Ciekawostki

12 ciekawostek o Grze o tron

Wszyscy fani "Pieśni Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina nie mogą doczekać się "Wichrów zimy". Rok 2017 jest zaś wyjątkowo trudno do zniesienia, ponieważ opóźni się także premiera kolejnego sezonu. Aby osłodzić sobie to oczekiwanie, możecie poczytać o ciekawostkach dotyczących ekranizacji. Których z nich byliście świadomi, a które są dla Was nowością?

1. Peter Dinklage (Tyrion Lannister) i Lena Headey (Cersei Lannister) w prywatnym życiu są przyjaciółmi. To Dinklage przekonał ekipę "Gry o tron", by Headey zagrała w produkcji.

2. Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) w scenie spożywania końskiego, surowego serca tak naprawdę zjadała gigantyczną żelkopodobną masę. Sztuczne było także każde mięso, które spożywał Peter Dinklage (Tyrion Lannister) - aktor jest wegetarianinem i kucharze musieli przygotować dla niego odpowiednio wyglądające tofu.

3. Z kolei jeleń skórowany przez Charlesa Dance'a (Tywin Lannister) był prawdziwy. Aktor bez mrugnięcia okiem wyciągał jego flaki przy kolejnych dublach. Wyznał później, że pozbycie się zapachu padliny z rąk zajęło mu sporo czasu.

4. W pierwszym sezonie "Gry o tron" wilkory zostały zagrane przez prawdziwe psy (w późniejszych sezonach były one już generowane cyfrowo). Sophie Turner (Sansa Stark) adoptowała psa grającego Damę i nazwała go Zunni.

5. W serialowym Żelaznym Tronie można rozpoznać rozmaite miecze. Znajduje się tam m.in. Glamdring, którym posługiwał się Gandalf we "Władcy pierścieni", ale też oręże z "Robin Hooda" oraz "Królestwa niebieskiego". Niewykluczone, iż chodziło po prostu o oszczędności - dekoracje do "Gry o tron" pochłaniały gigantyczny budżet, więc użycie pozostałości po innych produkcjach do budowy Tronu pozwalało na cięcie kosztów. (Takiego argumentu użyto, gdy okazało się, że jedna z nabitych na pal głów ludzi Starków okazała się podobizną George'a W. Busha.) Jest to jednak interesujące pod kątem tego, co symbolizował tron - po podboju Siedmiu Królestw przez Aegona Zdobywcę i jego dwie siostry tron wykuto z mieczy tych, którzy poddali się Targaryenom, uznając ich za legalnych władców Westeros. Oznaczałoby to, iż Aegon Targaryen pokonał naprawdę potężnych przeciwników.

6. W 2012 roku aż 146 noworodków otrzymało imię "Khaleesi", a 21 - "Daenerys". Rodzicom najwyraźniej nie przeszkadzało, iż "khaleesi" to tytuł odpowiadający "królowej" w społeczeństwie Dothraków.

7. Bitwa nazwana "Bitwą bękartów", w której zmierzyły się armie pod wodzą Jona Snowa oraz Ramsaya Snowa jest o tyle interesująca, iż Iwan Rheon (Ramsay) konkurował z Kitem Haringtonem o rolę Jona.
8. Aż dziewięcioro aktorów z "Gry o tron" wystąpiło w ekranizacji innego słynnego cyklu, czyli "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling. Michelle Fairley (Catelyn Stark) zagrała mamę Hermiony Granger, Natalia Tena (Osha) - Nimfadorę Tonks, Ciaran Hinds (Mance Rayder) - Aberfortha Dumbledore'a, David Bradley (Walder Frey) - Argusa Filtcha, Julian Glover (maester Pycelle) - Aragoga (a dokładniej jego głos), Ralph Ineson (Dagmer Pocięta Gęba) - Amycusa Carrowa, Ian Whyte (Inny / Góra / bezimienny gigant / Wun Wun) - madame Maxime, Edward Tudor-Pole (kaznodzieja komentujący, iż Joffrey jest marionetkowym królem na sznurkach pokracznego demona-małpy, czyli Tyriona) - pana Borgina, a Bronson Webb (Will, dezerter ścięty przez Neda na początku cyklu) - Pike'a, czyli ucznia ze Slytherinu.

9. W każdym sezonie, w którym Stark (Ned Stark, Robb Stark i Jon Snow) skazywał kogoś na śmierć, sam następnie zostawał zamordowany.

10. Peter Vaughan, nieżyjący już aktor, który wcielał się w niewidomego maestera Aemona, rzeczywiście był niewidomy.

11. Pierwszy sezon "Gry o tron" miał premierę w dniu urodzin Seana Beana (Ned Stark).

12. George R.R. Martin wystąpił w serialu, ale jego rola została wycięta. Wcielił się w jednego z gości na weselu Dany i khala Drogo.

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy