Ciekawostki

Naukowcy obliczyli ile lembasów potrzeba zjeść, by dojść do Mordoru?

Hobbici w drodze do Mordoru nie raz cierpieli z powodu braku pożywienia, a przecież dobrze wiemy, jak cenią sobie dobre jadło!  A teraz mamy naukowy dowód na to, że cała wyprawa mająca na celu zniszczenie Jedynego Pierścienia była nie lada wyzwaniem!

Naukowcy Skye Rosetti i Krisho Manaharan opublikowali w Journal of Interdisciplinary Science Topis artykuł o tym, ile kalorii spala się podczas trwającej 92 dni drogi do Mordoru w odniesieniu do wszystkich dziewięciu członków Drużyny. Jest to liczba imponująca – 1 780 214,59 kalorii!

Oczywiście aby do tego dojść, początkowo musieli wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne każdego z Drużyny: czterech hobbitów, elfa, krasnoluda i trzech ludzi (jednego czarodzieja).

Hobbici zazwyczaj potrzebują jakieś 1800 kalorii na dzień, a elfom wystarczy około 1400. A jak się do tego mają Lembasy opisywane przez Elfy z Lothlorien w następujący sposób:

„Jedz mało na raz, tylko, kiedy czujesz potrzebę. One są po to, aby służyć Ci wtedy, kiedy wszystko inne zawiedzie. Ciastka będą słodkie przez wiele dni, jeżeli zostaną nienaruszone i pozostawione w opakowaniach z liści tak, jak je przynieśliśmy. Jeden może utrzymać podróżnika na nogach przez cały dzień długiej pracy, nawet jeżeli jest jednym z mężczyzn z Minas Tirith”.

Wniosek z tego taki, że jeden Lembas to jakieś 2638,5 kalorii – przynajmniej według Rosettiego i Manaharana. Aby zapewnić wyżywienie całej Drużynie, trzeba by mieć 675 lembasów na całą podróż!

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy