Aktualności

Czytaj pl – kilka słów o książkach, które znalazły się w akcji

2 listopada wystartowała największa w Polsce akcja promująca czytelnictwo – Czytaj PL, która ma na celu umożliwić czytanie zupełnie za darmo na urządzeniach mobilnych, a co za tym idzie, przekonać ludzi do czytania. Wierzymy, że wśród was znajdą się tacy, którym uda się przeczytać lub posłuchać wszystkie książki z akcji. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy czytają w ilościach hurtowych, a ich wiedza o książkach nie jest rozległa.

Po co zatem sięgnąć w pierwszej kolejności? W artykule znajdziecie krótkie opisy książek z tegorocznej edycji Czytaj PL, wśród których znalazły się między innymi kryminał, biografia, zbiór opowiadań i powieść fantasy. Do końca miesiąca zostały jeszcze ponad dwa tygodnie, więc pochłonięcie przynajmniej jednej książki nie powinno być problemem.

Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”

Wśród książek dostępnych w ramach akcji znalazła się powieść fantasy. Krzysztof Piskorski został za nią wyróżniony nagrodą im. Janusza Zajdla – najważniejszym laurem w dziedzinie polskiej fantastyki. „Czterdzieści i cztery” najbardziej spodoba się miłośnikom historii alternatywnych, steampunkowej, mrocznej atmosfery oraz opowieści pełnych fabryk, pary, monokli, eleganckich dżentelmenów i szykownych dam. Autor przenosi czytelników do Anglii pierwszej połowy XIX wieku. Do kraju odseparowanego blokadą od reszty świata przybywa Eliza Żmijewska – polska poetka i kapłanka starego bóstwa słowiańskiego. Jej zadaniem jest wykonanie wyroku na Konradzie Załuskim, który został posądzony o sabotowanie powstania na Litwie. Misja nie będzie jednak łatwa, w świecie przedstawionym na kartach powieści Piskorskiego doszło do kilku przełomowych odkryć naukowych, pozwalających ludziom przenosić się między wymiarami, prowadzić tam wojny i utrzymywać kolonie. „Czterdzieści i cztery” to alternatywna wizja historii, odmieniona przez obecność etheru i ludzi, którzy chcą go wykorzystać w niecnych celach.

Gregory David Roberts „Shantaram”

Akcja Czytaj PL może być dobra także dla twojego kręgosłupa! Dzięki dostępowi do 12 książek na urządzeniu mobilnym zyskasz sporo miejsca w torbie. Szczególnie cenne okaże się to w przypadku lektury „Shantaram”, najdłuższego, najgrubszego i najcięższego z tegorocznych tytułów.

W czym tkwi fenomen tak opasłej książki? Dlaczego w dobie minimalizowania treści ludzie tak lgną do prawie 1000-stronicowej „cegły”? „Shantaram” to poruszająca, trzymająca w napięciu autobiograficzna powieść Gregory’ego Davida Robertsa. Opisuje w niej swoje przygody z wyprawy po Indiach, a wszystko zaczyna się tragicznie – od śmierci żony. W wyniku osamotnienia Roberts popadł w narkomanię i wkroczył do świata przestępczego – sfrustrowany zaczął napadać na sklepy i banki. Nie trwało to jednak długo, szybko został zatrzymany przez policję i trafił za kratki. Wykorzystał jednak swój spryt i uciekł z więzienia z planem dostania się do Niemiec. Jednym z dłuższych odcinków podróży miała być przeprawa przez Indie, gdzie pierwotnie planował na krótko się zatrzymać. Ostatecznie osiedlił się w tamtejszych slumsach na kilka lat. Mieszkając tam, niejednokrotnie narażał się lokalnym gangom, brał udział w wojnie w Afganistanie i pracował jako nauczyciel. „Shantaram” to książka wciągająca przede wszystkim dlatego, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, opisuje realny świat, często z takiej perspektywy, z jakiej nie chcielibyśmy go poznawać. Książka w akcji Czytaj PL dostępna jest również w formie audiobooka.

Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

„Miasto Archipelag” to zbiór okraszonych fotografiami minireportaży, esejów, swego rodzaju hołd poświęcony mniejszym miastom Polski, które po zmianach administracyjnych w 1999 roku przestały być stolicami województw. Filip Springer zaangażował do swojego projektu media tradycyjne i portale społecznościowe, żeby jak najlepiej udokumentować zmiany, jakie zaszły w tych miejscowościach od czasów transformacji. Reforma doprowadziła do zmiany statusu 33 polskich miast. Większość z nich zmaga się dziś z licznymi bolączkami, głównie natury demograficznej. Książka jednak nie jest całkiem pesymistyczna, niektórym z opisywanych miast zmiany dały szansę na rozwój lokalnej kultury i infrastruktury.

Anna Kamińska „Wanda”

W akcji Czytaj PL znalazło się również miejsce dla biografii. W 25 rocznicę śmierci słynnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz, ukazała się poświęcona jej książka autorstwa Anny Kamińskiej. „Wanda” to portret jednej z najbardziej inspirujących kobiet drugiej połowy XX wieku, która dzięki swojej odwadze i determinacji starała się przekraczać kolejne granice. Niestety swoje poświęcenie przypłaciła życiem – zmarła podczas zdobywania Kanczendzongi. Dzieło Kamińskiej zostało podzielone na dwie części – pierwsza poświęcona dzieciństwu i litewskim korzeniom Rutkiewicz, druga złożona ze wspomnień przyjaciół, współpracowników i towarzyszy podróży, którzy opowiadają o przygotowaniach do wypraw i wspólnym zdobywaniu szczytów. Książka dostępna jest również w formie audiobooka.

Jakub Małecki „Ślady”

Autorem kolejnej książki, która znalazła się w akcji, jest jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia, Jakub Małecki. Jego droga literacka bardzo przypomina historie innych współczesnych pisarzy – Małecki, podobnie jak Szczepan Twardoch czy Łukasz Orbitowski, zaczynał od pisania powieści fantastycznych i horrorów. Kilka lat temu zwrócił się ku literaturze pięknej, bardziej zaangażowanej i, nie umniejszając fantastyki, dojrzalszej i ambitniejszej. Najgłośniej o Małeckim zrobiło się po premierze powieści „Dygot”. Dzięki akcji Czytaj PL możecie poznać kolejną jego książkę, która przyniosła młodemu pisarzowi nominację do Literackiej Nagrody Nike. W zbiorze opowiadań „Ślady” Małecki przedstawił kalejdoskop ludzkich życiorysów, całą gamę towarzyszących im emocji, a także podjął się rozważań nad sensem życia i śmierci. Wydawać by się mogło, że każda z opowieści stanowi osobny rozdział, okazuje się jednak, że losy bohaterów „Śladów” łączą się ze sobą nadspodziewanie silnie.

Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”

Elżbieta Cherezińska szturmem zajęła najważniejsze miejsce na półkach powieści historycznych. Autorka bestsellerowych książek specjalizuje się w tworzeniu opowieści, których fabuła skupia się wokół najważniejszych momentów polskiej historii. W jej dorobku znajdziemy książki o średniowieczu, pierwszych Piastach – Mieszku I, Bolesławie Chrobrym, ale także takie, których akcja rozgrywa się w wieku XIX czy okresie II wojny światowej.

W akcji Czytaj PL zaproponowana została powieść „Korona śniegu i krwi”, pierwszy tom cyklu „Odrodzone królestwo”. Saga rozgrywa się w czasach rozbicia dzielnicowego i potyczek o polski tron po rozdzieleniu państwa Przemysła II. Po prawie dwustu latach bez jednego, silnego władcy dochodzi do bezwzględnej, krwawej walki o panowanie. „Korona śniegu i krwi” to wyjątkowa pozycja w tegorocznej odsłonie Czytaj PL, jest to bowiem jedyna superprodukcja – słuchowisko, którego koniecznie trzeba posłuchać ze względu na doskonałą reżyserię, bogatą ilustrację muzyczną i wzbogacające odbiór efekty dźwiękowe.

Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”

Najpopularniejszą autorką w tegorocznej akcji niewątpliwie jest szwedzka królowa kryminału, Camilla Läckberg, autorka bestsellerowej sagi, która rozgrywa się w jej rodzinnej miejscowości Fjällbace, znajdującej się na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji. Sagę rozpoczyna „Księżniczka z lodu, którą możecie zarówno przeczytać, jak i przesłuchać – zupełnie za darmo. Wszystko zaczyna się od odkrycia zwłok młodej kobiety, Alex. Wszystkie poszlaki wskazują, że dziewczyna popełniła samobójstwo. W taką wersję wydarzeń nie wierzy pisarka, Erika Falk, główna bohaterka sagi Läckberg. Falk jest przyjaciółką z lat młodości zmarłej dziewczyny. Do Eriki zgłasza się komisarz śledczy Patrik Hedström, który oferuje pomoc w rozwikłaniu zagadki. Do tej pory w serii ukazało się już dziesięć kilkusetstronicowych tomów, a w listopadzie premierę miała najnowsza część pod tytułem „Czarownica”

Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Marek Kamiński to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Wśród ogromnych zasług i sukcesów polskiego polarnika można wyróżnić zdobycie dwóch biegunów ziemi w ciągu jednego roku. Kamiński zajmuje się nie tylko podróżowaniem, ale również pisaniem, zarówno książek podróżniczych, jak i opowieści dla dzieci. Jego najnowsza powieść „Marek i czaszka jaguara” to propozycja dla najmłodszych uczestników akcji Czytaj PL. Kamiński przedstawia historię swojego imiennika zmuszonego do wyruszenia w podróż do Ameryki Południowej ze swoim małomównym wujkiem. Największym problemem okaże się brak dostępu do internetu i kontaktu z rodzicami. Po dotarciu na miejsce czeka go niespodziewane wyzwanie, które nie pozwoli mu na nudę. Razem z wujkiem będzie musiał przedzierać się przez dżunglę i penetrować stare piramidy. Duet nie jest jednak świadomy, że ktoś wyruszył ich śladem.

Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”

Drewniak jest autorem vloga „Historia bez cenzury”, na którym w oryginalny sposób przedstawia historię naszego kraju. W tegorocznej akcji znalazł się drugi tom cyklu opartego na fabule tworzonych przez niego odcinków. W „Historii bez cenzury 2” opisał polskich „koksów”, dlatego przeczytamy w niej o niedźwiedziu, który walczył pod Monte Cassino, Cnotliwym Koksie spod Grunwaldu, Półczłowieku-Półłomocie, Turbohetmanie i Wystrzałowym Generale.

Jon Ronson „#WstydźSię!”

#WstydźSię!” to efekt kilkuletnich badań Jona Ronsona, autora książki „Człowiek, który gapił się na kozy”. Ronson jeździł po całym świecie i rozmawiał z ludźmi, którzy stali się ofiarami publicznego napiętnowania. W większości nieprzyjemności spotkały ich przez gafę, głupi żart albo nieświadomie popełniony w pracy błąd, który następnie został dostrzeżony i wyśmiany. Niestety najczęstszym miejscem linczu jest internet, w którym informacje bardzo szybko się rozchodzą, a autor hejtów, dzięki pozornej anonimowości, może czuć się bezkarny. Rozmówcy Ronsona opowiadali o przykrych skutkach nagonki i potwornym poczuciu wstydu. „#WstydźSię!” to ubrana w szaty czarnego humoru opowieść o tym, do czego może doprowadzić publiczne nawoływanie do linczu, obśmiewanie i wytykanie palcami ludzi, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie.

Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”

Jesteście ciekawi, czy drzewa ze sobą rozmawiają? Czy mają uczucia? Zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie, czy czują ból, gdy złamie się im gałąź? Czy mają świadomość posiadania potomstwa? Na te zagwozdki w swojej książce „Sekretne życie drzew” odpowiada doświadczony leśniczy, Peter Wohlleben. Niemiecki pasjonat w fascynujący sposób dzieli się wiedzą o właściwościach drzew i ich historii, wiedzą opartą na wieloletnich badaniach naukowych i własnych obserwacjach. W tegorocznej akcji Czytaj PL książka jest dostępna również w formie audiobooka.

Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”

Na koniec warto przyjrzeć się światowemu bestsellerowi Dana Ariely’ego pod tytułem „Szczera prawda o nieuczciwości”, w której autor podważa tezę o ludzkiej szczerości. Twierdzi, podobnie jak słynny serialowy dr House, że wszyscy ludzie kłamią. Nawet jeśli nie codziennie i nie na temat poważnych spraw, to wszyscy co jakiś czas naginają fakty. Zazwyczaj oszukujemy, gdy chcemy uniknąć wstydu, gdy boimy się konsekwencji swoich działań lub gdy chcemy osiągnąć konkretny cel, a wiemy, że będąc szczerymi, zmniejszamy nasze szanse na to. Ariely w swojej książce pisze o mechanizmach, którymi kierują się kłamcy, zarówno ci wytrawni, jak i weekendowi. „Szczera prawda o nieuczciwości” to zbiór przemyśleń, badań naukowych, analiz i wywiadów, które demaskują prawdę o tym, że nie jesteśmy szczerzy przede wszystkim wobec samych siebie.


O autorze

Miłośnik literatury pięknej uzależniony od koncertów i festiwali.
Chciałby robić tysiąc rzeczy na raz, jednak na drodze do spełnienia stoi jego największy wróg – czas.

Rocznik 94. Redaktor Xięgarni.pl, All in University, kiedyś związany z Valkirią Network. Student Zarządzania Kulturą i Mediami UJ.

Najbardziej lubi poznawać, rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy go inspirują.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy