Ekranizacje

Książki na ekranach – 2018. Co ciekawego obejrzymy

Obecny rok obrodził w filmowe wersje znanych powieści, a jeszcze do grudnia doczekamy się kilku, nieźle zapowiadających się ekranizacji. Warto jednak przygotować się na to, co czeka nas potem – jakie książki trafią do kin w roku 2018? Przedstawiamy krótki przewodnik z omówieniem najważniejszych tytułów.

Więzień labiryntu: Lek na śmierć

11 stycznia – premiera w USA
9 lutego – premiera w Polsce
Podobnie jak poprzednie, trzecia część cyklu „Więzień labiryntu” wyreżyserowana zostanie przez Wesa Balla. W filmie zobaczymy m.in. Dylana O’Briena, Kayę Scodelario, Thomasa Brodie-Sangstera i Waltona Gogginsa. Thomas i inni Streferzy muszą pomóc stworzyć lek na śmiertelną chorobę, znaną jako Pożoga, która spustoszyła większość Ziemi. W tym celu współpracują z DRESZCZem – wiedzą jednak, że nie mogą ufać tej organizacji. „Lek na śmierć” to zwieńczenie trylogii, opartej na książkach Jamesa Dashnera – jak zakończy się cała saga?


Anthem of a Reluctant Prophet

12 stycznia – premiera w USA
Książka Joanne Proulx nie doczekała się jeszcze polskiej edycji, ale prawdopodobnie przy okazji premiery filmu któreś wydawnictwo zdecyduje się na publikację tej powieści. Głównym bohaterem jest Luke, typowy nastolatek, który jednak pewnego dnia trafnie przepowiada śmierć kolegi ze szkoły. Chłopak musi zmierzyć się teraz z absurdalnymi oskarżeniami, prasą, opinią dziwaka oraz chrześcijańskimi fundamentalistami. Jego sytuacji nie poprawia fakt, że jest zakochany w dziewczynie denata. Tytuł filmu został skrócony, brzmi po prostu „Anthem”. Reżyseruje Robin Hays. Wśród obsady wymienia się Camerona Monaghana, Peyton List i Juliette Lewis.


Ready Player One

30 marca – premiera w USA
Książka Ernesta Cline’a przedstawia świat nieodległej przyszłości. To rzeczywistość pogrążona w kryzysie ekonomicznym, gdzie tysiące ludzi spędza czas w OASIS, grze stworzonej przez ekscentrycznego miliardera. Kto zdoła odnaleźć i rozwiązać znajdujące się w niej zagadki (związane z popkulturą lat ‘80), zdobędzie fortunę. Stawka jest wysoka, a rozgrywka wykracza daleko poza wirtualną rzeczywistość. Film reżyseruje nie kto inny, jak sam Steven Spielberg, a występują w nim m.in. Olivia Cooke, Tye Sheridan i Simon Pegg.


Meg. Potwór z głębin

10 sierpnia – premiera w USA
Książka Steve’a Alten przedstawia historię mężczyzny, który podczas ściśle tajnej misji w najgłębszym rowie Pacyfiku staje oko w oko z przerażającym, 70-metrowym rekinem. Bohaterowi ledwo udaje się ujść z życiem. Czy bestia może być prehistorycznym megalodonem? Zagadka podwodnego koszmaru nie daje mężczyźnie spokoju – wraca, by ostatecznie zmierzyć się z potworem. Reżyserem filmu jest Jon Turteltaub. Występują: Ruby Rose, Jason Statham, Rainn Wilson i inni.


Robin Hood

21 września – premiera w USA
Także banita z Sherwood doczeka się nowej ekranizacji swoich przygód. W rolę rozbójnika, który zabiera bogatym i daje biednym wcieli się Taron Egerton, a jako członków jego Wesołej Kompani zobaczymy m.in. Tima Michina (braciszek Tuck), Jamiego Dornana (Will Szkarłatny) i Jamiego Foxxa (Mały John).


Piotruś Królik

Historie Beatrix Potter o długouchym bohaterze powstały ponad sto lat temu, jednak wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników. Niejednokrotnie były przenoszone na mały ekran w formie seriali telewizyjnych, teraz przyszedł czas na pełnometrażowy film kinowy. Produkcja w reżyserii Willa Glucka będzie animacją. Wśród głosów usłyszymy m.in. Margot Robbie, Daisy Ridley i Domnhalla Gleesona. Fabuła skupi się na tytułowym króliku, który żyje sobie spokojnie z mamą, rodzeństwem i kuzynami. Pewnego dnia Piotruś wymyka się do ogrodu pana McGregora i wyjada jego marchewki.


Mary Poppins Returns

To właściwie nie jest ekranizacja, ale kontynuacja książek Pameli Travers. Fabuła ma miejsce w czasach Wielkiego Kryzysu. Janeczka i Michaś są już dorośli, Michaś ma nawet trójkę dzieci. Niespodziewanie pojawia się ich dawna niania, by pomóc im rozwiązać bieżące problemy. W rolę tytułową wcieli się Emily Blunt; oprócz niej na ekranie zobaczymy m.in. Meryl Streep, Colina Firtha i Dicka Van Dyke’a (który, notabene wystąpił w ekranizacji „Mary Poppins” z 1964 roku). Czy Robowi Marshallowi uda się przekazać unikalną atmosferę książek Travers? Miejmy nadzieję!


Niewidzialny człowiek

Książka Herberta George’a Wellsa była już wiele razy przenoszona na ekran. Powieść twórcy „Wehikułu czasu” opowiada historię naukowca, doktora Griffina, który w wyniku jednego ze swoich eksperymentów staje się niewidzialny. Teraz szuka sposobu, by odwrócić ten proces. W tym celu przybywa do małej miejscowości, gdzie ukrywa swój stan pod grubą warstwą ubrań. W nowej ekranizacji główną rolę zagra Johnny Depp. Obraz ma być częścią tzw. „Dark Universe” – uniwersum filmowego horroru, zapoczątkowanego przez tegoroczną „Mumię”.


Sinobrody

W przyszłym roku na ekrany trafi też film na podstawie powieści Kurta Vonneguta. Dawno nie było żadnej ekranizacji utworu tego pisarza – szkoda, jego twórczość jak najbardziej warto przypominać kolejnym pokoleniom. „Sinobrody” to opowieść o niespełnionym malarzu, prowadzona w formie autobiografii. Mężczyzna wspomina swoje życie, analizuje ścieżkę kariery i mówi czytelnikowi o sztuce. Przez cały czas skrywa jednak sekret, schowany w szopie na terenie jego posiadłości. Książka pełna jest gorzkiego, przewrotnego humoru, tak charakterystycznego dla Vonneguta. Oby udało się dobrze oddać to w filmie.


Fałdka czasu

Powieść dla młodzieży autorstwa Madeleine L'Engle, popularnej autorki, która stworzyła szereg fantastycznych książek dla młodszych czytelników. Wszystko zaczyna się od wyprawy do opuszczonego domku w środku lasu. Jednak to dopiero początek – Meg Murry i jej braciszek Charles Wallace odbędą podróż dużo dłuższą i daleko bardziej ekscytującą. Udadzą się w kosmos, gdzie będą starali się odkryć, jaka tajemnica kryje się za zniknięciem ich ojca oraz jaką rolę odegrały w tym trzy dziwaczne, pozornie zabawne, starsze panie. Książka jest pierwszą częścią cyklu „Kwintet czasu”.


Wszystkie jasne miejsca

Głównymi bohaterami książki Jennifer Niven są nastolatki: Finch i Violet. Poznają się na szkolnej wieży – początkiem ich przyjaźni staje się nieudana próba samobójcza. Razem rozpoczynają pracę nad projektem geograficznym, by odkryć "cuda" stanu Indiana. Z biegiem czasu rodzi się między nimi prawdziwa więź, oboje też zmieniają się pod wpływem drugiej osoby. Za reżyserię ekranizacji odpowiada Miguel Arteta.


Diuna

Wśród ekranizacji, które trafią do kin w przyszłym roku wymienia się też nową wersję najsłynniejszej książki Franka Herberta. Tym razem zadania adaptacji tej powieści podejmuje się Dennis Villeneuve, reżyser takich filmów jak m.in. „Sicario” czy „Nowy początek”. Na jesieni zobaczymy wyreżyserowanego przez niego „Blade Runnera 2049”, kontynuację świetnej ekranizacji książki Phillipa K. Dicka. „Diuna” to inna nazwa pustynnej planety Arrakis, jedynego miejsca we wszechświecie, gdzie występuje tzw. melanż – dziwna substancja, o niesamowitym działaniu na ludzki organizm. Nic więc dziwnego, że o dostęp do niej walczą dwa potężne rody: Atrydowie i Harkonnenowie. W rozgrywce biorą też udział tubylczy Fremenowie i zakon Bene Gesserit.


Hunting Christ: Taking Control

Kolejna książka na liście, która nie miała jeszcze polskiej premiery. Powieść Kena Policarda opowiada o niezwykłym zakładzie, zawartym między Bogiem i Szatanem. Chodzi o Chrystusa – czy poradziłby sobie w dzisiejszych czasach? Czy jego przyjście cokolwiek zmieniłoby w świadomości współczesnych ludzi? Czy bez boskich mocy i świadomości swojej natury sam Jezus nie upadłyby i nie zatracił się w świecie? Stawką jest los ludzkości, ale też samego Szatana.


Słyszałem, że malujesz domy...

W mafijnym żargonie „malowanie domów” oznacza zabijanie ludzie. I o tym właśnie opowiada książka Charlesa Brandta. To zbiór wywiadów, jakie autor przeprowadził z Frankiem „The Irishmanem” Sheeranem. Ich rozmowy trwały pięć lat. Sheeran mówił o pracy dla mafii i zabójstwach – przyznał się, że w całej karierze zabił dwadzieścia osób, w tym swojego szefa. Film na podstawie książki Brandta nosi tytuł „The Irishman”, a za reżyserię odpowiada sam Marin Scorsese – twórca, który jak mało który potrafi opowiadać historie o światku przestępczym. Również obsada robi wrażenie – występują m.in. Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci i Harvey Keitel.


Castle Rock

Taki tytuł nosi serial oparty na motywach różnych utworów Stephena Kinga. Castle Rock to także nazwa wymyślonego przez niego miasteczko w stanie Maine, gdzie ma miejsce akcja licznych utworów Króla: „Cujo”, „Sklepiku z marzeniami”, „Mrocznej połowy” i innych.


Ophelia

Zgodnie z tytułem – powieść Lisy Klein przedstawia szekspirowskiego „Hamleta” z punktu widzenia narzeczonej duńskiego księcia. Taka perspektywa nadaje zupełnie nowego znaczenia słynnej tragedii. Książka nie miała jeszcze polskiej premiery. Film reżyseruje Claire McCarthy. W rolę Ofelii wciela się Daisy Ridley; oprócz niej na ekranie zobaczymy m.in. Toma Feltona, Clive’a Owena i Naomi Watts.


The Lost Wife

Polski tytuł książki Alyson Richman to „Wojenna narzeczona”. Ekranizacja tej powieści jest kolejnym filmem, w którym zobaczymy Daisy Ridley. Fabuła opowiada o dwójce zakochanych, rozdzielonych przez wojenną zawieruchę. Teraz, po latach ich miłość otrzymuje jeszcze jedną szansę.


Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Powieść Mary Ann Shaffer i Annie Barrows ma miejsce w 1946 roku. Młoda pisarka promuje swoją książkę i szuka tematu na kolejną. W tym celu jeździ po całej Anglii. Pewnego razu dowiaduje się o tytułowym stowarzyszeniu i postanawia zbadać, co stało za założeniem organizacji o tak dziwnej nazwie. Przybywa na wyspę Guernsey i odnajduje tam wspaniałą społeczność, złożoną z ciepłych, przyjaznych ludzi. Ekranizację reżyseruje Mike Newell, a w roli głównej występuje Lily James.

To oczywiście nie wszystko, niektóre pozycje pominęliśmy (nie chcecie chyba czytać o Greyu, prawda?), a inne nie zostały jeszcze ogłoszone. Mamy jednak nadzieję, że powyższe zaostrzyły was apetyt na kinoksiążkowe wyprawy w roku 2018.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy