Aktualności

Najbogatsi pisarze 2017 roku według magazynu biznesowego Forbes

Magazyn Forbes opublikował listę jedenastu najlepiej zarabiających pisarzy świata. Rozczarujemy: nie ma wśród nich Polaków. Forbes zebrał zarobki brutto mistrzów słowa za okres od pierwszego czerwca 2016 do trzydziestego pierwszego maja 2017 roku. Pierwszym zaskoczeniem jest nieobecność wśród najbogatszych autorów ostatniego roku George’a R. R. Martina i Johna Greena. Niewątpliwie w kolejnym zestawieniu możemy spodziewać się tych autorów – obaj pracują nad nowymi tekstami, a każdy ich utwór to gwarantowany potężny zastrzyk gotówki. W czołowej dziesiątce znalazło się aż jedenaście nazwisk, a to dlatego, że miejsce dziesiąte zajęli ex aequo Rick Riordan, ojciec takiego bohatera jak Percy Jackson, oraz popularna autorka utworów zaliczanych do „literatury kobiecej”, Danielle Steel. Oboje zarobili w ostatnim roku po jedenaście milionów dolarów. „Zaledwie” o pół miliona więcej zyskała E. L. James, która jednak od 2015 roku nie wydała żadnej nowej książki. Fani twórczości Amerykanki wciąż czekają na „Ciemniejszą twarz Greya” z perspektywy Christiana, która ma się ukazać w przyszłym roku.

Poniżej dwudziestu milionów dolarów zarobili także świeżo upieczona gwiazda thrillerów, Paula Hawkins, autorka romansów o ugruntowanej pozycji – Nora Roberts, specjalista od prawniczych klimatów – John Grisham, a także król grozy – Stephen King. Równymi dwudziestoma milionami może się cieszyć Dan Brown. Pomimo iż ostatnia ekranizacja jego powieści okazała się klapą, książki amerykańskiego eksperta od wplatania mistycznych wątków w czystą sensację wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Trzecie miejsce z kolei, dość nieoczekiwanie, zajął jedyny w tym zestawieniu autor piszący wyłącznie literaturę młodzieżową – Jeff Kinney, znany z cyklu „Dziennik cwaniaczka”. Amerykanin zarobił dwadzieścia jeden milionów dolarów.

Wyraźna jest przepaść między wspomnianą dziewiątką a czołową dwójką na liście Forbesa. Na drugim miejscu uplasował się James Patterson z dochodem na poziomie aż osiemdziesięciu siedmiu milionów dolarów! Twórca fabryki bestsellerów niekoniecznie jest jednak zachwycony – dotychczas pewnie liderował w rankingach Forbesa, zapewniając, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja i zrobienie dochodowego biznesu z tego, co się lubi. Nie precyzował przy tym, czy ma na myśli pisanie, czy nadzorowanie procesu tworzenia tekstów na podstawie własnych pomysłów.

Królową polowania w roku podatkowym 2016/2017 została natomiast J. K. Rowling. Dochody „matki” Harry’ego Pottera wyniosły aż dziewięćdziesiąt pięć milionów dolarów. Brytyjska pisarka zarabia rocznie tyle, co całkiem klasowy piłkarz.

Warto zauważyć, że w czołowej "jedenastce" znaleźli się wyłącznie pisarze anglojęzyczni. Adepci pióra, potraktujcie to jako wskazówkę co do języka waszej prozy!

Pisarze w formie listy:

1) J.K. Rowling - 95 mln
2) James Patterson - 87 mln
3) Jeff Kinney - 21 mln
4) Dan Brown - 20 mln
5) Stephen King - 15 mln
6) John Grisham - 14 mln
7) Nora Roberts - 14 mln
8)Paula Hawkins - 13 mln
9) E.L. James - 11,5 mln
10)Danielle Steel - 11 mln
Rick Riordan - 11 mln

źródło: Forbes


Joanna Krystyna Radosz - orędowniczka sports fiction, autorka "Antologii opowiadań żużlowych" i kobieta przekonana, że sportowe emocje i literatura to bardzo pokrewne światy. Na co dzień literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, recenzentka, okazjonalnie dziennikarka i patronka spraw beznadziejnych. Żyje na pograniczu kultur: polskiej i rosyjskiej.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy