Ciekawostki

Salvador Dali i jego genialne ilustracje Boskiej Komedii Dantego

„Boska komedia” to alegoria grzechu i odkupienia. Dlatego jak najbardziej zrozumiałe wydaje się, że ten epos Dantego okazał się pociągający dla zabobonnego katolika, jakim był Salvador Dali.
W 1957 roku rząd włoski zwrócił się do Dalego z propozycją, aby stworzył on serię 101 akwareli, które miały być załączone do nowego wydania „Boskiej komedii”. Miała to być specjalna edycja w celu uczczenia 700-lecia urodzin Dantego w 1965 roku. Artysta zabrał się do tworzenia. Zaskakującym faktem było, że gdy nowo powstałe prace Dalego zostały wystawione publicznie w Palazzo Pallavicini w Rzymie, duża część włoskiego społeczeństwa była oburzona. Bulwersujące było dla nich, że powierzono zadanie uczczenia największego włoskiego poety artyście pochodzenia hiszpańskiego, a nie rodowitemu Włochowi. Projekt z tego powodu szybko został zaniechany.

Salvador Dali jednak nie zamierzał zaprzestać pracy i doprowadził dzieło do końca. W 1964 zwrócił się do swojego wydawcy, Francuza Josepha Foreta, który pracował wtedy nad produkcją ilustracji Dalego do nowej edycji Don Kiszota, i zaproponował publikację swoich akwareli do nowej edycji poematu Dantego. Wtedy Floret udał się do Les Heures Claires – innego wydawcy, i przedstawił im kilka ilustracji artysty z zapytaniem o możliwość wydania poematu słynnego Włocha zilustrowanego przez Dalego. Oczywiście propozycja Foreta spotkała się z ogromnym entuzjazmem.

Zatrudniono dwóch rytowników – Raymonda Jacqueta i Mr. Taricco, którzy wyrzeźbili 3500 drewnianych bloków niezbędnych do reprodukcji akwareli. Limitowana edycja tej książki została wydana w języku włoskim. Zestaw reprodukcji Dalego w dalszym ciągu można zakupić online za ogromne pieniądze.

Ilustracje stworzone do „Boskiej komedii” posiadają wiele znaków szczególnych tak charakterystycznych dla twórczości Dalego – wydłużone kończyny, topniejące twarze i niesamowity niepokój. Przedstawiają surrealistyczną interpretację Piekła i jego wszystkich kar. Poniżej możecie podziwiać te niesamowite prace do pierwszej części „Boskiej komedii” Dantego – Inferno, która przedstawia podróż poety z ciemnego lasu, przez bramy podziemi i potem do dziewięciu kręgów piekła.

Więcej ilustracji na kolejnych stronach!

Więcej ilustracji na kolejnych stronach!

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy