Aktualności

27 tysięcy wierszy pojawiło się w Warszawie

1 kwietnia - i to nie żart! - rozpoczęła się kampania "Wiersze w mieście". Na terenie całej Warszawy pojawiło się aż 27 tysięcy wierszy. Akcję zainspirowała kampania skromniejsza, czyli "Wiersze w metrze".

Dzięki temu przez cały kwiecień warszawiacy będą obcować z poezją w przestrzeni codziennej. Wiersze będą widzieć na przystankach, plakatach, ogrodzeniach Łazienek czy w klubach. Księgarnie i biblioteki ukryją w książkach zakładki z wierszami, zaś ponad sto kawiarni przygotowało łącznie kilkanaście tysięcy "literackich" kubków.

Część wierszy powstała na potrzeby akcji, inne zaś po raz pierwszy przetłumaczono na język polski. W ramach "Wierszy w mieście" warszawiacy będą mogli spotkać się z twórczością 16 europejskich poetów.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Thomas Boberg
EUROPA

Ci wszyscy ludzie którzy nie wiedzą nic o wczoraj
Ci wszyscy ludzie którzy zapomnieli skąd przyszli
Ci wszyscy ludzie którzy zgubili swoje klucze
Ci wszyscy ludzie którzy zostaną poza klubem
Ci wszyscy ludzie którzy nie mieszczą się na czubku mojego pióra
Ci wszyscy ludzie którzy idą za strategią strachu
Ci wszyscy ludzie którzy się mijają
Ci wszyscy ludzie którzy zamknęli się w środku i wyrzucili klucz
Ci wszyscy ludzie którzy przychodzą na czas lecz nie osiągają celu
Ci wszyscy ludzie którzy nie pragną doświadczyć jutra
Ci wszyscy ludzie którzy zostają choć czeka na nich pociąg
Ci wszyscy ludzie którzy wystają w śniegu przed zamkniętą bramą
Ci wszyscy ludzie którzy nie umieją być tam gdzie są

Przełożyła Bogusława Sochańska

Przyjemnego polowania na wiersze!

 

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy