Ekranizacje

Adaptacja opowiadania Stefana Grabińskiego z pierwszą zapowiedzią

Dzięki zbiórce z portalu Polak Potrafi powstaje film "Kochanka Szamoty". Jest to adaptacja opowiadania Stefana Grabińskiego z 1922 roku. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adam Uryniak. W obsadzie znaleźli się: Marcin Sianko, Małgosia Kowalska, Tadeusz Łomnicki, Michał Chołka, Jan Peszek, Anna Szymańczyk, Małgorzata Pruchnik-Chołka oraz Karol Jasiński.

Jest już dostępny pierwszy zwiastun filmu. Prezentuje go, wraz z opisem produkcji, poniżej.

Do opuszczonego majątku Różowola przyjeżdża notariusz Józef Szamota. Ma oszacować wartość posiadłości. Ostatni właściciel, hrabia Kalergis, miał wśród miejscowych opinię dziwaka i do dzisiaj krążą o nim różne opowieści. Na miejscu wita Szamotę Teofil, dawny kamerdyner hrabiego, a obecnie jedyny strażnik starego pałacu.
Bohater spędza w majątku kilka dni. W trakcie swojej pracy natrafia na wiele drobiazgów należących do dawnych właścicieli. Jego szczególne zainteresowanie budzi znajdujący się w jednym z pokoi portret pięknej kobiety. Lektura starych dokumentów odkrywa przed notariuszem coraz więcej faktów z przeszłości. Także atmosfera domu silnie wpływa na nastrój Szamoty. Mężczyzna powoli zapomina o swojej pracy i coraz bardziej poświęca się odkrywaniu tajemnic Różowoli.
Jednego z ostatnich wieczorów w majątku w pokoju Szamoty pojawia się kobieta z obrazu. Spędzają upojną noc. Rano po kochance nie ma jednak śladu, więc mężczyzna podejrzewa, że jej „wizyta” była jedynie sennym marzeniem, na który wpływ miała spora ilość wypitego przez niego wina. Jednak kolejne dziwne wydarzenia wskazują, że w pałacu poza Szamotą i Teofilem jest ktoś jeszcze. Bohater postanawia za wszelką cenę odkryć tajemnice ukryte w murach Różowoli.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy