Ciekawostki

Nowa Huta kolejną literacką dzielnicą Krakowa

W 2013 roku Kraków został wyróżniony prestiżowym tytułem Miasta Literatury UNESCO. Z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego ruszył bogaty, rozpisany na kilka lat program wydarzeń kulturalnych mających podkreślić nowy status dawnej stolicy Polski. Rok później w ramach tego właśnie programu zorganizowano akcję „Kody Miasta” upamiętniającą ludzi literatury, którzy w jakiś sposób z Krakowem byli związani. W centrum miasta postawiono drewniane ławeczki, każda z nich została opatrzona tabliczką z imieniem i nazwiskiem literata oraz kodem QR przenoszącym do witryny z dokładnymi informacjami o danej postaci. Kto się załapał na pierwszą turę? Słynni pisarze, poeci i dziennikarze, a wśród nich Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Ziemowit Szczerek, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch, Joseph Conrad, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem i Witold Gombrowicz. Pełną listę dotychczasowych ławek, a także interaktywną mapę z zaznaczonymi najważniejszymi literackimi punktami możecie podejrzeć pod linkiem: http://kody.miastoliteratury.pl/

Jesienią bieżącego roku projekt powiększy się o kolejne wyjątkowe siedziska. Tym razem Krakowskie Biuro Festiwalowe skupi się na Nowej Hucie. Anna Zygmunt, koordynatorka programu Kraków Miastem Literatury UNESCO, tak komentuje ten wybór:

To fantastyczne miejsce, z bogatą i niezwykle ciekawą historią, pełne ludzi z pasją. Nie można jej nie doceniać, nie powinno się omijać. Od kilku lat włączamy Nową Hutę w nasze działania, wystarczy przypomnieć festiwal Sacrum-Profanum, czy jedną z edycji ArtBoom Festival; współpracujemy też z nowohuckimi instytucjami kultury, które mają energię i pomysły. Zależy nam na odczarowaniu Nowej Huty zarówno w świadomości mieszkańców, jak i na turystycznych mapach.

Na chwilę obecną nie ma ostatecznie ustalonej listy nazwisk patronów nowohuckich ławeczek. Wśród kandydatów wymienia się, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, który popełnił w 1955 kłócący się z peerelowską propagandą reportaż o życiu w Nowej Hucie, Hugona Kołłątaja, mieszkającego niegdyś w Krzesławicach (choć wtedy oczywiście o Nowej Hucie jeszcze nikt nie słyszał), Pawła Majkę, autora Dzielnicy obiecanej, powieści postapo osadzonej właśnie w tej części Krakowa czy Stefana Żeromskiego, którego wizja szklanych domów znalazła odzwierciedlenie w jednym z osiedli Nowej Huty.

Wkrótce przekonamy się, kto zostanie uhonorowany kolejnymi symbolicznymi ławeczkami.

Autor: Oskar Grzelak

źródło: kody.miastoliteratury.pl/

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy