Ekranizacje

Canal+ bierze się za Vincenta Severskiego

Jeszcze w październiku Canal+ rusza z produkcją nowego polskiego serialu kryminalnego zatytułowanego Nielegalni. W 2011 roku ukazała się powieść Vincenta Severskiego pod tym samym tytułem. Zbieżność nie jest przypadkowa. Serial będzie bazował na głośnym cyklu książkowym oficera polskiego wywiadu pracującego przez wiele lat poza granicami kraju pod przybraną tożsamością.

Nielegalni to mocno osadzony we współczesnych realiach obraz polskich służb specjalnych, w którym osobiste porachunki, zadawnione rany i polityczne ambicje splatają się w pełnej napięcia akcji toczącej się w Warszawie, Stambule, Sztokholmie oraz Mińsku.

Vincent Severski podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda mówił o serialu i współpracy ze scenarzystami: Będzie raczej oparty na motywach z powieści. Nie mam z tym problemu, nie jestem pisarzem, który będzie się bił o każdy przecinek. Wręcz przeciwnie: podziwiam scenarzystów, że tak ciekawie, choć czasem inaczej, poprowadzili wątki, twórczo wykorzystując to, co ja sam napisałem. O pisaniu scenariusza serialu nie mam pojęcia. Oddałem to w ręce fachowców. Cieszy mnie, że oni uważnie słuchają moich opinii i to nie tylko tych związanych z technicznymi aspektami zawodu szpiega. Chcą ode mnie otrzymać nie tylko wiedzę, ale i poznać moje doznania, towarzyszące konkretnym wydarzeniom opisanym w powieści.

Gwiazdą serialu będzie niewątpliwie Grzegorz Damięcki, który znakomicie zagrał Grzegorza Molendę w pierwszym sezonie Belfra. W Nielegalnych wcieli się w rolę głównego bohatera – Konrada Wolskiego. Na ekranie towarzyszyć mu będą między innymi: Andrzej Seweryn, Sylwia Juszczak, Filip Pławiak, Agnieszka Grochowska, Adam Woronowicz i Tomasz Schuchardt. Za kamerą stanie Leszek Dawid, a za scenariusz odpowiadają Dorota Jankojć-Poddębniak, Maciej Kubicki oraz Bartosz Staszczyszyn.

Póki co nie jest znana dokładna data premiery Nielegalnych.

Nielegalni to nie jedyny polski serial kryminalny produkowany przez Canal+. Najwyraźniej po sukcesie Belfra stacja postanowiła pójść za ciosem i przygotowuje kolejne widowiska osadzone w polskiej rzeczywistości. 22 października premierę będzie miał drugi sezon Belfra. Wkrótce ruszają także prace nad Krukiem.

Kruk. Szepty słychać po zmroku to serial kryminalny, który zabierze widzów na Podlasie. Akcja rozpoczyna się, gdy w Białymstoku dochodzi właśnie do porwania nastoletniego chłopca. Adam Kruk – błyskotliwy inspektor z wydziału kryminalnego – zostaje w związku z tą sprawą oddelegowany z Łodzi. Po latach wraca do miasta, w którym spędził swoje dzieciństwo i dorastał. Na miejscu okaże się, że Kruk będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze sprawą porwania, ale także z ciemną stroną swojej przeszłości. Serial zobaczymy wiosną 2018 roku.

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy