Aktualności

Można już zapoznać się z efektami porządkowania życia Brunona Schulza

Z Brunonem Schulzem zetknął się, myślę, każdy, kto odebrał wykształcenie średnie, wszak wyimki ze Sklepów cynamonowych omawia się w liceum. Dorobek pisarza być może nie oszałamia obszernością, ale z całą pewnością urzeka oniryczną poetyką, a przede wszystkim pełni rolę edukacyjną. Teksty Schulza znakomicie oddają realia życia w Polsce w okresie międzywojnia, zwłaszcza sytuacji małomiasteczkowych polskich Żydów. Wiele jego dzieł zaginęło w burzliwych dziejach historii, również jego biografia jest poznaczona białymi plamami. Są jednak ludzie, którzy poświęcają się całkowicie by badać twórczość oraz życie polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia. Aktualnie powstaje jedyne w swoim rodzaju internetowe kalendarium dotyczące Brunona Schulza. Już można je przeglądać; informacje w nim są na bieżąco aktualizowane.

Inicjatywa uporządkowania życiorysu Brunona Schulza chodziła po głowach członków Pracowni Schulzowskiej, działającej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego od dłuższego czasu. W 2014 roku Stanisław Rosiek, jeden z schulzologów, wygłosił referat w Drohobyczu, w którym zaznaczał potrzebę stworzenia szczegółowego kalendarium.

Zgromadzone dotąd w archiwach świadectwa życia i śmierci Schulza pozwalają tworzyć wiarogodne, choć fragmentaryczne dyskursy biograficzne na jego temat. Ale to ciągle jeszcze za mało. Świat Schulza rozpadł się pod naporem historii. Najwyższy czas go scalić, odzyskać utraconą całość i przywrócić teraźniejszości.

17 listopada została upubliczniona strona internetowa, na łamach której każdy może z baliska przyjrzeć się Brunonowi Schulzowi. Drobiazgowość jej twórców jest godna podziwu. Co najważniejsze, nie jest to wersja ostateczna. Kalendarium ma być aktualizowane zgodnie z kolejnymi odkryciami poczynionymi przez Pracownię Schulzowską.

Na portalu czytelniczy.pl czytamy, że W pierwszej odsłonie hipertekstowego kalendarium znalazło się między innymi: 275 wpisów dziennych, 10 biogramów i opisów miejsc, 70 różnych materiałów ikonograficznych, 110 źródeł i 2350 pozycji bibliograficznych (do ponad 1000 z nich umieszczono wewnętrzne lub zewnętrzne odesłania).

Twórcy zachęcają do aktywnego przeglądania kalendarium, zwracania uwagi na ewentualne błędy, a nade wszystkim liczą na pomoc przy aktualizowaniu strony internetowej. Stanisław Rosiek pisze na łamach kalendarium:

Odzyskiwanie biografii Schulza powinno być dziełem zbiorowym. Liczymy więc na żywy oddźwięk. Oczekujemy słów krytyki, dzięki którym skorygujemy błędy, uzupełnimy luki, zapełnimy białe plamy. Przed nami wspólne przedsięwzięcie: porządkowanie schulzowskiego pola.

Serdecznie zapraszamy do odkrywania fascynującego życia Brunona Schulza:
http://www.schulzforum.pl

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy