Aktualności

Robert M. Wegner doceniony w Rosji

Robert M. Wegner debiutował książkowo w 2009 roku zbiorem "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe" i od tego czasu z całkiem anonimowej osoby stał się poważanym i uznanym twórcą, a jego meekhański cykl - jednym ze sztandarowych polskich przykładów uniwersum fantasy. Łącznie ukazały się w nim dwa zbiory opowiadań i dwie powieści, a w 2017 roku ma wyjść kolejny tom serii. Serią opiekuje się wydawnictwo Powergraph.

Pisarz otrzymał dwie Nagrody Literackie im. Jerzego Żuławskiego, dwa Sfinksy, trzy Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz nagrodę  Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

Obecnie zaś otrzymał jego debiutancki zbiór otrzymał tytuł Książki Roku 2016 od czasopisma "Mir Fantastiki", najważniejszego rosyjskiego magazynu zajmującego się fantastyką. Rosyjskie wydanie "Północy - Południa" ukazało się nakładem wydawnictwa AST. Konkurencja była ostra: pokonał m.in. Kena Liu, Henry'ego Liona Oldiego, Lva Grossmana czy Aleksieja Pehowa, ale podobno przewaga Wegnera była ogromna. Jurorzy uzasadnili, że to najważniejsze polskie fantasy od czasów Andrzeja Sapkowskiego.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy