Ciekawostki

Autor Kubusia Puchatka chciał uciec przed swoim misiem

Kubuś Puchatek trafił do serc dzieci na całym świecie, uczynił również swojego stwórcę milionerem. Każdy medal ma jednak drugą stronę. Najbardziej znane dzieło Alana Alexandra Milnego okazało się być jednocześnie jego największą klątwą. Przygody Kubusia Puchatka podważyły jego reputację jako poważnego pisarza. Uważał, że Kubuś Puchatek nieodwracalnie zniszczył mu karierę, bo przecież nikt nie brałby na serio autora dziecięcych książeczek.

W 1924 roku została wydany zbiorek When We Were Very Young zawierający dwadzieścia cztery wiersze. W dwa miesiące sprzedało się pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy. Dwa lata później powstał pierwszy tom przygód Kubusia Puchatka. Książka okazałą się międzynarodowym hitem. W samych Stanach Zjednoczonych do końca roku sprzedało się sto pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy! W ten sposób do Milnego przywarła łatka twórcy książek dla dzieci, a tym samym została pogrzebana kariera pisarza dla dorosłych.

Przed erą Puchatka Alan Alexander Milne napisał osiemnaście docenionych przez krytykę sztuk, trzy powieści oraz liczne opowiadania. Regularnie pisywał do magazynu satyrycznego „Punch”, a później objął w nim posadę zastępcy redaktora naczelnego. Jego powieść Tajemnica czerwonego domu z 1922 roku została przez ówczesnych krytyków okrzyknięta jednym z najlepszych kryminałów wszech czasów.

Po sukcesie książek dla dzieci udało mu się stworzyć trzy sztuki i dwie książki, w tym swoją autobiografię It's too late now.

Chciałem uciec od książek dla dzieci, tak jak kiedyś chciałem uciec od magazynu „Punch”. Tak jak zawsze gdzieś chciałem uciekać. Na próżno. Anglia oczekuje, że pisarz podobnie jak szewc będzie do końca robił jedno, pisał w swojej autobiografii.

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy