Ciekawostki

Przeminęło z wiatrem wypada z filmowego festiwalu

Została wydana w Stanach Zjednoczonych w 1936 roku i szybko zyskała status bestsellera. Mowa oczywiście o Przeminęło z wiatrem, za które Margaret Mitchell dostała nagrodę Pulitzera w 1937, a dwa lata później powstała obsypana Oscarami jej ekranizacja. Film mimo prawie osiemdziesięcioletniej historii nadal cieszy się popularnością i jest chętnie puszczany na przeróżnych festiwalach. Jednym z nich jest letnie kino w Memphis organizowane przez Orpheum Theatre. 11 sierpnia wyświetlono Przeminęło z wiatrem po raz trzydziesty czwarty! Ale jak to ze wszystkim i ta tradycja właśnie dobiegła końca. Trzydziestego piątego pokazu nie będzie. Powód? Promowanie rasizmu!

Przeminęło z wiatrem opowiada pełną dramatów historię Scarlett O’Hary, rozpuszczonej córki zamożnego plantatora bawełny, dla której tłem jest tocząca się Wojna Secesyjna. Film zdobył uznanie krytyków na całym świecie. Po tegorocznym pokazie spłynęła jednak potężna fala hejtu od patronów i komentatorów zarzucających filmowi strojenie niewolnictwa w szaty romantyzmu oraz nieprawdziwe pokazywanie problemów czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych z tamtym lat.

Tegoroczne wyświetlenie Przeminęło z wiatrem wywołało falę komentarzy. Orpheum dokładnie przejrzało wszystkie. Jako organizacja, której misją jest dawanie rozrywki, edukowanie i oświecanie społeczności, której służy, Orpheum nie może pokazywać filmu, który jest niestosowny dla tak dużej części lokalnej publiczności, powiedział Brett Batterson, dyrektor Orpheum Theatre.

Okazuje się, że film i jego udział w festiwalu budził kontrowersje już wcześniej. W wywiadzie udzielonym dla jednej z gazet w Memphis Brett Batterson mówił: To jest coś, co było kwestionowane każdego roku, ale tym razem burza w mediach społecznościowych przerosła wszystko.

Ciekawy w kontekście rasistowskiej afery jest fakt, że jeden z Oscarów przyznanych Przeminęło z wiatrem trafił do Hattie McDaniel za rolę Mammy, służącej Scarlett. To był pierwszy raz, kiedy afroamerykańska aktorka otrzymała tę nagrodę!

źródło: https://www.theguardian.com/

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy