Aktualności

Jemisin kontra Lovecraft

Jakiś czas temu wydawnictwo Orbit podało do wiadomości, że podpisało z Norą K. Jemisin kontrakt na kolejne trzy powieści. Jedną z nich miała być fantastyka dotykająca problemu rasizmu i władzy w Nowym Jorku. Aż do ostatniego wydania „Playboya” nie było wiadomo nic więcej. Jemisin w wywiadzie wyjawiła, czego można się spodziewać po jej nowej książce. Po pierwsze, będzie to początek trylogii. Po drugie, autorka poprzez swoich bohaterów rozprawi się z dziedzictwem Lovecrafta.

N.K. Jemisin zdobyła w tym roku po raz drugi z rzędu prestiżową nagrodę Hugo. Jej książki są wysoko oceniane przez krytyków, a w najbliższym czasie możemy spodziewać się serialu opartego o Piątą porę roku, za którą dostała swoją pierwszą nagrodę Hugo. W wywiadzie udzielonym „Playboyowi” czytamy:

Trylogia, nad którą pracuję będzie bazować na opowiadaniu napisanym dla tor.com: The City Born Great. Akcję osadzę w Nowym Jorku, dlatego muszę zrobić jeszcze ogrom researchu dotyczącego miasta. Generalnie będzie to opowieść o grupie ludzi, którzy uwalniają ducha Nowego Jorku. Tym samym powołują do życia pewnego rodzaju metafizyczny byt, który pomoże im w walce z Cthulhu.

Zapytana, czy jest fanką Lovecrafta skoro swoje najnowsze książki zamierza oprze o jego twórczość, powiedziała: W życiu! To szansa dla mnie, żeby zadrzeć ze spuścizną Lovecrafta. Był strasznym rasistą i okropnym człowiekiem. To jest dla mnie szansa, żeby rozwrzeszczane hordy – jak określał Lovecraft ciemnoskórych mieszkańców Nowego Jorku, którzy tak go przerażali – skopały tyłek jego kreacji. Mam nadzieję mieć mnóstwo radości z tego powodu.

Seria Jemisin nie będzie pierwszą, która rzuca wyzwanie Lovecraftowi. Wcześniej z mitologią samotnika z Providence ścierali się choćby: Victor LaValle (The Ballad of Black Tom), Matt Ruff (Lovecraft Country) czy Ruthanna Emrys (Winter Tide).

Źródło: https://www.tor.com/

Autor Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy