Ciekawostki

Rady dla pisarzy od J.K. Rowling

Autorka Harry’ego Pottera jest aktywną użytkowniczką mediów społecznościowych. Jej konto na Twitterze śledzi 10 milionów ludzi. Rowling jest też bardzo otwartą osobą i nie stroni od kontaktu z młodymi, początkującymi twórcami, chętnie udzielając rad. Zresztą nie ogranicza się tylko do tej tematyki, często jej wypowiedzi są celnymi ripostami na wydarzenia polityczne i społeczne.

W poniedziałek, pisarka rozpoczęła serię tweetów wspierających przyszłych autorów w ich dążeniach ku literackim sukcesom. Początkiem dyskusji był wpis innej pisarki Beauty Jackson: “Hej! Ty! Pracujesz nad czymś i myślisz - nikt nie będzie tego oglądał , czytał, słuchał - Skończ to pomimo wszystko”.

Na wpis odpowiedziała Rowling: “Tyle razy w początkach lat 90. potrzebowałam, żeby ktoś mi to powiedział. To wspaniała rada z wielu powodów. Nawet jeżeli to nie jest dzieło, które znajdzie odbiorców, to nauczy was rzeczy, których nie nauczylibyście się inaczej. (Przy okazji, to że nie znalazłeś odbiorców, nie znaczy, że praca jest zła)”.

Potem dodała: “Dyscyplina potrzebna do ukończenia pracy nad utworem to jest to, z czego możesz być dumny. Przemieniłeś się z kogoś, kto ‘myśli o’, kto ‘może’, kto ‘próbuje’, w kogoś, kto ZROBIŁ. A jak już to zrobiłeś, to wiesz, że możesz to zrobić jeszcze raz. To jest wyjątkowo wzmacniająca świadomość, więc nigdy więcej nie porzucaj pracy z lęku przed odrzuceniem”.

Wypowiedź kontynuowała w kolejnym tweecie: “Może twoja trzecia, czwarta, pięćdziesiąta piosenka/powieść/obraz będzie tym, który okaże się ‘tym wyjątkowym’, który zdobędzie aplauz - ale nie dojdziesz do tego momentu bez skończenia wcześniejszych (które nagle okażą się bardziej interesujące dla twojej widowni)”.

Poniżej znajdziecie oryginalne wypowiedzi J.K. Rowling – pisarki, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy