Ciekawostki

Książkoholicy są milsi?

Drodzy książkoholicy! Jeżeli ktoś stale powtarza Wam, że przez nadmierne czytanie książek stajecie się antyspołeczni, to możecie mu zaprezentować nowe wyniki badań, które sugerują, że Ci, którzy regularnie czytają, zwłaszcza fikcję, są dużo bardziej mili i empatyczni niż inni ludzie!

Badanie przeprowadzono w Kingston University w Londynie, a jego wyniki zaprezentowano na konferencji British Psychological Society w Brighton w zeszłym tygodniu. Naukowcy przepytali 123 osoby odnośnie ich preferencji książkowych, telewizyjnych i teatralnych, a także w związku z rodzajem rozrywki, jaki preferują – od komedii poprzez romans, aż do dramatu i literatury faktu. Potem badano indywidualne umiejętności i zachowania, a wyniki okazały się być zaskakujące. Ci, którzy dużo czytają, wykazują bardziej pozytywne socjalnie zachowania i lepszą umiejętność zrozumienia innych.

„Odkrycie to potwierdza wcześniejsze dowody, że gdy ma się do czynienia z fikcją, to można to odnieść do szeregu zdolności empatycznych” – mówi lider badań, Rose Turner. „Jednak nie wszystkie formy fikcji są sobie równe. Zależności pomiędzy empatią a mediami i gatunkami różnią się. Angażowanie się w fikcyjną prozę i komedię może być kluczem do podniesienia zdolności empatycznych społeczeństwa” – tłumaczy.

W planach są kolejne badania dotyczące tego tematu.

źródlo: iflscience.com

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy