Ciekawostki

Ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej?!

Dobra wiadomość dla kochających czytać.
Badacze z Uniwersytetu Yale odkryli, że ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej. W przeprowadzonym badaniu zapytano 3635 osób w wieku ponad 50 lat o ich aktywność czytelniczą. Zebrane dane podzielono następnie na 3 grupy:
- nieczytających książek
- tych, którzy czytają książki mniej niż 3,5 godzin tygodniowo
- tych, którzy czytają książki więcej niż 3,5 godzin w tygodniu.

Osoby badane pozostawały pod obserwacją przez 12 lat. Na marginesie, najwięcej czytały kobiety z wykształceniem wyższym o wysokim statusie ekonomicznym.

W ciągu trwania badania, uczeni odkryli, że osoby z obu “czytających” grup żyły dłużej. Osoby, które czytały więcej niż 3,5 godzin tygodniowo żyły 23 miesiące dłużej od tych, którzy nie czytali wcale. Tak znacząca różnica w długości życia dotyczyła czytających bez względu na płeć, status ekonomiczny, poziom wykształcenia, czy zdrowie. Wyniki niesamowite, bo mówimy tu o 20% przedłużeniu życia, przy pomocy tak prozaicznej czynności jak czytanie. Jest to ogromna wskazówka dla wszystkich w wieku ponad 50 lat dająca prostą drogę do dłuższego życia.

To nie wszystko. Osoby czytające przeżywały 4 miesiące dłużej, w porównaniu z osobami nieczytającymi, w wieku kiedy 20% ich rówieśników zmarło. Taki sam procent dotyczy przeżywalności osób czytających po 12 latach. Autorzy badania wskazują: “Nasze analizy pokazują, że każda ilość czytania książek daje znaczący wzrost przeżywalności, aniżeli czytanie periodyków. To nowe odkrycie, ponieważ wcześniejsze badania nie porównywały typów materiałów czytelniczych; wskazuje to, że to czytanie książek, a nie jakiekolwiek czytanie wpływa na zwiększoną przeżywalność”.

Wytłumaczeniem tego odkrycia, jest fakt, że czytanie książek aktywuje więcej czynności poznawczych. Jak wiadomo, podczas czytania angażujemy dwa główne czynności poznawcze: głębokie czytanie i zaangażowanie emocjonalne. Podczas pierwszego czytelnik skupia się na przekazie w celu zrozumienia jego kontekstu oraz w powiązaniu ze światem zewnętrznym. Natomiast w procesie zaangażowania emocjonalnego, czytelnik nawiązuje więź z bohaterami, co rozwija percepcję społeczną i inteligencję emocjonalną. Właśnie te dwa komponenty okazały się najważniejsze w rezultacie tego badania. Poza oczywistą korzyścią w postaci przedłużenia życia, czytanie książek poprawia samopoczucie poprzez redukcję stresu.

Wniosek jest taki: jeżeli chcesz żyć długo w dobrym stanie psychicznym, z jasnym umysłem, to czytaj książki. Najlepiej więcej, niż 3,5 godzin tygodniowo. Jedyne, co musisz zrobić, to znaleźć na to czas.

źródło: Bigthink.com

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy