Ciekawostki

J.K. Rowling wyżej w rankingu Forbesa niż Cristiano Ronaldo

Harry Potter, bodaj najsłynniejszy w tym momencie czarodziej, który popularnością zawstydzić może Davida Copperfielda i Merlina, został powołany do życia w 1997 roku. Wtedy właśnie za sprawą brytyjskiego wydawnictwa Bloomsbury Publishing na rynek trafiła pierwsza książka z planowanego na siedem tomów cyklu. Harry Potter i Kamień Filozoficzny szybko okazał się hitem i międzynarodowym bestsellerem.

W tym punkcie rozpoczęła się ekspresowa droga J.K. Rowling z raczej przeciętnego poziomu finansowego do zapierającego dech w piersiach bogactwa. Od wydania pierwszej książki minęło dwadzieścia lat. Przez ten czas seria o nastoletnim czarodzieju sprzedała się w ponad 450 milionach egzemplarzy na całym świecie, natomiast filmowa franczyza jest wyceniana na prawie 8 miliardów dolarów. „Forbes” szacuje, że majątek J.K. Rowling jest wart około 650 milionów. Duża zasługa leży w tematycznych parkach rozrywki na Florydzie oraz w Kalifornii i Japonii. Wynik autorki mógłby być nawet jeszcze wyższy, gdyby nie szacowane na 150 milionów dolarów datki na cele charytatywne.

W 2016 roku na teatralnych scenach wystawiono sztukę Harry Potter i Przeklęte Dziecko, drukiem ukazał się jej scenariusz, a do kin wszedł nowy film z uniwersum Rowling: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Wszystko to sprawiło, że w ciągu dwunastu miesięcy Rowling zarobiła 95 milionów dolarów, co uczyniło ją numerem jeden na liście najlepiej opłacanych autorów według „Forbesa”. Wyprzedziła tym samym Johna Grishama, Stephena Kinga, Dana Browna czy nawet Jamesa Pattersona, który pierwszą pozycję zajmował już dziewięć razy w ciągu dwudziestu lat istnienia listy.

J.K. Rowling nie tylko jest najlepiej opłacaną autorką, ale również prowadzi z podobnym zestawieniu, ale rozszerzonym na wszystkich celebrytów. Przegoniła nawet Cristiano Ronaldo, którego dochód z ostatnich dwunastu miesięcy został oszacowany na 93 miliony dolarów. Trzecie miejsce zajmuje zespół Coldplay, czwarte – brytyjska piosenkarka Adele.

Źródło: Forbes

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy