Ciekawostki Ekranizacje

Oni bronią galaktyki – Strażnicy Galaktyki!

Na ekranach kin wchodzi druga część entuzjastycznie przyjętych przez publiczność „Strażników Galaktyki”. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was tekst, w którym omawiamy komiksowe początki tej grupy. Zapraszamy do lektury!

Historia Strażników Galaktyki sięga końca lat ‘60 – wtedy powstała pierwsza drużyna nosząca tą nazwę (i w niej zadebiutowała wcześniejsza wersja niebieskoskórego Yondu). Działała ona jednak w rzeczywistości alternatywnej do głównego uniwersum Marvela, a akcja miała miejsce w 31. stuleciu.

Skupmy się jednak na grupie, która stała się podstawą dla filmów. Ten zespół został powołany w 2008 roku i składał się z postaci, które już wcześniej były obecne w uniwersum Marvela. Za nowy cykl odpowiadało dwóch Brytyjczyków: scenariusze pisał Dan Abnett (znany m.in. z prac dla wydawnictwa 2000 AD i niektórych odcinków „Authority”), stroną graficzną zajął się często tworzący z nim Andy Lanning („Judge Anderson”, „The Punisher: Year One”). W późniejszym czasie seria została przejęta przez Briana Michaela Bendisa – jednego z głównych architektów uniwersum Marvela.

Utworzenie grupy stanowiło konsekwencję wydarzeń z komiksu „Annihilation. Conquest”. Inicjatorem powstania zespołu był Peter Quill, czyli Star Lord – uważał, że wszechświat potrzebuje specjalnej grupy, która mogłaby zapobiegać intergalaktycznym konfliktom.

Strażnicy Galaktyki to drużyna operująca w najdalszych zakątkach kosmosu, siłą rzeczy więc ich przygody mają odpowiedni rozmach. Bohaterowie mierzą się największymi zagrożeniami dla pokoju w galaktyce, podróżują w czasie i do strefy negatywnej, a także odpierają hordy najeźdźców – niedawno polscy czytelnicy mogli przeczytać ich zmagania podczas olbrzymiego eventu, zatytułowanego „Nieskończoność”.

Drużyna, którą widzieliście na ekranie to nie wszyscy herosi, którzy byli członkami Strażników Galaktyki. W jej skład wchodzili (bądź wchodzą) także: Iron Man, Thing, Angela, Agent Venom (czyli Flash Thompson), Kitty Pryde, Adam Warlock i wielu innych. Część z nich pojawiła się tylko na chwilę, inni na dłużej zagrzali miejsce.

Przedstawimy komiksowe wersje tych, którzy silniej zapisali się w historii grupy.

Groot, antropomorficzne drzewo pojawił się najwcześniej ze wszystkich filmowych Strażników – w listopadzie 1960 roku, w trzynastym numerze „Tales of Astonish”. Jego ówczesny charakter znacznie różnił się od obecnego. Postać była wtedy najeźdźcą z kosmosu (władca Planety X), chcącym zniewolić ludzkość – jednak wygląd współczesnej inkarnacji (tej bardziej bohaterskiej) nie odbiega zbytnio od wizerunku potwora sprzed lat. Twórcami tej postaci byli Stan Lee, Jack Kirby i Dick Ayers.

Jego najlepszy kumpel, Rocket Racoon po raz pierwszy wystąpił w siódmym numerze „Marvel Previews”, który ukazał się w 1976 roku. Został wymyślony przez Billa Mantlo i Keitha Giffena (jednego z ojców Lobo). Nazwa bohatera została zaczerpnięta z piosenki Beatlesów „Rocky Racoon”, a w komiksach pojawiały się też inne nawiązania do twórczości zespołu. Rocket jest genetycznie zmodyfikowanym szopem – obdarzono go ludzką inteligencją i umiejętnością poruszania się na dwóch nogach. Na początku swoich przygód pracował w kolonii dla psychicznie chorych – służył tam jako stróż prawa. Splot różnych wydarzeń sprawił, że bohater mógł opuścić posterunek i ruszyć w kosmos na poszukiwanie przygód. Przez pewien czas pełnił funkcję przywódcy Strażników Galaktyki.

Komiksowy Drax Niszczyciel był kiedyś zwykłym człowiekiem i nazywał się Arthur Douglas. Niestety, pewnego dnia stanął na drodze Thanosa. Szalony tytan zabił Arthura i jego żonę, jednak duch mężczyzny został przechwycony przez Mentora (ojca Thanosa) i Kronosa, a następnie umieszczony w nowym, potężnym ciele, obdarzonym nadludzkimi zdolnościami. Tak narodził się Drax, czempion, który miał zgładzić Thanosa – dlatego właśnie posiadał moc wyczuwania obecności tytana. Bohater zadebiutował w 1973 roku, w 55. numerze „Iron Mana”, pisanym przez Jima Starlina.
Również córka Draksa, Heather należała do Strażników Galaktyki. Wyszkolona przez Mentora, występuje pod pseudonimem Moondragon.

Peter Quill, znany też jako Star Lord. W komiksach jego ojcem jest książę J’son z systemu Spartax, a matką ziemska kobieta Meredith Quill. Po raz pierwszy bohater pojawił się w zeszycie „Marvel Previews #4” (rok 1976), jego twórcami byli Steve Englehart i Steve Gan. Początkowo nie zdawał sobie sprawy ze swojego pochodzenia – do czasu, aż dom Quillów nie został zaatakowany przez najeźdźców z kosmosu, chcących wytępić wszystkich przedstawicieli książęcego rodu. Później Peter wstąpił do NASA i tak zaczęła się jego międzygalaktyczna odyseja.

Rodowód Gamory sięga 1975 roku i serii „Strange Tales”. Jej ojcem jest Jim Starlin (jak widać nazwisko zobowiązuje do licznych kosmicznych kreacji). To ostatnia przedstawicielka swojej rasy. Została znaleziona przez Thanosa i wyszkolona przez niego na perfekcyjną wojowniczkę.

Angela została wymyślona przez Neila Gaimana i debiutowała w dziewiątym numerze serii… „Spawn” (należącej do kompletnie innego uniwersum komiksowego). Była obiektem batalii sądowej o prawa autorskie to tej postaci. Ostatecznie wygrał Gaiman i bardzo szybko sprzedał ją Marvelowi. Pierwotnie Angela była anielicą, łowczynią demonów, po transferze do uniwersum Domu Pomysłów wyszło na jaw, że tak naprawdę jest siostrą Thora. Pierwszy raz pojawiła się tam podczas eventu „Era Ultrona”, później dołączyła do Strażników Galaktyki.

Adam Warlock to kolejna postać z lat ‘60. Wprawdzie po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku na łamach „Fantastycznej Czwórki” Stana Lee i Jacka Kirby’ego, jednak był tam bohaterem bardzo epizodycznym i właściwy kształt nadali mu później Jim Starlin i Roy Thomas. Stworzony przez ziemskich naukowców jako perfekcyjny człowiek, Adam zbuntował się i odleciał w kosmos. Postać wzorowana jest częściowo na Jezusie , a w komiksach o nim można dostrzec nawiązania do wątków biblijnych.

Yondu Udontu w pierwotnej wersji był jednym z założycieli Strażników Galaktyki. Został wymyślony przez Gene’a Colana i Arnolda Drake’a. Po raz pierwszy wystąpił w „Marvel Super-Heroes” #18 ze stycznia 1969 roku. Aktualna inkarnacja tego bohatera zawitała do głównego uniwersum Marvela dopiero po sukcesie filmu. Podobnie jak na srebrnym ekranie, w komiksach jest teraz przywódcą grupy kosmicznych piratów. Pochodzi z rasy Centaurian i posiada ograniczone zdolności mistyczne, nadnaturalną empatię oraz umiejętność kontrolowania strzały za pomocą gwizdu.

Obecnie na naszym rynku wychodzi seria „Strażnicy Galaktyki” z linii Marvel NOW!, pisana przez Bendisa. Ukazały się na razie cztery tomy, ostatni łączy się z cyklem „All-New X-Men”. Niektóre postacie można też znaleźć w serii „Annihilacja” (m.in. Star Lorda, Gamorę i Draksa) – dotychczas wyszła u nas pierwsza część (planowane są jeszcze dwie). O wiele większy wybór mają czytelnicy operujący językiem angielskim – mogą sięgnąć m.in. po cykl pisany przez Abnetta, a także solowe serie o Groocie i Rocketcie. Członkowie Strażników pojawiali się też oczywiście w wielu innych marvelowych komiksach, m.in. w „Avengers”, „Kaczorze Howardzie” czy też w „Spider-Manie”.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy