośnicy Tolkiena zapoznają się z wcześniej niepublikowanymi materiałami, np. mapą, na której pojawiają się imiona legendarnych kochanków czy stroną z Quenta Silmarillion ze wstępem do opowieści o Berenie i Lúthien.
Poza pracami graficznymi odwiedzjący będą mogli również zobaczyć manuskrypty Władcy pierścieni i Hobbita, które autor sprzedał uczelni Marquette University w Milwaukee za 1500 funtów, kiedy zbliżając się do emerytury, zaczął obawiać się o fundusze.
Po raz pierwszy w historii będziemy mieć te manuskrypty. Będą dołączone do naszej wspaniałej kolekcji. To naprawdę ekscytujące, powiedziała Catherine McIlwaine.
Wystawę będzie można zwiedzać od 1 czerwca do 28 października w Bibliotece Bodlejańskiej. Przy okazji wystawy Tolkien: twórca Śródziemia wydana zostanie również bogato ilustrowana książka o takim samym tytule.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło:
www.bodleian.ox.ac.uk/news/2018/feb-13
www.theguardian.com/books/2018/mar/24/unpublished-art-by-lord-of-the-rings-creator-jrr-tolkien-goes-on-show