Ciekawostki

Poznajcie (prawdopodobnie) najdroższą bibliotekę na świecie

Powstała w Sankt Petersburgu Book Capella jest  projektem domu wydawniczego Alfaret. Bogate wnętrza inspirowane gotykiem wypełnione są bogatymi gobelinami, rzeźbami apostołów, stylowymi meblami. Luksusowa jest też cena wstępu do niej, za jednorazowy bilet zapłacić trzeba 100 funtów. A dokładniej – tyle kosztuje czterogodzinna sesja czytania. To drożej niż w Bibliotece Londyńskiej, gdzie roczne członkostwo kosztuje od 255 – 510 funtów, natomiast dożywotnie do 22 000 funtów. W przypadku Book Capella radość dożywotniego obcowania z książką w atmosferze luksusu to koszt do 69 000 funtów, a jeżeli wystarczy nam roczne członkostwo, zapłacimy jedyne 3209 funtów.

Biblioteka Book Capella to szeroki projekt – jak mówi dyrektor Irina Khoteshova – to nie jest tylko biblioteka, a także nie muzeum, choć posiada część muzealną. Nie jest też księgarnią, choć można zakupić tam książki, a nawet zamówić własny tytuł. Według Khoteshovej w tym projekcie chodzi bardziej o sposób, w jaki ludzie komunikują się z rzadkimi książkami. Motto, jakie przyświecało pomysłodawcom tego projektu, to słowa J. Borges: "Zawsze wyobrażałem sobie raj jako bibliotekę".

Biblioteka jest głównie odwiedzana przez kolekcjonerów, historyków i naukowców, ale także organizowane są w niej spotkania biznesowe.  O ile w przypadku biznesu cena nie stanowi problemu, to już jeżeli weźmiemy pod uwagę poziom zarobków pracowników akademickich, który wynosi poniżej średniej w Rosji, to trudno uwierzyć, że wykładowców stać będzie na zakup biletu wstępu czy zakup książki. Ceny pojedynczych egzemplarzy oscylują pomiędzy 400 a 700 funtów. Wszystkie pozycje książkowe datowane są na XVI i XIX wiek. Ustawione są w pokojach tematycznych. Do najdroższych książek należą manuskrypty i atlasy głównej prowincji imperium Rosyjskiego z 1760 r, a także kompletna edycja magazynu Niva pochodząca z czasów przed rewolucją.

Dom wydawniczy Alfaret specjalizuje się głównie w publikacjach rosyjskich i zachodnich książkach historycznych i historii sztuki. Pozycje te drukowane są w formie książek luksusowych i w niewielkim nakładzie ok. 100 kopii. Drukują też na specjalne życzenie zamawiającego.

zrodlo:capellabook.ru/guardian

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy