Ciekawostki

Biblioteka w Morągu ponownie zaskakuje. Lektury szkolne naprawdę wciągają!

Na pewno słyszeliście już o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. A jeśli jakimś cudem umknęły Wam biblioteczne projekty artystyczne, to teraz jest doskonała okazja, żeby to nadrobić. Po ogromnym sukcesie zeszłorocznej akcji Książka żyje… Naprawdę, której finałem był wernisaż przygotowanych w ramach projektu prac fotograficznych oraz powstanie kalendarza na rok 2017, biblioteka zaskakuje kolejnymi zdjęciami. Tym razem na warsztat poszły szkolne lektury.

W 2015 roku biblioteka w Morągu postanowiła odświeżyć wizerunek bibliotekarza. Internet obiegły w błyskawicznym tempie zdjęcia bibliotekarek znacząco odbiegające od stereotypowych wyobrażeń. Rok później biblioteka we współpracy z Hubertem Kalinowskim – fotografem odpowiedzialnym za poprzednie zdjęcia – przygotowała sesję obrazującą przenikanie się świata rzeczywistego z książkowym. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów:

Spodziewano się szumu w branży bibliotekarskiej i w mediach lokalnych, ale żaden pracownik biblioteki ani uczestnik przedsięwzięcia nie przypuszczał, że zdjęciami zainteresują się media ogólnopolskie, znani blogerzy, organizatorzy festiwalu fantastyki PYRKON, bibliotekarze z zagranicy, a nawet… Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, które wykorzystało fotografie w aktualnym podręczniku do języka polskiego dla klasy czwartej, mówi Paulina Kalinowska, pracownica Czytelni Dla Dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu, a przede wszystkim koordynatorka projektu.

Galerię zeszłorocznych prac możecie zobaczyć TUTAJ.

Sukces zeszłorocznej akcji przyczynił się do wystartowania drugiej edycji. Założenia projektu były takie same: chodziło o wykonanie dwunastu zdjęć przedstawiających czytelnika do tego stopnia zaczytanego w książce, że elementy z jej świata przenikały do rzeczywistości i na odwrót. Tym razem jednak cała uwaga została skupiona na szkolnych lekturach. Projekt zyskał nazwę Trochę kultury… z lektury! i pod tym hasłem przez trzy miesiące odbywały się warsztaty oraz sesje zdjęciowe.

Tak jak w ubiegłym roku projekt rozpoczął się warsztatami z podstaw fotografii, na których uczestnicy wybrali lektury i wstępnie zaplanowali kadry. Zajęcia prowadzone były ponownie przez Huberta Kalinowskiego. Później był czas na przyszykowanie strojów, przygotowywanie scenografii i wykonanie samych zdjęć.

Efekt finalny można oglądać na żywo na wystawie Trochę kultury… z lektury! Ta jest dostępna dla zwiedzających do 18 grudnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Prace można również zobaczyć u nas.

źródło: informacja prasowa

autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy