Ciekawostki

10 ciekawostek o Camilli Läckberg

Niedługo w Polsce ukaże się nowa książka szwedzkiej mistrzyni kryminału, Camilli Läckberg. Do tej pory książki szwedzkiej królowej kryminału zostały przetłumaczone na przeszło 40 języków i są sprzedawane w 60 krajach na całym świecie. „Czarownica” będzie dziesiąta częścią cyklu rozgrywającego się w rodzinnym mieście pisarki, Fjällbace, z Eriką Falck i policjantem Patrikiem Hedströmem w rolach głównych. Z tej okazji mamy dla Was 10 ciekawostek na temat jednej z najpopularniejszych współczesnych pisarek.

1. Niewiele osób poprawnie wymawia nazwisko Camilli Läckberg. Bardzo często zdarza się, że nawet dziennikarze, którzy powinni wiedzieć, jak o niej mówić lub jak się do niej zwracać, popełniają nawet kilka błędów. Nazwisko poprawnie powinno czytać się „Lekberj”, ponieważ w szwedzkim „ä” wymawia się jako „æ”, natomiast „g” powinno brzmieć jak zmiękczone „j”.

2. Camilla Läckberg z wykształcenia jest ekonomistką. Przez kilka lat pracowała w zawodzie, jednak bez większego zapału. Pewnego dnia jej matka i mąż postanowili wyjść naprzeciw marzeniom Camilli o zostaniu pisarką. Jako prezent zasponsorowali jej kurs pisania kryminałów. Na jego zaliczenie musiała stworzyć pierwszy rozdział książki – na podstawie tej pracy powstała później „Księżniczka z lodu”.

3. Jednym z największych hobby Läckberg jest gotowanie. Do tej pory udało jej się wydać już dwie książki kulinarne, ale nie zamierza na tym poprzestać. Pierwsze były wydane w 2008 roku „Smaki z Fjällbacki”, a trzy lata później ukazała się książka „Biesiada, jedzenie i miłość”.

4. Camilla Läckberg wcześnie zaczęła przejawiać fascynacje mrocznymi historiami. Swoje pierwsze opowiadanie pt. „Święty Mikołaj” napisała w wieku pięciu lat. Przedstawiła w nim historię Świętego Mikołaja i jego żony, która została znaleziona martwa w kałuży krwi.

5. Camilla Läckberg znana jest z częstego zmieniania partnerów. Obecnie jest z młodszym o 13 lat od siebie modelem i zawodnikiem MMA, Simonem Sköldem.

6. Läckberg jest bardzo rodzinna – ma czworo dzieci i na co dzień zajmuje się domem. Mimo że dwa razy się rozwodziła, nadal utrzymuje stały kontakt z byłymi mężami i ich nowymi partnerkami. Sama mówi, że jest zwolenniczką nowoczesnego modelu rodziny. Z pierwszego małżeństwa z Mikaelem Erikssonem, ma dwójkę dzieci – Willego i Meję. Z drugim mężem, Martinem Melinem, ma syna Charliego. W 2016 roku urodziła się Polly, którą jest córką obecnego partnera, Simona Skölda.

7. Jest fanką horrorów, które regularnie ogląda ze swoją najstarszą córką.

8. Camilla Läckberg jest również autorką książek dla dzieci. Głównym bohaterem bajki ilustrowanej przez Millisa Sarriego jest Super Charlie.

9. Camilla Läckberg zajmuje się również dystrybucją biżuterii oraz sprzedażą odzieży dla kobiet w ciąży.

10. Jak już wspominaliśmy, książki Camilli Läckberg zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i są sprzedawane w 60 krajach na całym świecie. Do tej pory rozeszły się w przeszło 22 milionach egzemplarzy. W swojej ojczyźnie pisarka uchodzi za celebrytkę, występowała m.in. w szwedzkim „Tańcu z gwiazdami”.

Autorem zdjęcia głównego jest Mattias Blomgren. Źródło zdjęcia: Wikipedia. Licencja CC BY 3.0.

Kuba Krasny

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy