Aktualności

Ulga podatkowa dla czytających?

Wydawnictwo Claroscuro przedstawiło Polskiej Izbie Książki propozycję ulgi podatkowej dla kupujących książki. Miałaby ona pozwolić na odliczenie od podatku do kilkuset złotych rocznie.

Nad podobnym rozwiązaniem pracują Włochy - tam ulga miałaby wynosić 1000 euro za zakup podręczników i drugie 1000 euro za zakup dowolnych książek. Robert Krasnodębski, radca prawny w Weil, Gotschal & Manges twierdzi, że rozwiązanie nie byłoby obciążeniem dla budżetu, ponieważ wyższa sprzedaż książek przyniosłaby wyższe wpływy z VAT. Przypomnijmy, że VAT na książki papierowe wynosi 5%, a na ebooki - 23%.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa potwierdziło, że analizuje propozycję. Jednocześnie wciąż trwają prace nad ustawą o stałej cenie książki, więc ulgi mogą okazać się bardzo potrzebne, by czytelnictwo nie ucierpiało. Raporty Biblioteki Narodowej już teraz nie wyglądają dobrze - więcej niż dwie książki w roku 2015 zakupiło zaledwie 11% respondentów. Jedną książkę kupił co czwarty Polak.

Ulga wsparłaby przede wszystkim zwykłych podatników - osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość odliczyć od podatku publikacje branżowe.

źródło finanse.wp.pl/rp.pl

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy