Ciekawostki

Książki polecane przez J.K. Rowling!

Jak sądzicie, czy można poznać kogoś po tym, co czyta? Czy można w ten sposób zbliżyć się duchowo do swojego idola? A może po prostu to ciekawe, po jakie lektury sięgają ludzie, których my czytamy? Jakie powody by Wami nie kierowały, poniżej możecie zaspokoić ciekawość dotyczącą czytelniczych gustów J.K. Rowling, czyli osoby, która powołała do życia magiczny świat Harry'ego Pottera.

Jako jedną ze swoich ukochanych książek Rowling wskazała "Emmę" Jane Austen, którą to pisarkę na równi z Virginią Wolf podziwia za ponadprzeciętny talent literacki. Inny biegun prezentuje "The Collected Stories of Colette" autorstwa Colette, czyli kontrowersyjnej francuskiej pisarki znanej ze zmysłowości, błyskotliwości i otwartości seksualnej. Gdyby J.K. musiała ograniczyć się do zabrania zaledwie trzech powieści na bezludną wyspę, ta byłaby jedną z nich. A gdyby miała możliwość spotkania się z dowolnym (żyjącym lub nie) twórcą, Colette byłaby zaraz za Charlesem Dickensem.

A coś dla młodszych czytelników? Dorastając, J.K. Rowling zaczytywała się w "Zdobywam zamek" autorstwa Dodie Smith, zaś "Tajemnicę Rajskiego Wzgórza" Elizabeth Goudge poleca nawet tym, którzy czują się już za starzy na młodzieżową literaturę.

Nietrudno zauważyć pokrewieństwo Hermiony Granger z bohaterkami "Małych kobietek" Louisy May Alcott. Jeśli jesteście ciekawi inspiracji Rowling, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Silna postać kobieca to także mocna strona "Kobiety, która wpadała na drzwi" Roddy'ego Doyle'a, czyli jednego z ulubionych żyjących autorów Joanne.

"Team of Rivals" autorstwa Doris Kearns Goodwin to pozycja, która zdradza zamiłowanie Rowling do historii. Pisarka przyznaje się do bycia prawdziwą fangirl autorki tej biografii Abrahama Lincolna. "Makbet" Szekspira to żelazna klasyka, w krajach anglojęzycznych jeszcze bardziej obowiązkowa niż u nas, ale i tak wstyd się z nią nie zapoznać. A jeśli dodatkowo bliski jest Wam nastrój magii, mistycyzmu i przepowiedni, to powinniście już pędzić do księgarni lub biblioteki.

Zwieńczenie listy jest całkiem nietypowe, bo stanowi je "Trafny wybór" autorstwa J.K. Rowling, czyli jej pierwsza niepotterowska powieść. Pisarka przyznała, że podczas pisania, redagowania i kolejnej lektury zalewała się łzami.

Jak widać, Rowling sięga po naprawdę przeróżne lektury, które tym bardziej dowodzą jej erudycji. Która z nich zainteresowała Was?

źródło: bustle.com

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy