Ekranizacje

Cormoran Strike zadebiutuje w brytyjskiej telewizji w adaptacji Wołania kukułki

Robert Galbraith, pisząc w 2013 roku Wołanie kukułki, był cieszącym się raczej małą popularnością brytyjskim pisarzem i takim właściwie pozostał do czasu, kiedy nie okazało się, że to tak naprawdę ukrywająca się pod pseudonimem stwórczyni znanego na całym świecie nastoletniego czarodzieja z blizną w kształcie błyskawicy na czole. Sprzedaż Wołania kukułki ruszyła z kopyta, a J.K. Rowling przekonała się o sile swojego nazwiska. Wkrótce będziemy mogli obejrzeć serial na podstawie jej kryminałów.

Bliżej o fabule Wołania kukułki:

Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.

Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.

(źródło: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013)

Już 10 października 2014 roku ogłoszono, że zostanie stworzona adaptacja książek Galbraitha dla stacji BBC. W 2016 potwierdzono, że serial będzie liczył siedem odcinków, każdy po sześćdziesiąt minut. W główne role wcielą się Tom Burke i Holliday Grainger.

Ogromnie utalentowany aktor, który powoła postać [Strike’a] do prawdziwego życia, powiedziała Rowling o Tomie Burke. Mamy teraz dwóch świetnych aktorów w wiodących rolach. Myślę, że stworzą wspólnie coś bardzo wyjątkowego, dodała.

Pierwsze trzy odcinki serialu opowiedzą historię znaną z Wołania kukułki, pozostałe cztery zostaną rozdysponowane po równo dla Jedwabnika i Żniw zła (kolejne książki opowiadające o perypetiach Cormorana Strike’a).

Ben Richards odpowiedzialny za ekranizację Wołania kukułki stwierdził, że serial będzie się bardzo różnił zarówno tonalnie jak i wizualnie od innych kryminałów. Natomiast Tom Edge, który ma na medium telewizyjne przenieść Jedwabnika i Żniwa zła powiedział: ludzie używają zwykle słowa staromodny w pejoratywnym znaczeniu, ale dla mnie to właśnie dlatego te książki , a również, mam nadzieje, serial będą tak wyjątkowe.

Pierwszy odcinek serialu Strike zostanie wyemitowany w stacji BBC 27 sierpnia.

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy